Connect with us

Lifestyle

Jak przygotować paczkę do wysyłki kurierem?

Avatar photo

Opublikowano

-

Wysyłanie paczki kurierem jest nieco rzadszym zjawiskiem od odbierania przesyłek ze sklepów internetowych, w których robimy zakupy w sieci. Czasami jednak musimy paczkę wysłać samodzielnie np. do naszej rodziny czy znajomych i do końca nie wiemy jak przygotować się do tego oraz jak przebiega proces wysłania paczki kurierem. W tym tekście prezentujemy dokładnie wszystkie zagadnienia związane z tym tematem, podpowiadamy jak przygotować paczkę dla kuriera i na co zwrócić szczególną uwagę. Prezentujemy też przydatny sposób na wybranie najtańszej marki na rynku, abyśmy mogli zaoszczędzić pieniądze.

Zobacz także: Jak wysłać i odebrać paczkę w paczkomacie? – praktyczny poradnik obsługi przesyłek InPost

Porównywarka kurierów

Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać, gdy chcemy wysłać paczkę kurierem, jest wybranie odpowiedniej marki. Na rynku działa wielu kurierów takich jak DHL, DPD, UPS czy InPost. Są to jedynie najpopularniejsze marki, a ogólnie funkcjonuje ich znacznie więcej. Z pewnością po zdecydowaniu o wysłaniu przesyłki zastanawiamy się, którym kurierem ją nadać i nie wiemy, który wybór będzie najlepszy. Ogólnie wszyscy kurierzy świadczą usługi na podobnych warunkach i nie będziemy mieli problemu z wysłaniem przeciętnej paczki. Którego kuriera zatem wybrać? Warto w takim wypadku skorzystać z porównywarek kurierów. Są to serwisy w internecie, które zestawiają wszystkie oferty kurierów dla naszej paczki. Używanie tych serwisów jest darmowe i niezobowiązujące. Cały proces polega na wprowadzeniu wymiarów przesyłki, jaką chcemy wysłać, wagi oraz miejsca docelowego. Porównywarka na tej podstawie prezentuje ceny poszczególnych kurierów dla naszego zlecenia. Często różnice są znaczne i mogą wynosić nawet kilka — kilkanaście złotych. Jeszcze większe różnice w cenie obowiązują na trasach zagranicznych, gdzie mogą wynosić nawet kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Każda oferta jest opisana np. pod względem szybkości przesłania paczki czy ubezpieczenia. Korzystając z porównywarek, możemy szybko i prosto wybrać najtańszą opcję i zamówić kuriera do domu.

Sprawdź przedmioty zakazane i wymogi kuriera

Drugim krokiem podczas wysłania paczki — gdy znamy już kuriera, który zrealizuje wysyłkę, jest sprawdzenie jego wymogów. Każdy kurier na swojej stronie internetowej posiada jasne wymagania, co do wielkości i wymiarów paczek, ich zabezpieczenia czy rzeczy, jakie można nimi przewozić. Pomoże to nam odpowiednio spakować paczkę oraz zaoszczędzi ew. przepakowywania przy kurierze. Szczególną uwagę warto zwrócić na elementy, jakie są zabronione. Oprócz oczywistych takich jak broń czy narkotyki będą to też np. rośliny u niektórych kurierów czy inne mniej oczywiste rzeczy. Część produktów nie podlega ubezpieczeniu lub trzeba je dodatkowo oznakować — tak jak np. szło i kruche przedmioty. Zapoznanie się z regulaminem czy krótkim tekstem na temat dobrych praktyk pakowania nie zajmie nam więcej niż kilka — kilkanaście minut, a pozwoli skutecznie, bezpiecznie szybko wysłać naszą przesyłkę. Dowiemy się także na stronie kuriera o planowanym czasie wysyłki oraz o możliwości jej śledzenia czy powiadomieniach. Ważną informacją, o której należy przeczytać, jest to czy list przewozowy musimy wydrukować samodzielnie czy to kurier przywiezie go nam już wydrukowany na podstawie informacji, które wprowadzimy do systemu.

Zabezpiecz dobrze samą paczkę

Jednym z najważniejszych elementów wysyłania paczki jest to, aby ją odpowiednio spakować. Aby to zrobić, musimy znaleźć odpowiednio dopasowane pudełko. Nie powinno być ono zbyt duże lub zbyt małe. Jeśli nie posiadamy takiego, możemy poprosić o nie w dowolnym sklepie lub zakupić odpowiednie kartony np. przeprowadzkowe. Sam spód pudełka należy wypełnić elementem amortyzującym, może być to papier pakowy, gąbka czy inne elastyczne elementy. Rzeczy, które chcemy wysłać, również powinny być w oryginalnych pudełkach. Jeśli nie posiadamy do nich już opakowań, należy zabezpieczyć je folią bąbelkową lub innymi foliami, aby nie uszkodziły się w transporcie. Gdy mamy już wstępnie przygotowane pudełko oraz sam przedmiot należy umieścić wysyłany przedmiot w opakowaniu. Wszystkie wolne miejsca — na bokach oraz od góry również należy wypełnić np. folią, gazetami czy specjalnym styropianem. Przedmiot powinien być zapakowany szczelnie i przylegać ze wszystkich stron do zewnętrznego pudełka z warstwą wypełnienia. Zapobiega to przesuwaniu się podczas transportu i amortyzuje lepiej ew. uderzenia. Jeśli mamy spakowaną już paczkę w środku, ostatnim elementem jest jej zaklejenie. Do tego celu warto używać standardowej taśmy pakowej. Samo pudełko należy okleić na wszystkich kantach oraz elementach, które się zamykają. Dobrym pomysłem jest oklejenie podwójnie takiej paczki, co da dodatkowe zabezpieczenie. Ciekawym pomysłem, który również warto zastosować, jest oklejenie pudełka również w szachownice, czyli po płaszczyźnie paczki. Wzmocni to przesyłkę i zapobiegnie ew. wyginaniu się jej w transporcie.

Odebranie paczki i wysyłka

Jeśli mamy już zamówionego kuriera oraz wybrany typ przesyłki i spakowaną paczkę, czeka na nas jeszcze ostatni etap. Jest to odebranie paczki od kuriera. Jeśli bilet przewozowy musimy wypełnić i wydrukować samodzielnie, należy zrobić to na stronie danego kuriera. Warto kilkakrotnie sprawdzić dane, aby nie zaszła w nich żadna pomyłka. Wydrukowany list przewozowy możemy przykleić taśmą bezbarwną na powierzchni pudełka lub włożyć go do specjalnej przezroczystej koperty samoprzylepnej i umieścić na boku pudełka. Jeśli do tego celu używamy taśmy bezbarwnej, należy zakryć całą powierzchnię kartki, aby ew. deszcz lub wilgoć jej nie uszkodziły. Czynność tę należy wykonać również wcześniej, aby przekazać kurierowi jedynie gotową paczkę. Po jego przybyciu należy jeszcze raz sprawdzić dane oraz przekazać pakunek. Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie długopisu na wypadek awarii terminala, a paczkę przetrzymywać blisko drzwi, aby jej następnie nie przenosić, gdy kurier będzie czekał na jej wydanie. Ciekawym rozwiązaniem, jeśli nie mamy czasu na oczekiwanie na kuriera i nie lubimy być zajmowani przez dłuższą chwilę, jest skorzystanie z punktu kurierskiego. Większość kurierów posiada takie punkty, gdzie możemy po prostu zostawić paczkę dowożąc ją samodzielnie. Jest to wygodne rozwiązanie, jeśli paczka nie jest zbyt duża i ciężka, a nam zależy na czasie i samodzielnie oddamy ją szybciej niż w przypadku oczekiwania na kuriera.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 20 października, 2022

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending