Connect with us

Lifestyle

Zmiana pracy: kiedy warto o tym pomyśleć? – 5 powodów za

Avatar photo

Opublikowano

-

Praca to bardzo ważna część naszego życia. Bardzo często poświęcamy jej wiele czasu i jest dla nas priorytetem. Często jednak nasza praca nie jest tą wymarzoną i zastanawiamy się, czy warto kontynuować zatrudnienie w obecnej firmie, czy nie. W tym tekście przedstawiamy pięć sytuacji, w których warto zastanowić się nad zmianą pracy. Często zmiana zatrudnienia będzie dużo lepszym pomysłem niż kontynuowanie starej pracy.

Zobacz także: Pierwsza praca – jak znaleźć pierwszą pracę bez doświadczenia kiedy mamy puste CV?

Brak możliwości rozwoju i awansów

Pierwszym powodem, dla którego warto pomyśleć o zmianie pracy, jest brak możliwości rozwoju w obecnej firmie i brak możliwości awansowania. Praca, nawet najlepsza po pewnym czasie nieco powszednieje a my znudzeni monotonią, szukamy większych wyzwań. Jeśli w danej firmie nie ma możliwości podnoszenia kwalifikacji czy zmiany stanowiska na bardziej odpowiedzialne, zdecydowanie warto zastanowić się nad karierą w takim miejscu. Wykonywanie tej samej pracy bez perspektyw jest też dość frustrujące i nie daje nam motywacji. Dużym minusem takiej sytuacji jest też brak zwiększenia zarobków. O ile nie daje nam ona stabilizacji, nie zadowala nas w pełni lub jeśli nie mamy możliwości rozwijania się w danej firmie, warto spróbować poszukać innej pracy. Możemy robić to równolegle i odejść, dopiero gdy znajdziemy nową posadę. Bardzo często wiele osób akceptuje pewne niedogodności, aby za pewien czas awansować czy rozwijać się. Jeśli jest to bardzo trudne i mało realne, nie powinniśmy “marnować” czasu w danej firmie a poszukiwać nowych rozwiązań.

Zła atmosfera w pracy

Drugim bardzo ważnym powodem, dla którego warto zmienić pracę na nową, jest za atmosfera w pracy. Przeważnie przebywamy w niej większość dnia i roku, co jest bardzo dużą ilością czasu. Jeśli pracujemy i czujemy się w tym czasie niekomfortowo — lub przynajmniej neutralnie, jest to ważny sygnał dla nas, aby pomyśleć o zmianie zatrudnienia. Ciągle regularne denerwowanie się oraz atmosfera w pracy może rzutować na nasze życie prywatne czy wyniki zawodowe. Pracując w przyjaznej atmosferze, możemy osiągać lepsze wyniki, a wracając do domu, nie będziemy w złym nastroju czy nie będziemy zniechęceni wizją kolejnego dnia w pracy. Bardzo często nawet bez naruszania prawa czy mobbingu, atmosfera w pracy lub firmie jest tak negatywna, że ma dla nas szereg negatywnych skutków. Obecnie sytuacja na rynku pracy jest dobra i bez większego problemu możemy poszukać zatrudnienia w innych podobnych firmach. Każda osoba powinna jednak samodzielnie zdecydować, jaki jest jej próg tolerancji złej atmosfery i czy rzeczywiście warto zmienić pracę. Jeśli jednak mamy wiele wątpliwości, jest to sygnał, aby rozpocząć poszukiwanie np. nowego zatrudnienia.

Warunki finansowe

Kolejnym i jednym najczęstszych powodów, dla którego warto rozważyć zmianę pracy, są warunki finansowe. Choć nie jest to jedyny i kluczowy parametr naszej pracy, jest on bardzo ważny, gdyż pracujemy po to, aby zarabiać pieniądze. Jeśli zatem zarabiamy mało lub po pewnym czasie dochodzimy do wniosku, iż nie możemy liczyć na podwyżkę, możemy w takiej sytuacji rozważyć odejście z firmy. Obecnie na przestrzeni lat zarobki wzrastają dość szybko za sprawą zwiększenia płacy minimalnej czy większego popytu na pracowników i warto skorzystać z takiej sytuacji na rynku pracy. Wiele firm szczególnie tych zatrudniających specjalistów kusi coraz większymi zarobkami oraz innymi benefitami czy dodatkami do pensji w formie niepieniężnej. Dobrym rozwiązaniem w takim momencie będzie porównanie ofert w naszej branży z naszymi zarobkami czy możliwości zmian zatrudnia. Jeśli w naszej firmie nie są one podnoszone i nie oscylują w granicy średniej, warto rozpocząć poszukiwanie innej pracy. Sam kontakt z innymi firmami czy udanie się na spotkanie nie jest zobowiązujące, a uzyskamy wiele cennych informacji na temat nowych możliwości.

Warunki pracy

Sytuacją, która jest najczęściej ignorowana jako powód zmiany pracy, są warunki pracy — i jest to całkowicie niesłuszne podejście. Przeważnie chcąc zmienić pracę, rozważamy to pod wpływem zarobków czy atmosfery w miejscu zatrudnienia nie zwracając uwagi na to, w jakich warunkach pracujemy. Jest to bardzo ważny element, który wpływa na nasz komfort, wydajność, osiągane wyniki, zmęczenie czy ogólną przyjemność z pracy. Jeśli nasz pracodawca nie inwestuje w udoskonalanie miejsca pracy czy nie dostarcza nam narzędzi do jej wykonywania, warto sprawdzić jakie warunki oferują inni pracodawcy. Bardzo często dwie podobne firmy z podobnymi warunkami zatrudnienia mogą oferować różne samochody, biura czy nawet styl pracy. Choć na pierwszy rzut oka nie jest to najważniejsza kwestia, po dłuższym czasie wykonywania obowiązków służbowych warunki pracy mogą mieć na nas negatywny bądź pozytywny wpływ np. fizyczny czy psychiczny. Warto zwracać zatem uwagę na to, w jakich warunkach pracujemy i zmienić pracę, jeśli nie są one odpowiednie dla nas.

Pozycja i sytuacja firmy na rynku

Powodem do zmiany zatrudnienia może być również słaba lub niepewna sytuacja firmy na rynku. Dotyczy to szczególnie małe firmy, które są narażone na wiele zagrożeń. Praca w takich firmach — szczególnie gdy ich kondycja nie jest najlepsza, może być nieco ryzykowna. W takiej sytuacji może ona upaść, a my możemy pozostać bez zarobionych przez nas uczciwie pieniędzy i bez pracy. Jeśli pracujemy w takiej firmie, warto sprawdzać różne możliwości zatrudnienia i w miarę możliwości zmienić firmę na większą czy bardziej stabilną. W małych firmach lub tych, które borykają się z problemami, decyzje mogą być podejmowane niezwykle dynamicznie czy nawet jednoosobowo. W porównaniu do dużych firm i marek, najczęściej w małych firmach nie otrzymamy żadnego wsparcia w razie upadku, a ryzyko problemów np. z wypłacaniem pensji jest dużo większe. Choć praca w danej firmie może być korzystna i ciekawa dla nas, warto mieć przygotowane wyjście awaryjne lub zmienić zatrudnienie wcześniej — gdy nadarzy się taka możliwość. Wiele osób może mieć pewne obawy i dylematy moralne, ale są one całkiem niesłuszne. To nasze bezpieczeństwo finansowe i zawodowe powinno być najważniejsze, gdyż to my będziemy mieli potencjalny problem w razie upadku firmy.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 21 listopada, 2022

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending