Connect with us

Parenting

Jak urządzić piżama party dla dzieci? Najlepsze pomysły na udaną zabawę

Opublikowano

-

Jak urządzić piżama party dla dzieci? Najlepsze pomysły na udaną zabawę

Piżama party jest imprezą uwielbianą przed dzieci w każdym wieku. Dlaczego? Po pierwsze, zazwyczaj odbywa się późnym wieczorem. Po drugie, daje możliwość spotkania się z przyjaciółmi poza szkołą czy przedszkolem. Oczywiście, już samo to wystarczy, żeby miło spędzić czas. Warto jednak zaplanować gry i zabawy, aby dodatkowo uatrakcyjnić to ważne dla dziecka wydarzenie.

Piżama party – wyjątkowe wydarzenie dla dzieci

Piżama party, zwana też swojsko „piżamową imprezką” lub „nocowanką w piżamkach”, zyskała sobie wielu małych zwolenników. Spędzenie wieczoru, a nawet całej nocy, z kolegami lub koleżankami jest dla dziecka wyjątkowym wydarzeniem. To idealna okazja do bliższego poznania siebie nawzajem, nawiązania przyjaźni, umocnienia więzi.

Skąd wziął się pomysł na piżamową zabawę? Tak jak w przypadku wielu świąt i zwyczajów, piżamowa impreza przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Za oceanem piżama party dla dzieci znana jest od lat, i wciąż cieszy się ogromną popularnością. To wyjątkowa okazja nocowania poza domem albo zaproszenia na noc gości. Nic dziwnego, że piżamowa impreza zaczarowała dzieci na całym świecie. Dla kilkulatka często jest tym, czym dla starszego rodzeństwa… osiemnaste urodziny.

Na czym polega magia piżamowej imprezy?

Co jest najbardziej wyjątkowego w piżama party? Oczywiście pora, w jakiej się odbywa! Noc, a nawet późny wieczór, to magiczny czas dostępny tylko dla dorosłych. Czy jest na świecie maluch, który nie skorzystałby z takiej okazji? Niesamowite jest też spotkanie z dziećmi, które zna się na co dzień i spotyka w zupełnie innych okolicznościach. Podczas takiej imprezy wszyscy są w piżamach, wszyscy są radośni, zrelaksowani i – pomimo późnej pory – gotowi na zabawę!

Gry i zabawy na piżama party stanowią dodatkowe atrakcje. Można je dostosować do wieku i zainteresowań maluchów. Mogą to być quizy, planszówki czy wspólne granie na konsoli. Piżama party może też być imprezą tematyczną, związaną z popularnym filmem lub serialem dla dzieci. Motywy takie jak Kucyki Pony, Lego, Spiderman czy Barbie na piżama party to świetne pomysły na taką okoliczność. Wystarczy poznać upodobania gości i znaleźć lubiany przez większość motyw. W przypadku Barbie wystarczy udekorować na różowo łóżko i stół z przekąskami, dodać kilka balonów, kwiatków itp. Dekoracje na piżama party to ważny element imprezy. Warto zaangażować dziecko w urządzanie piżamowej imprezy.

Piżama party – pomysły na zabawę

Co się robi na piżama party? Jak przygotować piżamową imprezę, aby każdy jej uczestnik był zadowolony? Na pewno warto zaplanować ją z odpowiednim wyprzedzeniem. Dobrze jest porozmawiać z rodzicami zaproszonych dzieci i wspólnie ustalić przebieg imprezy. Dotyczy to zwłaszcza maluchów. Najlepiej, jeśli dzieci są w zbliżonym wieku i już się znają, na przykład z przedszkola. Należy też wziąć pod uwagę, że małe dzieci, które dotąd nie nocowały poza domem, mogą nagle zatęsknić za rodzicami.

Pomysły na piżama party może ograniczyć tylko wyobraźnia. Dużo zależy od wieku dzieci i ich zainteresowań. Starsze pociechy ucieszy nocne granie w planszówki, karty lub gry video, podczas gdy młodsze potrzebują zupełnie innych wrażeń. Karty memory, kalambury, zabawa w chowanego, układanie klocków lego czy… bitwa na poduszki to tylko niektóre możliwości. Doskonałym pomysłem będzie też seans filmowy na telewizorze lub projektorze. Projektor sprawdzi się także w zestawieniu z… namiotem z koca i krzeseł. Warte uwagi są też gry interaktywne dla nieco starszych dzieci. Dobrze jest pamiętać o przekąskach, oczywiście zdrowych, aby przy takiej okazji wykształcić w dziecku dobre nawyki.

Piżama party w przedszkolu

Zwyczaj organizowania piżama party chętnie podjęły przedszkola. Co prawda impreza odbywa się w ciągu dnia, ale i tak jest bardzo lubiana i wyczekiwana z utęsknieniem przez przedszkolaków. Piżama party w przedszkolu pozwala maluchom przyjść w tym dniu w piżamie. Wiele placówek zapewnia specjalne atrakcje, takie jak wizyta animatora, tańce, śpiewanie karaoke, bańki mydlane czy pokaz „piżamowej mody”. Często też odbywa się czytanie baśni lub wspólne oglądanie filmu. Dobrym pomysłem są zabawy sprawnościowe, np., gra w popularne krzesła, tor przeszkód czy przechodzenie nad podłogą-lawą.

Warto też połączyć „piżamowy dzień” z jakąś ważną akcją charytatywną. To dobry sposób na uświadomienie dzieciom problemów, z jakimi zmagają się inne dzieci. Pogadanka o tolerancji, empatii i szacunku jest zawsze na czasie.

Piżama party może mieć działanie terapeutyczne. Wspólna zabawa na piżama party zacieśnia relacje między dziećmi i podnosi samoocenę. Takie wydarzenie pozwala na poznanie swoich kolegów, ale też samego siebie. Pomaga uwierzyć w siebie, uświadamia dziecku znaczenie przyjaźni i pomaga w odkrywaniu własnych pasji.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 12 września, 2023

Piszę o wszystkim, co może zainteresować rodziców – od wychowywania dzieci, przez zdrowie i edukację, aż po codzienne triki, które ułatwiają życie.

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending