Parenting
Bilans dwulatka – co musisz o nim wiedzieć oraz jakie są normy?
Młodzi rodzice, którzy wychowują swoje pierwsze dziecko, często nie wiedzą co to jest bilans dwulatka, na czym polega, kiedy się go przeprowadza i jak powinien wyglądać. Warto więc pochylić się nieco nad tym zagadnieniem i odpowiedzieć o najważniejszych kwestiach.
Zobacz także: Dziecko z nadwagą – jakie mogą być konsekwencje oraz jak z tym walczyć?
Jak wygląda bilans dwulatka?
Bilans to składa się z wywiadu i szeregu prostych badań. Wywiad będzie skupiał się głównie wokół kwestii niepokojących objawów zauważonych w rozwoju dziecka takich jak zaburzenia mowy, trudności z karmieniem czy brak chodzenia po 15. miesiącu życia. Z kolei najważniejszymi badaniami są mierzenie i ważenie, badanie wzroku (wykrywania zeza), badanie postawy, sprawdzenie zdolności motorycznych, a u chłopców badanie jąder (czy są w mosznie).
Kiedy robi się bilans dwulatka?
Odpowiedź na pytanie kiedy zrobić bilans sugeruje już sama nazwa. Na badanie należy zgłosić się po ukończeniu przez dziecko 2 roku życia i powinno być ono przeprowadzone w ciągu 3 miesięcy. Z reguły wizytę umawia się podczas szczepienia, które robi się między 16 a 18 miesiącem. Ważne jest, żeby na bilans przyjść kiedy dziecko jest zdrowe.
Jak powinien wyglądać bilans 2 latka?
Bilans powinien składać się z dwóch części: wywiadu i badań. Podczas pierwszej z nich lekarz zapewne zapyta m.in. o to czy dziecko jest pod opieką poradni specjalistycznej oraz czy przyjmuje leki leki. Poruszona zostanie też kwestia rozwoju – czy nie zauważono problemów w rozwoju dziecka, czy dziecko chodzi i biega, czy składa zdania, czy informuje o potrzebach fizjologicznych, czy zna kolory, części ciała, itp. Druga część to badania: dziecko zostanie zważone i zmierzone (sprawdza się czy dziecko mieści się w normach dla danych płci i wieku), dokonany zostanie pomiar ciśnienia, lekarz obejrzy skórę dziecka, osłucha płuca i serce, zbada brzuch zwracając uwagę przede wszystkim na wątrobę i śledzionę. Lekarz obejrzy także narządy płciowe, co szczególnie istotne jest u chłopców. Sprawdzi czy nie ma stulejki i czy jądra znajdują się w mosznie. Ostatnim etapem jest sprawdzenie jamy ustnej – gardła i migdałków oraz stanu uzębienia.
Jakie są normy w bilansie dwulatka?
Wzrost i waga dwulatka nie rosną już tak szybko – jest to średnio 12 cm i 2 kg przez rok. Masa ciała i wzrost na bilansie mierzone są w tzw. „centylach”, czyli w jednostce statystycznej, która opisuje ile procentowo wyników było niższych bądź wyższych od uzyskanego wyniku. Wartości te powinny mieścić się w zakresie między 3 a 97 centylem. Wyniki mniejsze bądź wyższe mogą świadczyć odpowiednio o niedowadze lub niskorosłości albo też nadwadze lub wzroście nadmiernym. Najlepiej gdy masa ciała dwuletniej dziewczynki zawiera się między 11 a 14kg przy wzroście od 82 do 90cm. Z kolei chłopiec powinien ważyć od 12 do 16kg przy wzroście od 84 do 92cm. Podane wartości stanowią przedział między 10 a 90 centylem uwzględniając płeć.
Czemu przeprowadza się bilans dwulatka?
Bilans dwulatka jest niezwykle istotnym badaniem. Pozwala rodzicom dowiedzieć się czy maluch rozwija się prawidłowo. Badana te dają szansę na wczesne wykrycie wszelkich odchyleń od normy i zaburzeń rozwoju, przez co możliwie staje się ich zahamowanie i leczenie ewentualnych chorób. Poza tym bilans jest doskonałą okazją, aby promować zdrowie. Często poruszanym tematem są szczepienia, zdrowe odżywianie, czy też zalecenie regularnej aktywności fizycznej. Badanie jamy ustnej (zwłaszcza zębów) podczas bilansu jest sposobnością do przypomnienia o konieczności regularnej kontroli stomatologicznej. Bilans jest też momentem, kiedy to rodzice mogą zapytać lekarza o wiele kwestii dotyczących prawidłowego rozwoju i zdrowia dziecka.
Ostatnia aktualizacja wpisu: 10 listopada, 2022
-
Seks2 lata temu
Seks pod prysznicem – jak to robić, aby przeżyć coś niezapomnianego?
-
Seks2 lata temu
Strefy erogenne kobiety – gdzie się znajdują i jak je pieścić?
-
Kuchnia2 lata temu
Brokuły – jakie mają wartości odżywcze oraz dlaczego warto je jeść?
-
Parenting2 lata temu
Edukacja domowa – czym jest i jak powinna wyglądać nauka w domu?
-
Seks2 lata temu
Inteligencja seksualna – czym jest i na czym tak właściwie polega?
-
Parenting2 lata temu
Dziecko z nadwagą – jakie mogą być konsekwencje oraz jak z tym walczyć?
-
Ciąża2 lata temu
Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby?
-
Seks2 lata temu
Jak zachować pasję i ochotę na seks?