Lifestyle
Pierwsza praca – jak znaleźć pierwszą pracę bez doświadczenia kiedy mamy puste CV?
Pierwsza praca to jeden z przełomowych momentów każdej młodej osoby, która wkracza w świat dorosłości. Niezależnie od tego czy jest to moment po szkole czy studiach, przeważnie bardzo trudno dostać nam pierwszą posadę głównie z powodu braku doświadczenia i niskich kompetencji. Istnieje jednak kilka ciekawych porad, które pomogą znaleźć pierwszą pracę szybciej i zmaksymalizują nasze szanse na szybkie zatrudnienie bez doświadczenia. Wszystkie szczegóły, porady i podpowiedzi prezentujemy w dalszej części tekstu.
Zobacz także: Zmiana pracy: kiedy warto o tym pomyśleć? – 5 powodów za
Jak stworzyć profesjonalne CV?
Pierwszym krokiem, który musimy wykonać idealnie, szukając pracy jako osoby bez doświadczenia, np. po szkole jest stworzenie profesjonalnego CV. Jest to element podstawowy, który będzie pewnego rodzaju rekompensatą za brak doświadczenia i który musi wzbudzić pozytywne emocje u potulnego pracodawcy. Profesjonalne CV możemy wykonać na dwa osoby — samodzielnie w kreatorze lub zlecając jego wykonanie specjalistom. W sieci istnieje wiele darmowych i płatnych kreatorów CV. Są to serwisy, gdzie wpisujemy w rubryki informacje o nas, a otrzymujemy gotowe graficzne i nowoczesne CV. Do wyboru mamy wiele wersji i szablonów a w zamian za opłatę możemy skorzystać z tych bardziej efektownych. Nigdy nie powinniśmy tworzyć samodzielnie CV np. w Wordzie czy innym edytorze tekstowym, gdyż nie świadczy to o naszym profesjonalizmie. Profesjonalne CV możemy zlecić też specjalistom zajmującym się tego typu usługami. Mogą być to osoby ogłaszające się w social mediach. Po wprowadzeniu informacji otrzymamy nowe gotowe do wysłania CV. Można skorzystać też z pomocy lub takiej usługi w agencjach pracy.
Porada: Przed samodzielnym stworzeniem CV warto zapoznać się z poradnikami na temat tworzenia tego dokumentu. Dowiemy się w nich jak akcentować dane, aby wypaść korzystnie, co należy zamieścić w CV a czego nie robić. Często zmieniające się trendy sprawiają, że warto poznać informacje o tworzeniu CV przed uruchomieniem kreatorów.
Brak doświadczenia, czyli jak rozwiązać ten problem?
Jeśli wiemy już jak stworzyć nowe CV, warto skupić się na sekcji doświadczenia. Jest to sekcja główna i występująca często na samym początku CV. Ogólnie mamy dwie możliwości rozwiązania tego problemu. Pierwszą jest umieszczenie w tej sekcji krótkiej informacji, iż skończyliśmy dopiero szkołę średnią lub studia i nie posiadamy doświadczenia zawodowego, ale chcemy zaangażować się w pełni w naszą pierwszą pracę, wykorzystując swoją wiedzę teoretyczną. Taka krótka i kurtuazyjna notka z pewnością podniesie nasz profesjonalizm i sprawi, że pracodawca nie poczuje się oszukany ukrywaniem tej sekcji lub jej brakiem. Drugim rozwiązaniem jest przeniesienie sekcji doświadczenia pod sekcje wykształcenia i zaprezentowanie w pierwszej kolejności naszych osiągnięć edukacyjnych. Jest to dobre rozwiązanie gdy posiadamy pewne doświadczenia np. jako wolontariusz, praktyki zawodowe czy prace sezonowe. Jeśli nie mamy doświadczenia, odpowiednio wczesnej wiedząc, iż będziemy szukać pracy, możemy skorzystać z opcji wolontariatu lub nawet mało atrakcyjnych finansowo prac w danej branży — nawet na podstawowych stanowiskach, aby nabyć jakiekolwiek doświadczenie.
Wysyłaj dużo CV
Jednym z najważniejszych elementów szukania pierwszej pracy jest wysyłanie dużej ilości CV. O ile nie możemy przeciągać w tym momencie do siebie doświadczeniem czy innymi walorami zarezerwowanymi dla doświadczonych pracowników, powinniśmy postawić na ilość. Bardzo często wysyłanie również CV w odpowiedzi na ogłoszenie przekraczające nieco nasze kompetencje też jest dobrym rozwiązaniem. W odpowiedzi możemy otrzymać np. zaproszenie na inne stanowisko lub inną propozycję zawodową, a takim działaniem nic nie tracimy. W tym modelu warto skorzystać ze wszystkich kilkudziesięciu portali internetowych z ogłoszeniami o pracę. Warto również przeglądać social media i grupy lokalne czy branżowe. Bardzo dobrym posunięciem jest też wysłanie CV do dużych marek np. McDonalds czy KFC, które przyjmują podania na własnej stronie internetowej. Chcąc pracować w danej branży warto zatem przejrzeć stronę www wszystkich wiodących firm czy tych marek, w których chcemy pracować i zostawić właśnie tam swoje CV. Firmy takie często korzystają w pierwszej kolejności z takiej bazy podań. Możemy korzystać też z portalu biznesowego LinkedIn jeśli ukierunkowaliśmy się na daną branżę i choć jest to portal dla specjalistów, często obracając się w takim środowisku, możemy nawiązać wiele przydatnych kontaktów zawodowych i otrzymać potrzebną pomoc.
Przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej
Gdy otrzymamy już zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, należy przygotować się na nią w szczególny sposób. Szukając naszej pierwszej pracy, nie mamy wiedzy, jak wyglądają takie spotkania i na co mamy się przygotować. Z pewnością wszystkie rozmowy rekrutacyjne wyglądają podobnie. Podstawowym elementem jest schludne ubranie się adekwatne do stanowiska czy profilu firmy. Warto poznać wszystkie ważne informacje o firmie czy stanowisku, na jakim chcemy pracować. Na spotkanie należy przybyć kilkanaście minut przed czasem, posiadając dokumenty rekrutacyjne np. CV, które często lubi zawieruszyć się rekruterom. Wchodząc na rozmowę, musimy być pewni siebie oraz stwarzać ważnie partnerstwa. Na pytania warto odpowiedzieć stanowczo bez zastanawiania się. Najczęściej są to pytania o edukację, nasze umiejętności w danej branży czy doświadczenie. Odpowiedzi na te pytania należy przećwiczyć w domu. Na rozmowie możemy usłyszeć też pytania dlaczego chcemy pracować akurat tej firmie lub gdzie widzimy się za pewien czas. W sieci istnieje spis najpopularniejszych pytań zadawanych na rozmowie kwalifikacyjnej i warto się z nim zapoznać, aby przygotować odpowiedzi wcześniej.
Korzystaj z agencji pracy
Ciekawym rozwiązaniem, które pomoże nam znaleźć pierwszą pracę, jest korzystanie z pośrednictwa pracy — agencji zatrudnienia. Na rynku istnieje wiele tego typu agencji. Są to firmy, które w zamian za prowizję od pracodawcy wyszukają nam zatrudnienie. Korzystając z pomocy profesjonalistów oraz ich doradztwa będziemy mogli często dużo szybciej znaleźć pracę bez doświadczenia. Specjaliści, działając w tej branży wiele lat, doskonale znają specyfikę takich poszukiwań i mogą wyszukać nam zatrudnienie samodzielnie bez naszego udziału.
Ostatnia aktualizacja wpisu: 18 października, 2022
-
Seks2 lata temu
Seks pod prysznicem – jak to robić, aby przeżyć coś niezapomnianego?
-
Seks2 lata temu
Strefy erogenne kobiety – gdzie się znajdują i jak je pieścić?
-
Kuchnia2 lata temu
Brokuły – jakie mają wartości odżywcze oraz dlaczego warto je jeść?
-
Parenting2 lata temu
Edukacja domowa – czym jest i jak powinna wyglądać nauka w domu?
-
Seks2 lata temu
Inteligencja seksualna – czym jest i na czym tak właściwie polega?
-
Parenting2 lata temu
Dziecko z nadwagą – jakie mogą być konsekwencje oraz jak z tym walczyć?
-
Ciąża2 lata temu
Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby?
-
Seks2 lata temu
Jak zachować pasję i ochotę na seks?