Uroda
Pielęgnacja włosów niskoporowatych
Świadoma pielęgnacja włosów to podstawa, jeżeli Ci zależy na ich dobrej kondycji. Wydawałoby się, że niskoporowate włosy są mniej wymagające, jednak, aby wydobyć z nich całe piękno, należy o nie odpowiednio zadbać. Jakie kosmetyki będą do tego najlepsze?
Jak rozpoznać swój rodzaj włosa?
Zewnętrzną, ochronną warstwę włosa stanowią drobne łuski zbudowane z cysteiny oraz kwasów tłuszczowych. Porowatość to stopień odchylenia tych łusek. Może być cechą genetyczną, ale także zależy od sposobów pielęgnacji włosów i zabiegów, jakim je poddajemy. Wyróżniamy trzy rodzaje porowatości włosów:
niskoporowate,
średnioporowate,
wysokoporowate.
Wszystkie rodzaje włosa mają zbliżone fizjologicznie budowę przez co do pewnego stopnia te same wymagania. Substancje, które odgrywają najważniejszą rolę w świadomej pielęgnacji to proteiny, emolienty oraz humektanty. Wszystkie z nich znajdują się w kosmetykach do pielęgnacji włosów i możemy je podzielić na:
produkty zawierające proteiny – rekonstruują i odbudowują strukturę włosa,
produkty zawierające humektanty – nawilżają włosy,
produkty niezawierające protein, ani humektantów – obojętne substancje, czyli np. odżywki i maski emolientowe
Zachowanie równowagi proteinowo-emolientowo-humektantowej, czyli w skrócie PEH jest podstawą do utrzymania włosów w dobrej kondycji. Każdy typ włosa wymaga zupełnie innej pielęgnacji, w tym wpisie przyjrzymy się dokładniej włosom niskoporowatym.
Jak zadbać o włosy niskoporowate?
Włosy niskoporowate mają ciasno przylegające łuski do włosa, co jest równoznaczne, z tym że są odporne na uszkodzenia, nie wymagają bardzo bogatej pielęgnacji, ze względu na to, że niskoporowate włosy bardzo łatwo obciążyć. Takie włosy potrzebują substancji o odpowiednio małych cząsteczkach, które są w stanie wniknąć przez łuski w głąb włosa, dlatego warto korzystać z kosmetyków stworzonych do takiego rodzaju włosów, które możesz kupić na przykład tutaj: https://natura-organika.pl/409-naturalne-kosmetyki-do-wlosow-niskoporowatych. Naturalne kosmetyki nie zawierają szkodliwych parabenów oraz konserwantów, dzięki czemu nie obciążają włosów. Nieodpowiednia opieka nad włosami może spowodować zmianę ich porowatości, czyli w tym wypadku pogorszyć kondycje włosa. Przez ich budowę większość substancji odżywczych nie jest w stanie w nie wniknąć i zamiast tego osiada na powierzchni włosa, tworząc dodatkową powłokę.
Niskoporowate włosy lubią się również z olejami o małych cząsteczkach, takich jak: olej kokosowy, czy palmowy. Bardzo dobrze sprawdzają się również aminokwasy oraz niektóre zioła takie jak: rumianek, rozmaryn, pokrzywa. Należy je również delikatnie oczyszczać, szamponem o delikatnym składzie. Ten rodzaj włosów nie lubi kosmetyków, które zawierają proteiny, keratynę, ze względu na to, że ich zadaniem jest odbudowa włosa, która jest dla nich zupełnie zbędna, a jedynie może je obciążyć. Bardzo dobrze za to wpływają na nie humektanty, czyli higroskopijne substancje, które mają właściwości nawilżające.
Włosy niskoporowate bardzo lubią olejowanie, polega to na nakładaniu oleju na suche włosy, lub na wcześniej nałożony podkład nawilżający. Takim podkładem może być żel aloesowy. Taki zabieg wystarczy zrobić raz w tygodniu. Najlepiej użyć olejów takich jak: kokosowy, rycynowy, babassu, arganowy, czy masło shea i rozprowadzić go równomiernie na włosach. Jeżeli jesteś posiadaczką lub posiadaczem włosów niskoporowatych, masz ogromne szczęście. Zadbaj jednak o ich pielęgnację w taki sposób, aby ich porowatość się nie zmieniła.
Ostatnia aktualizacja wpisu: 7 listopada, 2022
-
Seks2 lata temu
Seks pod prysznicem – jak to robić, aby przeżyć coś niezapomnianego?
-
Seks2 lata temu
Strefy erogenne kobiety – gdzie się znajdują i jak je pieścić?
-
Kuchnia2 lata temu
Brokuły – jakie mają wartości odżywcze oraz dlaczego warto je jeść?
-
Parenting2 lata temu
Edukacja domowa – czym jest i jak powinna wyglądać nauka w domu?
-
Seks2 lata temu
Inteligencja seksualna – czym jest i na czym tak właściwie polega?
-
Parenting2 lata temu
Dziecko z nadwagą – jakie mogą być konsekwencje oraz jak z tym walczyć?
-
Ciąża2 lata temu
Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby?
-
Seks2 lata temu
Jak zachować pasję i ochotę na seks?