Connect with us

Lifestyle

Jak wysłać i odebrać paczkę w paczkomacie? – praktyczny poradnik obsługi przesyłek InPost

Avatar photo

Opublikowano

-

Paczkomaty i wysyłka przesyłek właśnie do/z nich jest jednym z najpopularniejszych sposobów dostarczeń kurierskich. Marka InPost zyskała swoją popularność dzięki wygodnej formie wysyłania i dostarczania przesyłek bez konieczności oczekiwania w domu na kuriera, a także bardzo krótkim czasom doręczeń. Wiele osób jednak nie wie do końca, jak działają paczkomaty i obawia się skorzystania z nich. W tym tekście prezentujemy praktyczny poradnik odbierania i nadawania paczek waśnie w paczkomatach. Wszystkie najważniejsze informacje poniżej.

Zobacz także: Jak wysłać i odebrać paczkę w paczkomacie? – praktyczny poradnik obsługi przesyłek InPost

Nadawanie paczek

Nadawanie paczek i wysyłanie ich do paczkomatów w całym kraju możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zamówienie kuriera InPost, który odbierze od nas paczkę z domu i dostarczy ją do paczkomatu w innym mieście lub samodzielnie zostawiając ją w pobliskim paczkomacie, skąd zostanie odebrana i przesłana dalej. Oba te rozwiązania budzą jednak wiele wątpliwości — szczególnie u osób, które nigdy nie wysyłały paczki do paczkomatu.

Pierwszy sposób wysyłania paczek należy zacząć od stworzenia konta na stronie InPost. Jest to standardowe utworzenie konta klienta, gdzie podajemy swój adres e-mail czy hasło i zakładamy konto. Gdy już je posiadamy, należy zalogować się do managera paczek. Kolejną czynnością jest przejście do sekcji MOJE KONTO i NOWY PUNKT ODBIORU. Zdefiniujemy tam nasz adres, z którego będziemy korzystali w dalszych etapach. Następnie, gdy podamy już nasz bieżący adres zamieszkania, należy przejść do sekcji WYŚLIJ PRZESYŁKI. W tym miejscu wybieramy czy chcemy wysłać jedną czy wiele paczek. Kolejno po wybraniu tej opcji wybieramy opcję KURIER i sposób nadania — Utworzenie Zlecenia Odbioru. W tym czasie przygotowujemy przesyłki, opłacamy je oraz drukujemy list przewozowy. Etykietę należy jedynie wypełnić, pobrać i wydrukować oraz nakleić na pudełko. Ostatnim krokiem jest złożenie zamówienia kuriera w sekcji MOJE PRZESYŁKI. Po wykonaniu tych czynności wystarczy oczekiwać na odbiór paczki z domu. Ogólnie kroki te mogą różnić się w zależności od aktualnej wersji systemu czy aplikacji, ale ogólnie cała procedura polega na wypełnieniu kilku pól oraz zamówieniu kuriera, który odbierze od nas paczkę. Choć cała procedura może wyglądać się też nam nieco zagmatwaną, w rzeczywistości jest prosta i szybka. Z pewnością poradzi sobie z nią każda osoba, która przynajmniej w podstawowym stopniu korzysta z internetu.

Drugi sposób nadawania przesyłek to nadanie ich bezpośrednio w paczkomacie. Możemy zrobić to w każdym paczkomacie na dwa sposoby. Pierwszy to wcześniejsze wydrukowanie etykiety i naklejenie jej na przesyłkę a drugi to wysłanie paczki bez opisania jej czy naklejania etykiet. Druga opcja jest bardzo wygodna i możliwa do zrealizowania jedynie w paczkomatach, które mają dotykowy ekran, a nie ekran z przyciskami. W pierwszej wersji należy udać się już z zapakowaną paczką do paczkomatu która posiada etykietę. W managerze przesyłek opłacimy ją oraz wypełnimy wszystkie pola takie jak numery telefonów czy adresy paczkomatów. Będąc już w przy parkomacie, należy na wyświetlaczu wybrać opcję Nadania Przesyłki. W następnych krokach wystarczy zeskanować kod z etykiety oraz włożyć paczkę do otwartej przegródki.

Druga opcja jest dużo prostsza i polecana dla osób nie chcących samodzielnie drukować etykiety i wypełnić danych w domu na stronie. Należy jednak upewnić się, czy nasz paczkomat ma taka opcje. W tym wypadku wystarczy zapakować przesyłkę oraz udać się z nią do paczkomatu. Następnie należy wybrać Nadaj Przesyłkę w Paczkomacie. W tym momencie musimy podać numer telefonu nasz oraz odbiorcy oraz wybrać paczkomat, do którego trafić nam przesyłka. Ostatnim krokiem jest opłacenie paczki np. kartą lub BLIKiem. Po otwarciu się przegródki umieszczamy w niej paczkę i kończymy proces. Kurier, który przyjedzie po odbiór paczki, wyjmując ją samodzielnie, naklei etykietkę, aby paczka mogła być identyfikowana i dostarczona przez sortownie do odpowiedniego punktu.

Odbieranie przesyłek

O ile nadawanie przesyłek może nastręczać pewnych wątpliwości, o tyle ich odbieranie jest już bardzo proste i intuicyjne. Oczekując na paczkę ze sklepu internetowego lub od znajomego wystarczy zapoznać się na bieżąco z wiadomościami e-mail oraz SMS-ami. Na naszą pocztę i telefon przychodzić będą powiadomienia np. o nadaniu paczki czy jej dostarczaniu. Gdy znajdzie się ona na miejscu, wystarczy udać się do paczkomatu. Przesyłkę możemy odebrać na dwa sposoby. Pierwszy to otworzenie skrytki przy pomocy kodu QR, który otrzymaliśmy np. w e-mailu i zeskanowanie go na wyświetlaczu paczkomatu. W tej sytuacji przegródka otworzy się automatycznie, a my będziemy mogli pobrać paczkę i zamknąć skrytkę, kończąc cały proces. Drugą opcją jest wybranie na wyświetlaczu Odbiór Przesyłki oraz samodzielne wpisanie numeru telefonu i 6 cio cyfrowego kodu. Dante otrzymamy na e-mail oraz sms-em. Na odbiór paczki przeważnie mamy 24h lub 3 dni. Te informacje również otrzymamy we wiadomościach.

Porada: Jeśli oczekujemy przesyłki do paczkomatu, warto śledzić ją. Gdy paczka zostanie nadana, otrzymamy w pierwszej wiadomości numer przesyłki. Numer ten możemy wpisać na stronie InPost oraz sprawdzić, w jakim mieście i punkcie obecnie się znajduje. Jest to opcja szczególnie polecana dla osób, które chcą mniej więcej znać datę jej przybycia lub po prostu z niecierpliwością oczekują już przesyłki.

Dlaczego warto korzystać z paczkomatów InPost?

Korzystanie z paczkomatów InPost jest bardzo korzystne z kilku względów. Z pewnością jest to wygoda nadawania i odbioru. Nie musimy samodzielnie oczekiwać na kuriera. W obu tych sytuacjach możemy nadać/odebrać paczkę, wtedy kiedy jest to nam na rękę. Drugim plusem jest czas doręczenia. Według kuriera 98% przesyłek dochodzi do punktu w ciągu 1 dnia. To bardzo dobry wynik, który możliwy jest do zrealizowania dzięki m.in. scentralizowanym punktom odbioru, jakimi są paczkomaty oraz możliwość dokładnego zaplanowania trasy poszczególnych kurierów. Dużą korzyścią są też konkurencyjne — często najniższe na rynku ceny takich przesyłek. W paczkomatach możemy też wysyłać również większość paczek, a firma cechuje się wysoką jakością świadczonych usług.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 15 listopada, 2022

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending