Connect with us

Lifestyle

Kalambury dla dzieci – hasła, pomysły i inspirację na zabawę bez urządzeń

Opublikowano

-

Kalambury dla dzieci

Gry kalambury dla dzieci nie są dziś tak popularne, jak kiedyś, gdy nie było powszechnego dostępu do urządzeń elektronicznych. Niemniej jednak warto nauczyć dziecko kalamburów, gdyż pozwalają one nie tylko doskonale się bawić, lecz także pobudzają wyobraźnię i kreatywność oraz uczą nowych pojęć.

Pomysł na kalambury dla dzieci – od czego zacząć?

Na początek warto wyjaśnić, że kalambury to tak naprawdę doskonała gra dla dzieci w różnym wieku. Z prostymi hasłami poradzą sobie nawet przedszkolaki, natomiast dzieci w wieku szkolnym nie powinny mieć problemów z obrazowaniem nawet bardziej złożonych pojęć. Kalambury dla dzieci obrazki to natomiast propozycja dla najmłodszych, którzy dopiero oswajają się z taką zabawą. Chcąc zagrać w kalambury, należy przygotować sobie kartoniki lub karteczki z hasłami. Dopasowujemy je oczywiście do wieku i możliwości dziecka. Inne bowiem hasła można zaproponować trzylatkowi, inne natomiast uczniowi szkoły podstawowej borykającemu się z dysleksją. Ważne, aby dziecko znało znaczenie haseł – w przeciwnym razie zniechęci się do zabawy. Chcąc oszczędzić trochę czasu, można obrazki do druku – kalambury dla dzieci, które znajdziemy w internecie. Takie rozwiązanie będzie idealne w przypadku dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać. Pierwsza gra może okazać się trudna, dlatego warto przygotować proste hasła lub obrazki. Z czasem jednak dobrze podnieść poprzeczkę, tak aby zabawa była rozwojowa dla dziecka. Ważne, aby zachęcać dziecko do poszukiwania nowych rozwiązań, tym samym uruchamiając jego wyobraźnię. Wbrew pozorom nie każdy potrafi bawić się w kalambury – dotyczy to zwłaszcza młodszych przedszkolaków, które dopiero uczą się kojarzyć i łączyć ze sobą informacje. Czasami okazuje się, że dziecko w początkowym etapie potrzebuje pomocy rodzica, jednak z czasem zaczyna samodzielnie przedstawiać, co widzi na obrazku.

Gra w kalambury dla dzieci – jakie hasła wybrać?

Wybór haseł do kalamburów dla dzieci okazuje się niemałym wyzwaniem. Tymczasem warto przyjrzeć się przedmiotom z otoczenia pociechy, aby dobrać odpowiednie słowa. Pamiętajmy, aby w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym hasła nie były złożonymi pojęciami. Doskonale sprawdzają się słowa, takie jak:

 • kot,
 • księżniczka,
 • kubek,
 • jabłko,
 • krasnoludek,
 • samochód,
 • szczoteczka,
 • kwiatek.

Wydają się proste, jednak ich pokazanie może sprawiać pewne trudności, zwłaszcza na początku.

Tymczasem starszakom możemy zaproponować nieco bardziej skomplikowane hasła, na przykład:

 • kot w butach,
 • świnka Peppa,
 • Piękna i Bestia,
 • Kubuś Puchatek.

W przypadku dzieci w wieku nastoletnim dobrym wyborem będą powiedzenia, takie jak „ciężki orzech do zgryzienia” i podobne. Gra kalambury dla dzieci może mieć również charakter tematyczny. Jeśli chcemy, aby pociecha przyswoiła sobie pewne zagadnienia z zakresu matematyki czy języka polskiego, warto wybrać hasła z nimi powiązane. Bardziej zaawansowaną formą zabawy są kalambury w języku obcym, na przykład po angielsku. Tutaj warto postawić na kalambury dla dzieci do druku, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć hasła dopasowane do wieku pociechy i jej umiejętności językowych.

Kalambury – jak się bawić?

Kalambury dla dzieci online cieszą się dużą popularnością wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Warto jednak umożliwić im zabawę bez urządzeń elektronicznych, takich jak telefon, komputer czy tablet. Kalambury to doskonały pomysł na wspólne spędzenie czasu z rodzicami czy rówieśnikami. Sprawdzą się na co dzień, lecz również w czasie imprezy urodzinowej. Kalambury tematyczne mogą być sposobem weryfikacji wiedzy ucznia, na przykład przed sprawdzianem. Oczywiście, całość powinna mieć formę zabawy, a nie testu. Ważne, aby zaciekawić dziecko tego rodzaju grą, pokazując tym samym, że można bawić się świetnie bez użycia urządzeń elektronicznych. Wbrew pozorom kalambury to doskonały pomysł na rozrywkę w przypadku grup mieszanych wiekowo – pokazywanie nie zawsze bowiem jest proste, zwłaszcza jeśli dziecko wcześniej nie miało do czynienia z tego rodzaju grą.

 

 

Ostatnia aktualizacja wpisu: 21 lipca, 2023

Piszę o wszystkim, co może zainteresować rodziców – od wychowywania dzieci, przez zdrowie i edukację, aż po codzienne triki, które ułatwiają życie.

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending