Connect with us

Seks

Jak zachować pasję i ochotę na seks?

Avatar photo

Opublikowano

-

Belgijska psychoterapeutka Esther Perel jest jedną z najbardziej cenionych specjalistek od relacji na świecie. Jej książka, Mating in Captivity: Unlocking Erotic Intelligence została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i uratowała niejedną parę przed rozstaniem. Zebraliśmy jej najlepsze wskazówki, jak zachować pasję i namiętność w stałym związku – pewnie dręczy Cię to pytanie, przyznaj się i odetchnij, bo właśnie masz przed oczyma odpowiedź na dręczące Cię dylematy.

Zobacz także: Seks po menopauzie – jak podejść do tego wrażliwego tematu?

Pamiętaj o przestrzeni erotycznej

Pamiętasz swoje wczesne lata (wtedy twój mąż lub żona mogli jeszcze tam nie być), kiedy grały hormony i fantazje. Wiesz dokładnie, co to jest: kiedy nie uprawiałeś jeszcze seksu z tą ukochaną osobą, ale nie mogłeś lub nie mogłaś zasnąć bez myślenia o niej, a kiedy miałaś lub miałeś ochotę na seks wszystkie fantazje kierowały Cię w kierunku wyobrażania sobie seksu z tą osobą. Wydawać by się mogło że nie ma żadnej siły by to się nie stało w rzeczywistości. Napięcie seksualne nie jest związane z samym aktem seksualnym, jest w ruchu, sposobie rozmawiania, dotykania i przenosi się z jednej osoby na drugą i to tylko od Ciebie zależy, z którą osobą doświadczysz najsilniejszych przeżyć.

Jak wiesz, zwierzęta również uprawiają seks, mówi Perel. – To jest sedno naszego istnienia, to biologia, naturalny instynkt. Jednakże, jako jedyni w królestwie zwierząt prowadzimy życie erotyczne – seksualność przekształconą przez ludzką wyobraźnię. Jesteśmy jedynymi, którzy potrafią kochać się godzinami, rozkoszować się, mieć wielokrotne orgazmy, nie dotykając nikogo, tylko dlatego, że potrafimy to sobie wyobrazić.
Możemy tylko o tym mówić. Nie musimy nawet tego robić. Możemy doświadczyć silnego uczucia, takiego jak oczekiwanie, które wzmacnia nasze pragnienie. Jest to zdolność wyobrażania sobie seksu tak, jakby się rzeczywiście wydarzał, zdolność odczuwania wszystkiego, gdy tak naprawdę nic się nie dzieje, i to wszystko dzieje się w tym samym czasie.

Jak mówi Perel, ważne jest, aby pary utrzymywały tę erotyczną przestrzeń, która należy do każdego z partnerów.
Harmonijni kochankowie rozumieją, że istnieje przestrzeń erotyczna, która należy do każdego z nich. Rozumieją również, że gra wstępna nie jest czymś, na co można poświęcić pięć minut przed zrobieniem głównej rzeczy. Gra wstępna często zaczyna się pod koniec poprzedniego orgazmu. Rozumieją również, że przestrzeń erotyczna nie powstaje tylko, gdy dotykasz innej osoby.

Każdy powinien mieć integralność seksualną

Nie ma potrzeby, aby próbować połączyć się ze swoim partnerem. Oczywiste jest, że bycie bliżej jest naturalnym pragnieniem dwojga zakochanych, ale ważne jest, aby pamiętać o błędzie, który popełnia wielu: stając się jednym, zamieniamy się dla siebie w rzeczy, które nie są dla siebie nawzajem interesujące. Pasja napędza wyjątkowość i niezależność drugiej osoby. Oczywiście nie oznacza to, że powinieneś unikać intymności. Zaufanie musi być po prostu w harmonii z osobistymi zainteresowaniami, umiejętnością spędzania czasu bez partnera i nie odczuwania z tego powodu dyskomfortu.

Spójrz na swojego partnera inaczej

Perel od wielu lat zajmuje się kwestią pasji w związkach i przeprowadziła wiele badań ankietowych wśród różnych par. Wiele osób odpowiedziało, że czują się podekscytowani, gdy widzą partnera w obcym otoczeniu: podczas występów na scenie, podczas pracy, w nietypowych ubraniach. Oto tylko kilka z tych odpowiedzi: „Najbardziej pociąga mnie partner, kiedy widzę go w studiu, kiedy bryluje na scenie, kiedy jest w swoim żywiole, kiedy robi to, co kocha, kiedy widzę go na imprezie, a inni ludzie są do niego podobni, kiedy widzę ją w centrum uwagi. Kiedy patrzę na mojego partnera, promiennego i pewnego siebie, jest to chyba najbardziej ekscytująca rzecz dla mnie. Olśniewający, nie wymagający niczyjego wsparcia, kiedy po prostu patrzę na nią”.

„Pragnienie pojawia się, gdy patrzę na swojego partnera z dogodnej odległości, z której ta osoba, tak mi znana, natychmiast staje się kimś tajemniczym, nieuchwytnym. I w tej przestrzeni między mną a drugą osobą tworzy się erotyczny impuls, namiętna atrakcja”.

„Gdy widzę, że mój partner jest niezależny, całkowicie pogrążony w tym, co kocham, patrzę na tę osobę i natychmiast zmieniam swój sposób postrzegania, pozostając otwartym na tajemnice, które żyją obok mnie”.

Jednym słowem, zmień otoczenie, chodźcie razem w nowe miejsca, uczcie się razem nowych rzeczy, podróżujcie. To naprawdę działa – nasz mózg jest tak ułożony, że zwykłe „dekoracje” i schematyczne działania prędzej czy później zaczynają nudzić.

Poluzuj kontrolę

Nadal nie będziesz w stanie przebywać z ukochaną osobą 24/7, a Twój partner może zacząć czuć się uwięziony w klatce. Pamiętaj, że Twój partner to osoba wolna i indywidualna. I wybrał ciebie, ponieważ tak zdecydował. Ale nikt nie da Ci gwarancji, że pewnego dnia nie zmieni zdania. To jest życie i nikt nie jest odporny na zmianę zdania i pragnień. Ale pamiętaj: jeśli będziesz kontrolować każdy jego krok, może się to wydarzyć już jutro. Cóż, możesz zapomnieć o seksie.

Pamiętaj o cieniu tego trzeciego

Na obrzeżach jakiegokolwiek związku zawsze jest ktoś trzeci i możesz nawet o nim nie wiedzieć, ale ta osoba jest. Szkolna miłość, chłopak, który zabiegał o względy twojej żony kiedy była nastolatką, jest on w końcu tylko przypadkowym chłopakiem lub dziewczyną, którego może spotkać twój partner w sklepie lub autobusie. Pamiętaj, że twój partner może mieć własne fantazje i pragnienia – lub jeszcze lepiej, powiedz mu o tym. Pomoże się to Wam zrelaksować i urozmaicić Wasz związek. Nie, nie sugerujemy trójkątów ani oszukiwania. Chodzi o tę samą niezależność: zrelaksuj się, a ludzie będą do ciebie lgnąć. Szczerość w każdym temacie jest sexy.

Zaakceptuj, że pasja może mieć przypływy i odpływy

A miłość i pasja to nie to samo. Jeśli występuje chwilowe ochłodzenie w aktywności seksualnej, wcale nie oznacza to, że przestaliście się kochać. Co więcej, jeśli spokojnie przetrwasz ten okres, pasja powróci. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, czym jest erotyzm dla każdego z was. Dla jednych jest to chęć eksperymentowania, dla kogoś lekki stopień agresji, dla kogoś innego pragnienie dominowania i spełniania zachcianek. Porozmawiajcie na ten temat i zrozum, jak wspólnie dążyć do wzajemnej przyjemności. Problemy mogą się zacząć dopiero wtedy, gdy partnerzy mają zupełnie inne poglądy na ten właśnie erotyzm, gdzie dla jednego – przyjemność to dla drugiego – tortury.

Bądź samolubny w łóżku

Niektórzy ludzie myślą tylko o swoim partnerze podczas seksu. Bardzo często dotyczy to kobiet: od lat nie mają one orgazmu i uważają, że to normalne. Jeśli mąż nagle zmieni zdanie w trakcie seksu, zamieni się to w tragedię dla żony. „On już mnie nie chce!” STOP ! Pomyśl, co byś chciała. Zbadaj swoje ciało, przeczytaj dedykowaną literaturę na temat działania swoich narządów płciowych i emocji. Skoncentruj się jak najwięcej na swoich uczuciach – dopiero w łóżku absolutnego egoizmu zaczyna się erotyzm.
Eksperyment

Małżeństwo to nie tylko lojalność i zaangażowanie. Małżeństwo to eksperymentowanie i zabawa. Umów się na randkę w hotelu ze swoim partnerem, wyślij mu zabawne zdjęcie, flirtuj podczas rozmowy telefonicznej. Stwórz tę bardzo erotyczną przestrzeń.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 10 grudnia, 2022

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending