Connect with us

Seks

Daddy issues – co to za syndrom?

Opublikowano

-

daddy issues – co to za syndrom

Daddy issues to termin, który najczęściej kojarzony jest z kobietami wiążącymi się z dużo starszymi mężczyznami. Tymczasem w psychologii definiuje on kobiety, które na skutek niewłaściwych relacji z ojcem mają problemy w związkach, czują się pokrzywdzone bądź nie potrafią nawiązać bliższej relacji. Czym jest syndrom daddy issues i w jaki sposób należy go leczyć?

Czym charakteryzuje się syndrom daddy issues?

Psychologia w jasny sposób określa, jaką rolę w wychowaniu dziecka, w tym również dziewczynki, odgrywa ojciec. Niestety, dopiero niedawno zaczęto dostrzegać, że nie ogranicza się ona wyłącznie do zarabiania pieniędzy, natomiast pozostałe zadania oddelegowywane są matce. Obecnie coraz więcej mówi się o kobietach dotkniętych syndromem daddy issues. Co znaczy daddy issues? Nie jest to termin jednolity – odnosi się on do kobiet, które nie potrafią nawiązać relacji z partnerem w taki sposób, aby obie osoby były sobie równe. Bardzo często szukają one w związkach czegoś, czego brakowało im w relacji córka-ojciec. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być brak głębszej więzi, jaką córka powinna mieć z tatą lub zachowania społecznie nieakceptowane, takie jak przemoc (bicie, żartowanie z wagi dziecka bądź nierówne traktowanie potomstwa) czy nadużywanie alkoholu.

Objawy daddy issues

Jak rozpoznać u siebie syndrom daddy issues? Nie jest to łatwe zadanie, gdyż jego objawy są różne, w zależności od przyczyny. Najczęściej można podejrzewać ten syndrom u kobiet, które:

  • spotykają się z mężczyznami, którzy są w stanie zapewnić im odpowiednią opiekę,
  • nawiązują relację przypominającą bardziej więź dziecko-rodzic niż partner-partner,
  • poszukują mężczyzny, który będzie dominować w związku, w tym również w sferze seksualnej,
  • akceptują negatywne zachowania partnera, jednocześnie bojąc się odrzucenia.

Daddy issues – trudna relacja kiedyś i obecnie

Na czym polega daddy issues w praktyce? Otóż najczęściej syndrom ten utożsamia się z kobietami, które szukają w mężczyźnie nie tylko wsparcia, ale i opieki. Chcą, aby ten zapewnił im bezpieczeństwo finansowe oraz emocjonalne. Lubią być chwalone przez swojego wybranka. Bardzo często nawiązują relację ze starszymi od siebie mężczyznami. W rzeczywistości kobieta z syndromem daddy issues próbuje „nadrobić” w ten sposób zaległości w relacji ojciec-córka, traktując partnera niczym swojego tatę. W przeszłości był on w jej życiu nieobecny bądź jego rola sprowadzała się głównie do zarabiania pieniędzy. Syndrom daddy issues dotyczy też kobiet, które tkwią w patologicznych związkach (są zdradzane, partner stosuje wobec nich przemoc ekonomiczną), lecz nie chcą odchodzić od partnera, a wręcz przeciwnie, boją się odrzucenia. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy kobieta w dzieciństwie została odrzucona przez swojego tatę. Czasami dotyczy ona wychowywania córki wyłącznie przez matkę, lecz może też odnosić się do odrzucenia relacji z córką na rzecz pracy, alkoholu czy znajomych.

Jak wyleczyć daddy issues?

Rozpoznaniem i leczeniem daddy issues zajmuje się psycholog, a w bardzo skomplikowanych przypadkach – psychiatra. Można samemu przeprowadzić test, czy ma się syndrom daddy issues, jednak nie zastąpi on fachowej diagnostyki. Jak leczyć daddy issues? Pomocna okazuje się terapia, która polega na dotarciu do źródła problemu. Najczęściej w trakcie jej trwania trzeba dobrze „przepracować” relację, jaką kobieta miała ze swoim ojcem. Jednocześnie warto pamiętać o syndromie daddy issues u mężczyzn, który występuje rzadziej, ale znacząco odbija się na relacjach z osobami z otoczenia czy z partnerami. Na terapię warto zgłosić się, jeśli:

  • relacja z partnerem zaczyna przypominać relację rodzica z dzieckiem,
  • kobiecie trudno nawiązać relację opartą na wzajemnym wsparciu i zaufaniu,
  • kobieta rezygnuje z nawiązywania relacji, bojąc się odrzucenia,
  • stosunki z ojcem, pomimo upływu lat, nadal nie układają się tak, jak powinny.

Syndrom daddy issues może występować również razem z innymi chorobami, w tym z depresją. W takim przypadku często konieczne okazuje się wdrożenie leczenia polegającego na terapii psychologicznej oraz farmakologicznej. Decyzję w tym zakresie zawsze podejmuje jednak specjalista.

 

 

Ostatnia aktualizacja wpisu: 21 lipca, 2023

Piszę o wszystkim, co może zainteresować rodziców – od wychowywania dzieci, przez zdrowie i edukację, aż po codzienne triki, które ułatwiają życie.

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending