Connect with us

Parenting

Dziecko z nadwagą – jakie mogą być konsekwencje oraz jak z tym walczyć?

Avatar photo

Opublikowano

-

Nadwaga, tak jak i otyłość to bardzo poważny problem, który zaliczany jest do chorób cywilizacyjnych. Powodować nadwagę może wiele czynników, a walka z nią nie jest łatwa. Sprawa jest szczególnie trudna jeśli chodzi o dziecko z nadwagą- jak bowiem wytłumaczyć malcowi, że musi ograniczyć jedzenie? Ważne jest, aby odpowiednio szybko zareagować i zająć się problemem. Jak rozpoznać czy dziecko ma nadwagę i jak sobie z nią poradzić?

Zobacz także: Trening w domowych warunkach

Jak sprawdzić czy dziecko ma nadwagę?

Pierwszym sygnałem, jaki powinien zaalarmować rodzica jest waga pociechy. Informacja, ile mniej więcej powinno ważyć dziecko w danym wieku jest łatwo dostępna w Internecie. Jednak może być ona mało dokładna, ponieważ każde dziecko ma inny wzrost i rośnie w różnym tempie. Jak zatem sprawdzić, czy dziecko z nadwagą to problem, który nas dotyczy? Najłatwiej jest wywnioskować to przy pomocy wskaźnika BMI. Jest to specjalny wzór, który stosuje się, aby sprawdzić, czy waga jest prawidłowa. Dostępne są gotowe kalkulatory, do których wystarczy wpisać wiek, wagę, płeć oraz wzrost dziecka, aby przekonać się, czy to tylko kilka nadprogramowych kilogramów, czy jednak większy problem.

Jakie są przyczyny nadwagi u dziecka?

Nadwaga u dzieci ma wiele przyczyn, jednak są one zwykle podobne do tych, które wywołują nadwagę u dorosłych. Do najczęstszych możemy zaliczyć brak ruchu, spożywanie zbyt dużej ilości jedzenia lub spożywanie żywności „śmieciowej”, o małej wartości odżywczej, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, ale także problemy psychologiczne lub psychiczne, nadmiar białek w diecie, wysoka masa urodzeniowa oraz zaburzenia hormonalne i genetyczne.

Jakie mogą być konsekwencje nadwagi u dziecka?

Wiele osób na początku drogi zadaje sobie pytanie jak odchudzić dziecko, jednak jeśli plan nie działa, poddają się. Warto jednak uparcie dążyć do celu bo nadwaga bywa tragiczna w skutkach. Może ona powodować między innymi: małą wydolność i siłę fizyczną, płaskostopie, nieprawidłową postawę kręgosłupa, zaburzenia układu hormonalnego, nieregularność miesiączkowania, słabą pojemność płuc i niską wydolność układu krążenia. To może w rezultacie prowadzić do poważniejszych chorób, jak np. choroby serca, kamica żółciowa czy nadciśnienie.

Kiedy trzeba leczyć nadwagę u dziecka?

Każde dziecko z nadwagą wymaga wprowadzenia odpowiedniej diety. Jednak kiedy należy skonsultować stan zdrowia z lekarzem? Zawsze w sytuacji, kiedy nadwaga powoduje inne choroby, dziecko skarży się na bóle stawów czy ma problemy z poruszaniem. Jednak ważne jest również zrobienie badań i konsultacja z lekarzem, kiedy dieta dla dziecka nie przynosi efektów. Może to świadczyć o zaburzeniach hormonalnych i innych chorobach uniemożliwiających schudnięcie. Również w momencie układania planu żywienia, dobrze jest skonsultować go z pediatrą, aby mieć pewność, że nie tylko przyniesie on odpowiednie skutki, ale przede wszystkim- nie zaszkodzi dziecku.

Jaka dieta dla dziecka z nadwagą?

Dieta dla dzieci otyłych przede wszystkim musi opierać się na produktach naturalnych. Należy całkowicie wyeliminować z niej cukier, fast foody i żywność wysoko przetworzoną. Jej podstawą powinny być warzywa, owoce, chude mięso, orzechy, a także ryby. Warto zobaczyć piramidę żywienia, aby przekonać się, jak powinny wyglądać posiłki. Dieta dla dziecka z nadwagą to nie lada zadanie i warto jest zasięgnąć porady specjalisty jeśli nie ma się doświadczenia w tym temacie. Wykwalifikowany dietetyk ułoży plan żywienia, który pomoże zgubić zbędne kilogramy i sprawi, że dziecko odzyska siły i zdrowie.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 18 października, 2022

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending