Connect with us

Seks

Inteligencja seksualna – czym jest i na czym tak właściwie polega?

Avatar photo

Opublikowano

-

Inteligencja seksualna. Wielu ludzi słyszało tę frazę, wielu ludzi nie ma pojęcia, co tak naprawdę oznacza. Ten krótki artykuł poświęcony zostanie temu zagadnieniu i wyjaśni, czym jest inteligencja seksualna, jak wygląda jej rozwój, odpowie na pytanie, czy da się zwiększyć jej poziom albo w inny sposób na nią wpłynąć, a także scharakteryzuje osobę wyróżniającą się dużą inteligencją seksualną.

Zobacz także: Strefy erogenne kobiety – gdzie się znajdują i jak je pieścić?

Inteligencja seksualna (SQ) – co to jest?

Inteligencja seksualna (w skrócie SQ, czyli sexual intelligence quotient) to czynnik, który w znaczący sposób wpływa na to, czy odczuwamy satysfakcję z naszego życia seksualnego. Nie chodzi tutaj o doświadczenie rozumiane liczbowo. Ilość posiadanych partnerów nie ma wpływu na inteligencję seksualną, tak samo, jak nie ma na nią wpływu znajomość wielu pozycji seksualnych. Chodzi o coś znacznie ważniejszego. Czy wiemy, co sprawia nam radość, gdy uprawiamy seks? Co lubimy, czego nie? Co nas kręci, a co całkowicie wygasza nasze pożądanie. Jeśli wiem, kim jesteśmy i czego chcemy w łóżku, a przy tym doskonale rozpoznajemy potrzeby drugiej osoby, to jesteśmy ludźmi obdarzonymi wysoką inteligencją seksualną. SQ dotyczy więc naszych sposobów na budowanie wartościowych relacji seksualnych. Jak ją jednak bardziej obiektywnie zmierzyć? Czy da się jej nauczyć?

Czy istnieje jedna definicja inteligencji seksualnej?

Oczywiście: nie. Są różne jej definicje, jednak najważniejszym komponentem każdej z nich jest ten fakt: każdy człowiek jest jednostką seksualną i każdy ma inne potrzeby, w inny sposób je realizuje, ale dąży do zaspokojenia seksualnego, jeśli zatem wie, czego chce, z kim i jak, a także nie pomija w swych potrzebach potrzeb drugiej osoby, to możemy mówić o wysoko rozwiniętej inteligencji seksualnej. Jest ona zdolnością do rozpoznawania swoich potrzeb i potrzeb partnera. Jest świadomością swojego ciała, a także osoby, z którą uprawiamy seks. Wreszcie: inteligencja seksualna to umiejętność komunikowania swoich potrzeb i rozumienia komunikatów drugiej osoby, w tym tych niewerbalnych.

Jak wygląda rozwój inteligencji seksualnej?

Aby inteligencja seksualna rozwijała się, trzeba odkryć jej źródło, a więc zajrzeć do własnego umysłu, bo to właśnie w mózgu, nie w genitaliach, zaczyna się przyjemność. Seks to nie tylko instynktowne, mechaniczne czynności, to także sfera fantazji i umysłowości ludzkiej, która ma niebagatelne znaczenie w seksualności. Marząc o seksie, sprawiamy sobie przyjemność, zanim zdążymy go doświadczyć. Czasem jednak to umysł przeszkadza nam w cieszeniu się dobrym seksem. Kompleksy, niepewność, lęki, przebyte traumy: to, co wpływa na umysł, wpływa również na ciało. Lęk przed porażką seksualną może u mężczyzn prowadzić do tego, że wzwód w ogóle się nie pojawi.

Jednak umysł to nasz największy przyjaciel, jeśli o niego zadbamy w odpowiedni sposób. To umysł dostarczy nam wiedzy o ciele, naszym bądź partnera. Będziemy obserwować siebie i osobę, z którą uprawiamy seks, będziemy się siebie uczyć nawzajem, zdobywać coraz więcej wiedzy o sobie samych, a dzięki temu będziemy mogli rozbudowywać i eksplorować własną seksualność. W ten właśnie sposób rodzi się i rozwija inteligencja seksualna. Nasze doświadczenia łączą się doświadczeniami partnerki czy partnera i wzrasta nasza inteligencja seksualna, bo wiemy więcej, więcej widzimy i czujemy, jesteśmy bardziej pewni siebie i czerpiemy coraz więcej radości z dobrej jakości seksu.

Czy da się zwiększyć inteligencję seksualną?

Oczywiście! Większa inteligencja seksualna to lepsza jakość seksu. Jak więc ją zwiększyć? Doświadczając, ucząc się, próbując nowych rzeczy ze zdrowym podejściem do tego wszystkiego? Co to znaczy?

Po pierwsze: seks to nie jest rzecz śmiertelnie poważna. Bez radości i humoru w łóżku nie będziemy rozluźnieni, a nie ma nic gorszego niż spięci ludzie, próbujący się kochać. Trzeba zaufać sobie i partnerowi, czasem dać porwać doświadczeniu, by odkrywać coraz to nowe rzeczy i eksplorować już odkryte. Gdy będziemy bardziej swobodni, inteligencja seksualna będzie wzrastać, bo bez blokad w postaci kontrolującego umysłu, będziemy w stanie ten umysł czegoś nauczyć.

Po drugie: nie myśl o idealnym seksie. Seks nie jest idealny, jest realny i to właśnie ten realny jest najlepszy, bo istnieje. Nie patrz na seksualność przez pryzmat wyobrażeń z pornografii albo popkultury. To Ty masz czuć przyjemność, a nie starać się o to, by dorównać wyimaginowanym bądź wytworzonym przez kulturę standardom. To Twój seks. Wasz seks.

Po trzecie: komunikacja! Bez niej nie da się rozwijać inteligencji seksualnej. Trzeba komunikować się ze samym sobą, ale i z partnerem. Wtedy wszystko będzie szło gładko i bez wysiłku, a Wy będziecie uczyć się i rosnąć, a nie zamykać na siebie i przestawać rozmawiać. Pamiętajmy, że rozmawiamy także ciałami!

Czym wyróżniają się osoby z wysoką inteligencją seksualną?

Człowiek o wysokiej SQ będzie charakteryzował się kilkoma cechami. Będzie znał siebie i swoje ciało, rozprawi się ze wszystkimi swoimi kompleksami, a przynajmniej będzie miał je pod kontrolą. Będzie w stanie doskonale komunikować się seksualnie z partnerką/partnerem, w tym także niewerbalnie. Będzie nastawiony na swobodę i radość z seksu, a także będzie uwzględniał potrzeby drugiej osoby i dobrze je odczytywał. To stanowi o czyjejś wysokiej inteligencji seksualnej.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 24 grudnia, 2022

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending