Connect with us

Lifestyle

Wynajem krótkoterminowy mieszkania na doby – wszystko o takiej inwestycji!

Avatar photo

Opublikowano

-

Wynajem krótkoterminowy, choć jest niezwykle opłacalny, w dalszym ciągu przegrywa z inwestycjami długoterminowymi, polegającymi na wynajmie mieszkanie lokatorowi np. na rok lub dwa lata. Wiele osób jednak coraz częściej kupując mieszkanie z przeznaczeniem inwestycyjnym, decyduje się wynajmować je właśnie na doby krótkoterminowo. Sposób ten ma wiele korzyści i jest bardziej ukierunkowany w stronę biznesu, a nie pasywnego dochodu. Czym zatem jest wynajem krótkoterminowy mieszkania na doby? Jakie ma korzyść i na czym polega? Kiedy warto w taki sposób zainwestować pieniądze? Odpowiedzi poniżej.

Zobacz także: Zmiana pracy: kiedy warto o tym pomyśleć? – 5 powodów za

Czym jest wynajem krótkoterminowy na doby?

Wynajem krótkoterminowy mieszkań to inaczej wynajem mieszkania doby. W tej opcji inwestycji w nieruchomości kupując mieszkanie, przeznaczamy je na usługi hotelowe. Mieszkanie takie po zakupie urządzamy w standardzie hotelowym oraz oferujemy jego wynajmowane na doby — jak pokoju w hotelu. Obecnie jest to cieszące się coraz większą popularnością rozwiązanie. Ogólne cechuje się ono koniecznością zainwestowania nieco większej ilości środków, ale też i dużo większym zwrotem niż w przypadku wynajmu długotrwałego. Inwestycja w nieruchomości w tej opcji ma również charakter biznesowy, gdyż musimy regularnie prowadzić wynajem mieszkania lub zatrudnić do tego osobę. Wynajem krótkoterminowy jest legalny a zysku odprowadza się podatki. Sam wynajem mieszkania na doby polegał będzie głównie na promowaniu oferty naszego mieszkania, przyjmowaniu gości chcących zatrzymać się na kilka oraz jego obsłudze tj. sprzątaniu, zapewnieniu ew. cateringu itp.

Mieszkania pod wynajem krótkoterminowy wybiera się pod względem atrakcyjności lokalizacji. Są to lokalizacje znajdujące się w centrach miast lub przy strategicznych punktach takich jak np. dworce czy dzielnice biznesowe. Głównie z mieszkań na doby korzystają osoby podróżujące biznesowo po kraju lub osoby podróżujące turystycznie To właśnie te dwie grupy będą klientami docelowymi przy wynajmie krótkoterminowym. Wybierając mieszkanie pod ten typ najmu, warto wziąć również pod uwagę lokalizację w miejscowościach turystycznych i turystyczne lokalizacje w danych miastach np. Krakowie. Często dzięki wyborowi odpowiedniej lokalizacji będziemy mogli liczyć na stały popyt oraz większe zarobki.

Jakie daje korzyści?

Wynajem mieszkania na doby w standardzie hotelowym, daje wiele korzyści. Z pewnością jest to zarobek. Nawet przy opłacie ok. 100 złotych za noc przy połowicznym obłożeniu gdzie przeważnie z naszego mieszkania korzystają 1-2 osoby miesięczny zysk może wynieść ok. 2 tysięcy złotych. Jest to np. przy kawalerce podwojona lub potrojona suma aniżeli w przypadku wynajmu długoterminowego. Wynajmowanie mieszkania na doby jest zatem dochodowym biznesem. Drugą korzyścią jest fakt inwestowania w mieszkanie. Wyposażenie je w meble, sprzęty czy wykończenie w wysokiej jakości, ponosimy standard i wartość całego mieszkania. Oznacza to, że w razie chęci sprzedaży będziemy mogli sprzedać je za dużo wyższą cenę. Mieszkania wartościowe zyskują również nieco szybciej na wartości w porównaniu do tych o niższym standardzie. Dużym plusem jest łatwość prowadzenia takiego biznesu. Nie wymaga on sporej wiedzy i nie jest ryzykowny. Jedyne co należy włożyć w taki biznes, jest czas i zaangażowanie. Posiadanie dwóch czy trzech — a nawet jednego mieszkania wynajmowanego w taki sposób może pozwolić nam przejść na własny biznes oraz pracę na własne konto, co również daje wiele korzyści.

Jak przygotować mieszkanie?

Jeśli wybraliśmy właśnie tę opcję przy zainwestowaniu środków w nieruchomości, drugą kwestią jest to, jak przygotować mieszkanie pod wynajem na doby. Z pewnością mieszanie musi być urządzone w standardzie hotelowym, czyli wysokim. Jest to wymagane, aby móc konkurować z hotelami i innymi apartamentami na wynajem. Podstawową kwestią jest wykończone w wyższym standardzie lub standardzie premium. Będzie to położenie jakościowych podłóg, paneli ściennych, odpowiednio prezentującej się armatury w łazience czy tworzenie zabudowy kuchennej. Oprócz jakościowego wykończenia w mieszkaniu takim muszą znaleźć się wszystkie niezbędne sprzęty do jego użytkowania. Będą to sofa, łóżko, telewizor, stół z krzesłami i drobne wyposażona w postaci ekspresu do kawy, tostera, kuchenki, lodówki czy całej zastawy. Rzeczy te powinny być nowe oraz również jakościowe — co generuje dodatkowy koszt urządzenia takiego mieszkania. Ostatecznie nasze mieszkanie wynajmowane na doby musi być kompletne i gotowe do kortowego zmieszania.

Stopa zwrotu

Ważnym czynnikiem, o którym należy wspomnieć przy inwestowaniu w mieszkania, a w tym wypadku w mieszkania pod wynajem krótkoterminowy jest stopa zwrotu. Będzie ona zależała od generowanych miesięcznie zysków, które kolei mogą być różne w zależności od indywidualnej sytuacji. Przeważnie jest to zysk w granicach dwu krotności wynajmu długoterminowego, gdy biznes prowadzony jest poprawnie i standardowo. Zwrot mieszkania powinien zamknąć się zatem w okresie 7-10 lat, czyli nieco szybciej niż 10-15 lat przy wynajmie długoterminowym. Dokładne szacunki nie są możliwe, gdyż dochody z biznesu nie są tak stabilne jak ceny rynkowe z wynajmu długoterminowego. Zwrot może zatem nastąpić nieco szybciej lub nieco wolniej. Warto również zaznaczyć, że rocznie wartość mieszkania wzrasta o ok. 5% — kilku procent, co pozwala pokryć inflację i zarabiać już tylko na samym posiadaniu nieruchomości.

Zarządzanie najmem

Bardzo ciekawą usługą, z której skorzystać mogą osoby posiadające i wynajmujące w taki sposób mieszkanie, jest zarządzanie najmem. Jest to usługa oferowana przez wyspecjalizowane firmy. Oferują one zajmowanie się naszym mieszkaniem, pozyskiwanie klientów, reklamowanie mieszkania czy jego obsługę bieżącą w zamian za opłatę. Ogólnie opłaty kształtują się na poziomie ok. 10% prowizji od zysków. W zamian za to właściciel mieszkania może czerpać jedynie zyski i nie mieć obowiązków związanych z obsługą takiego biznesu. Rozwiązanie to odbywa się legalnie na podstawie umowy o zarządzanie najmem i warto zastanowić się nad wyborem tego sposobu. Ogólnie zarządzanie naszym apartamentem na wynajem może być efektywniejsze, wygodniejsze czy bezpieczniejsze, gdyż to dana firma bierze na siebie wszelką odpowiedzialność związaną z jego wynajmem.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 5 listopada, 2022

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending