Connect with us

Lifestyle

Podróże Low Cost, czyli jak zwiedzać świat przy małym budżecie?

Avatar photo

Opublikowano

-

Podróże to jedno z najpopularniejszych zainteresowań i hobby. Wiele osób podróżuje, zwiedzając świat w różnej formie, ale to co ich łączy to pasja do podróżowania. Bardzo często jednak na przeszkodzie staje budżet, który uniemożliwia docieranie do kolejnych lokalizacji czy poznawanie nowych miejsc. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są podróże niskobudżetowe low cost, które zakładają podróżowanie dla samej przyjemności jak najniższym kosztem. Czym jest taki sposób zwiedzania świata i jak wygląda w praktyce? Wszystko o podróżowaniu low cost przedstawiamy poniżej.

Zobacz także: Morsowanie – wszystko co trzeba wiedzieć o nim wiedzieć

Czym są podróże low cost?

Podróże low cost to innymi słowy podróże niskobudżetowe. Ich celem jest zwiedzanie konkretnych miejsc w Europie i na Świecie za jak najniższą cenę. Najczęściej dotyczą one lokalnego kontynentu np. Europy, gdzie podróżowanie jest najtańsze. W myśl tej zasady podróże niskobudżetowe mają w zamian za mniejszy komfort podróży umożliwiać ogólne zwiedzenia danego miejsca czy dotarcie do danego miasta. Wycieczki w takim stylu mają zatem umożliwić nam podróżowanie przy minimalnych kosztach w zamian za wybranie najmniej komfortowych opcji podróży. Podróżowanie niskobudżetowe najczęściej odbywa się formie krótkich — kilkudniowych wycieczek z jednym lub dwoma noclegami. Często też cena takiej wycieczki nie przekracza 200 złotych. Korzystając z takiego stylu podróżowania, wybierać będziemy ekonomiczne klasy w transporcie czy pokoje wieloosobowe w hostelach, a nie prywatne pokoje w hotelach. Podróżować będziemy zatem z tanimi przewoźnikami i wybierać najtańsze opcje noclegu. Podróże low cost to jednak przede wszystkim bezpieczeństwo. Podróżując tak, zawsze musimy wybierać legalne i bezpieczne sposoby podróżowania i nie możemy nigdy oszczędzać naszym bezpieczeństwie.

Dla kogo są takie wycieczki?

Podróże niskobudżetowe, choć mają wiele zalet, rekomendowane i przeznaczone są dla osób o konkretnym podejściu do podróżowania. Z pewnością warto korzystać z nich, jeśli sama podróż jest dla nas ciekawym i przyjemnym przeżyciem oraz wtedy kiedy nie liczy się dla nas komfort a sam fakt podróżowania. Jest to też ciekawa forma wycieczkowa dla osób, które lubią zwiedzać inne miejsca i są w stanie zaakceptować nieco niższe warunki transportu czy pobytu na miejscu. Wycieczki low cost to również dobry wybór dla osób spontanicznych, dla których liczy się branie udziału w pewnym wydarzeniu, a nie komfort czy wygoda. Podróże niskobudżetowe nie są dla osób, które zawsze wybierają najbardziej komfortowe i prestiżowe opcje podróży oraz które nie są w stanie zaakceptować pewnych niedogodności. Wycieczki dla takich osób nie będą przyjemnością lub będą dużo droższe.

Jak zorganizować i przeprowadzić wycieczkę low cost?

Jeśli zdecydowaliśmy się zorganizować podróż w stylu niskobudżetowym, nasze pierwsze kroki powinniśmy skierować do internetu na strony rezerwacyjne i porównywarki cen lotów. Jest to główne miejsce, gdzie będziemy organizowali naszą krótką wycieczkę. W sieci istnieje wiele takich serwisów i warto przeglądać je wszystkie w poszukiwaniu ciekawych ofert. Głównym kryterium będzie cena i to pod takim względem będziemy filtrować wszystkie oferty. Pierwszym krokiem jest wybranie lokalizacji, do której się udamy. Musimy zakupić zatem tam bilety lotnicze, autokarowe czy kolejowe. Warto wziąć pod uwagę kilka pierwszych opcji, a nie najtańszą, gdyż często kilka pierwszych kierunków różni się minimalnie ceną, a może być to spora różnica np. kulturowa czy bardziej atrakcyjna oferta. Ceny najtańszych noclegów przeważnie w Europie są na podobnym pułapie, więc korzystając w drugim kroku z porównywarek hosteli i hoteli również warto pod uwagę brać kilka pierwszych wyników.

Drugim krokiem, gdy zorganizujemy już podróż i nocleg jest planowanie trasy zwiedzania i samego pobytu. W tym celu warto sprawdzić dla danego miasta darmowe atrakcje lub te najtańsze. Dobrym pomysłem jest zaznaczenie wszystkich punktów, które chcemy odwiedzić na mapie Google specjalnymi pinezkami. Dzięki temu będziemy mogli zaplanować wycieczkę przy jak najmniejszym udziale transportu miejskiego oraz wybrać nocleg w obrębie zwiedzanych miejsc. Na mapie warto zaznaczyć też supermarkety, gdyż to w nich będziemy się żywić. Zakup zupki błyskawicznej i gotowej przekąski będzie najtańszy i pozwoli nam zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy. Zawsze należy zabrać ze sobą dodatkową sumę pieniędzy, która umożliwi nam powrót do domu tradycyjnymi liniami lotniczymi czy droższym transportem. Nie musimy wydawać tej sumy, ale zawsze powinna być ona do naszej dyspozycji. Wydatkiem obowiązkowym, który musimy podnieść, jest też ubezpieczenie podróżne. Warto wykupić je przed wyruszeniem w trasę np. w bankowości mobilnej. Dzięki niemu w razie nieprzewidzianych wypadków będziemy mogli liczyć na pomoc.

Dlaczego warto?

Podróże w stylu low cost są bardzo ciekawym sposobem podróżowania i mają wiele korzyści. Pierwszym plusem podróży niskobudżetowych jest sam fakt podróżowania pomimo niskiego budżetu. Dzięki nim osoby, które aktualnie nie posiadają większej ilości pieniędzy, mogą również zwiedzać ciekawe miejsca na świecie. Podróżowanie takie daje również wiele radości, co te bardziej zorganizowane osobom lubiącym podróże i możemy korzystać z niego jako z alternatywy wypadu na miasto czy do restauracji. Podróżując w ten sposób, jesteśmy również bezpieczni i nie ryzykujemy swoim bezpieczeństwem. Bardzo łatwo jest też zorganizować taką podróż, dzięki czemu nie powinniśmy mieć problemu z jej zaplanowaniem. Do wyboru w cenie do 200 złotych mamy wiele różnych kierunków w Europie, a dobrze planując wycieczkę też na świecie. Z tego sposobu podróżowania może skorzystać każda osoba bez względu na wiek, zainteresowania czy waśnie budżet wycieczkowy.

Dzięki podróżom low cost możemy zwiedzać też miejsca, do których nigdy nie dotarlibyśmy, licząc na zorganizowane długie wakacje czy podróż w wysokim standardzie. Podróżować w ten sposób warto również dla zbierania doświadczeń i miłego spędzania czasu. Wspomnień ani wiedzy, jaką zdobędziemy podczas takich podróży, nie zabierze nam nikt. Jest to dużo lepszy sposób poznawania innych kultur czy krajów aniżeli czytanie o nich w internecie lub książkach.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 28 grudnia, 2022

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending