Seks
Seks po menopauzie – jak podejść do tego wrażliwego tematu?
Czy menopauza faktycznie zabiera nam możliwość uprawiania stosunków seksualnych? Seks to nieodłączna część życia prawie każdego człowieka, ma ogromny wpływ na nasz prawidłowy rozwój, więc nie powinno go nagle zabraknąć. Seks po menopauzie może się zmienić, jednakże nie oznacza to, że mamy z niego rezygnować.
Zobacz także: Strefy erogenne kobiety – gdzie się znajdują i jak je pieścić?
Czy można uprawiać seks po menopauzie?
Należy wskazać, że seks to ruch, a ruch to zdrowie, więc jak najbardziej również w fazie przekwitania kobieta powinna pielęgnować swoje życie seksualne. Kobiety w tym czasie mogą naprawdę cieszyć się aktywnością seksualną, nie martwiąc się przy okazji o niechcianą ciąże. Seks po 50 nie jest skazany na niepowodzenie, należy po prostu wiedzieć jak radzić sobie z nieprzyjemnościami związanymi z menopauzą oraz z „otwartą głową” podchodzić do tematu, nie odmawiając sobie przyjemności.
Jakie mogą wystąpić problemy ze stosunkiem po menopauzie?
Wiele kobiet skarży się na bóle głowy, uderzenia gorąca, kołatanie serca, a co najważniejsze w omawianym temacie na spadek libido. Bardzo ważna w tym aspekcie jest rozmowa z partnerem, który powinien wiedzieć jakie dolegliwości towarzyszą okresowi menopauzy. Partner może w tej kwestii wiele zdziałać, gdyż ciągłe urozmaicanie gry wstępnej, używanie akcesoriów może sprawić, że zainteresowanie seksem wzrośnie do granic możliwości. Kobietom po menopauzie doskwiera również problem z suchością pochwy, co może wywoływać zawstydzenie i rezygnację, jednakże badania wskazują, iż brak stosunków płciowych tylko nasila ten problem, gdyż narządy płciowe nie są odpowiednio stymulowane, wskutek czego zanikają, zupełnie tak jak mięśnie, które nie są „używane”. Dodatkowym elementem, który pomoże obu stronom podczas seksu, jest możliwość używania środków nawilżających pochwę, dzięki czemu kobieta nie będzie odczuwała bólu podczas stosunku. Stosowanie takich środków zapewnia utrzymanie niskiej kwasowości narządu płciowego oraz prawidłowej flory bakteryjnej. Depresja, przyrost masy ciała, nietrzymanie moczu to kolejne objawy decydujące o braku zainteresowania stosunkiem po menopauzie. Warto o tym po prostu mówić, zarówno swojemu partnerowi, jak i lekarzowi. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów oraz leków, które mogą zminimalizować te dolegliwości. Jednym z rozwiązań jest stosowanie htz, czyli hormonalnej terapii zastępczej, która ma na celu przywrócenie równowagi w układzie hormonalnym, dodatkowo przynosi poprawę stanu psychicznego. Oprócz htz, kobieta może posłużyć się też bardziej naturalnymi substancjami, takimi jak olejek eukaliptusowy, ekstrakt z zielonej herbaty, rumianku, czy też kolagen lub elastyna. Sposobów na radzenie sobie z okresem przekwitania jest bardzo dużo, nie należy się zamykać w sobie i powtarzać „tak musi być”, gdyż praktycznie każdy problem da się rozwiązać przy zastosowaniu odpowiednich środków.
Kiedy nie można uprawiać seksu po menopauzie?
Problem z suchością pochwy może przysporzyć więcej niedogodności niż się wydaje. Z jego powodu mogą pojawiać się obtarcia, później stany zapalne, a te z kolei doprowadzają do odczuwania bólu, pieczenia i świądu. Nie należy w tym momencie zapominać o partnerze, gdyż stany zapalne narządów płciowych mogą wystąpić również u niego, dlatego też w takim wypadku należy zrezygnować ze stosunku. Gdy dojdzie do pojawienia się stanów zapalnych, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który dobierze odpowiednią formę leczenia, a elementami, o których zawsze należy dbać, aby nie doszło do takich problemów jest higiena i odpowiednie nawilżenie miejsc intymnych.
Ostatnia aktualizacja wpisu: 2 grudnia, 2022
-
Seks2 lata temu
Seks pod prysznicem – jak to robić, aby przeżyć coś niezapomnianego?
-
Seks2 lata temu
Strefy erogenne kobiety – gdzie się znajdują i jak je pieścić?
-
Kuchnia2 lata temu
Brokuły – jakie mają wartości odżywcze oraz dlaczego warto je jeść?
-
Parenting2 lata temu
Edukacja domowa – czym jest i jak powinna wyglądać nauka w domu?
-
Seks2 lata temu
Inteligencja seksualna – czym jest i na czym tak właściwie polega?
-
Parenting2 lata temu
Dziecko z nadwagą – jakie mogą być konsekwencje oraz jak z tym walczyć?
-
Ciąża2 lata temu
Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby?
-
Seks2 lata temu
Jak zachować pasję i ochotę na seks?