Connect with us

Ciąża

Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby?

Avatar photo

Opublikowano

-

Zaparcia w ciąży to nic innego jak po prostu problemy z oddawaniem stolca, które bardzo często utrzymują się do 3 dni lub dłużej. Często objawiają się one poczuciem niepełnego wypróżnienia oraz charakterystycznym bólem. 

Zobacz także: Biegunka w ciąży – jakie mogą być przyczyny i jak sobie z nią poradzić?

Jakie są przyczyny zaparć w ciąży?

Spowodowane jest to tym, że podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzą naturalne zmiany, ale nie tylko mogą być one wywoływane także przez nieodpowiednią dietę. Najczęściej do zaparć w ciąży dochodzi w drugim oraz trzecim trymestrze. Za powstawanie zaparć odpowiedzialny jest progesteron, czyli hormon, który podczas ciąży pełni niezwykle ważną rolę. To właśnie on sprawia, że mięśnie oraz stawy stają się bardziej elastyczne i ułatwiają przyjście na świat naszego dziecka. Jednak ten hormon przyczynia się też do rozluźniania mięśni przewodu pokarmowego co wiąże się z tym, że jedzenie w jelitach przesuwa się wolniej powodując zaparcia. 

Czy odpowiednia dieta pomoże na zaparcia w ciąży?

Zaparcia w ciąży możemy spróbować wyeliminować lub spowodować, że ich przebieg nie będzie tak aż bardzo ciężki poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Przede wszystkim tego typu dieta powinna być wysokobłonnikowa, czyli dzienna dawka błonnika, który dostarczany jest do organizmu powinna wynosić od 25 do 30g. Kobiety w ciąży powinny mieć dietę, która jest bogata w warzywa, kaszę, owoce, orzechy oraz razowe pieczywo. Należy jednak pamiętać o tym, że dieta powinna być urozmaicona, a produkty błonnikowe powinny być stopniowo wprowadzane do niej, ponieważ gwałtowne ich spożycie w dużych ilościach może spowodować większe zaparcie. Oprócz diety powinniśmy też zwrócić uwagę na płyny. Podczas ciąży powinniśmy spożywać około 2,3 litrów wody. Przy zaparciach warto zrezygnować z produktów, które mogą je powodować czyli biała mąka, makaron oraz ograniczmy spożycie cukru w szczególności czekolady oraz kakao.  

Domowe sposoby na zaparcia w ciąży

Na zaparcia w ciąży możemy sobie radzić w warunkach domowych. Poza dietą możemy też wykonać kilka czynności, które złagodzą przebieg zaparć lub je wyeliminują. Nie ma dowodów na to, że większa ilość ruchu pomaga w walce z zaparciami. Jednak w poprawie funkcjonowania organizmu, a głównie pracy jelit mogą pomóc nam ćwiczenia wykonywane regularnie. Powinniśmy także regularnie odwiedzać toaletę gdy zachodzi taka potrzeba, ponieważ odwlekanie tej czynności przyczyni się do pracy mięśni w naszych jelitach co może powodować większe bóle i dyskomfort podczas zaparcia w ciąży. 

Rumianek w ciąży

Rumianek to jedna z najpopularniejszych roślin jaką możemy znaleźć na naszych łąkach oraz polach. Posiada on właściwości lecznicze między innymi może mieć pozytywne działanie u kobiet, które są w ciąży. 

Osobą ciężarnym może pomóc na następujące dolegliwości:

  • Mdłości
  • Spazmy macicy
  • Bolesność sutków 
  • Infekcja dróg rodnych  

Biegunka na początku ciąży

Biegunka w pierwszym trymestrze ciąży może być spowodowana zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety, które wpływają na pracę jelit. Dlatego mimo iż czasem biegunka czy wymioty w pierwszych tygodniach ciąży mogą nie być spowodowane przez nią to są traktowane jako jej objaw.  

Krew z odbytu w ciąży

Najczęstszymi przyczynami krwawienia w ciąży są hemoroidy oraz zaparcia. Choroba hemoroidalna to najczęściej występująca przyczyna krwawienia z odbytu w ciąży. Dotyka ona nawet co czwartą ciężarną. Natomiast zaparcia przyczyniają się do ucisku macicy na jelita co może skutkować pęknięciem skóry w efekcie czego pojawia się krew z odbytu. Zaparcia mogą także wywoływać śmierdzące gazy w ciąży, które pojawiają się najczęściej pod koniec trzeciego trymestru.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 5 stycznia, 2023

1 Comment

1 Comments

  1. Anka

    7 lutego, 2021 at 9:35 pm

    I dopadło i mnie… Od kilku dni mam ogromny problem z wypróznieniem. Będzie juz jakies 4 albo 5 dni. Czuje sie jak balon i mam wrazenie ze za chwile wybuchnę. Co stosować? Dziewczyny w sieci pisały, ze nie powinno sie problemu przedłużać tylko reagowac, bo moze sie skonczyc hemoroidami jak u nich, na które stosowały maść proktis-m lub czopki. Może mam mało ruchu? Plis help to urgent!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending