Connect with us

Lifestyle

Illinois- stan który cię zaskoczy

Avatar photo

Opublikowano

-

chicago, illinois, usa cityscape

Czego by nie wymieniać, to i tak Chicago będzie najważniejsze. Tu znajdziesz wszystko. To jedna metropolia, ale wiele światów w środku. „Nie ma nadziei dla przypadkowego gościa, aby nadążył za tym miastem. Ono wyprzedza wszystkie przewidywania szybciej niż można je sformułować” – napisał Mark Twain o Chicago. Te słowa najlepiej oddają ducha tego miasta i przedstawia je lepiej niż sto przewodników. A gdybyś jednak się męczył nadmiarem ludzi, to Illinois zaprasza poza granice, do parków i zabytkowych wioseczek Indian. Rezerwatów i ogrodów. Tak byś po nadmiarze wrażeń mógł uspokoić swój umysł w kontemplacji.

Stan położony w środkowej części kraju, w regionie Wielkich Jezior. Francuscy osadnicy byli pierwszymi Europejczykami, którzy odkryli te tereny. Potem region ten przeszedł pod panowanie brytyjskiej kolonii, a w roku 1809 dołączył do Unii Stanów Zjednoczonych jako dwudziesty pierwszy stan. Region cechuje gleba urodzajna pierwszej klasy, która stanowi aż 90 procent całego terenu. Zawdzięcza to polodowcowym, lessowym ukształtowaniom. Ze względu na to, bardzo dobrze jest rozwinięte tu rolnictwo i górnictwo. Uprawia się głównie: kukurydzę, soję, pszenicę, lucernę. Wydobywa się: kamień, wapienie, węgiel kamienny i ropę naftową. Największym miastem stanu jest Chicago, stolicą Springfield. Motto Illinois mówi: „Stanowa suwerenność-narodowa jedność.”

Wiele miasteczek i kultur w jednej metropolii.

Chicago to trzecia pod względem wielkości metropolia USA. Znajduje się tu duże skupisko Polonii. Wcześniej skupione wokół parafii św. Jacka nazywane było potocznie Jackowem. Tu znajduje się Kongres Polonii Amerykańskiej. Chicago to przede wszystkim miasto biznesu. Na próżno tu szukać sklepików z pamiątkami. Magnificant Mile ze słynną Michigan Avenue, jest odpowiednikiem nowojorskiej Piątej Alei, z wieloma ekskluzywnymi sklepami i kawiarenkami. To tu znajduje się błyszcząca wieża Trupma i ogromny pomnik Lincolna. Ze złotego wybrzeża (Gold Coast) można obserwować pływające po rzece Chicago statki. Millenium Park to miejsce, w którym znajduje się „fasolka”- rzeźba stanowiąca symbol chicagowskiego downtown. To w Chicago powstała pizza na grubym cieście.

Polskie Muzeum (Chicago). The Polish Museum of America jest najstarszą instytucją etniczną w Stanach Zjednoczonych. Założone w roku 1935 jest członkiem Stałej Konferencji Muzeów, archiwów i Bilbliotek Polskich na Zachodzie. To organizacja, która zrzesza polskie instytucje emigracyjne. Usytuowane w samym sercu polskiej dzielnicy w Chicago. W 1941 r. otworzono w muzeum salę Ignacego Paderewskiego, w której można podziwiać osobiste przedmioty bohatera. Zostały one przekazane przez Hotel z Nowego Jorku, w którym Paderewski spędził ostatnie miesiące życia.

Art Institute of Chicago to bogata kolekcja ponad 3500 dzieł malarskich, z różnych epok. Znajdują się tu dzieła Moneta, Van Gogha, Renoira lub El Greco. Wystawa średniowiecznych zbroi, wielki witraż Marka Chagalla, zrekonstruowane pomieszczenie dawnej giełdy, a nawet słynny posąg Buddy.

navy pier ferris wheel reflection with windows glasses at the su

Navy Pier. Jedno z pięćdziesięciu najlepszych atrakcji na świecie.

To ogromny kompleks zawierający i teatr Szekspira, i muzeum dla dzieci. Położony w bajkowej scenerii, z widokiem i na miasto, i na jezioro Michigan. Ogromny diabelski młyn, wystawa witraży, rejsy spacerowe, kino, bary, restauracje, a nawet pokazy fajerwerków, to kolejne atrakcje, które przyciągają rzesze turystów.

Planetarium w Chicago. Założone w roku 1930 przez biznesmena Maxa Adlera jest muzeum dedykowanym astronomii i astrofizyce. Położone nad jeziorem, zajmuje powierzchnię 3000 m². To najstarsze planetarium USA posiada ogromny teleskop, liczne wystawy i warsztaty edukacyjne.

Muzeum Historii Naturalnej (Chicago). Założone już w roku 1893, jest przede wszystkim zbiorem eksponatów antropologicznych (okazy z Egiptu, Tybetu, Pacyfiku). W muzeum zachwyca ogromna wystawa wypchanych zwierząt oraz znaleziska archeologiczne i etnograficzne rdzennych ludów obu Ameryk. Magnesem przyciągającym turystów jest największy szkielet Tyranozaura, jaki kiedykolwiek odkryto.

Ogród botaniczny Chicago. Ulokowany na dziewięciu wysepkach w Glencoe, jest żywym muzeum roślin. Podzielony na 26 ogrodów i 4 strefy naturalne. Powstał ponad sto lat temu, gromadzi ponad 10 000 roślin i krzewów. Rozpostarty na ponad 120 h. warto odwiedzić ogród różany i japoński. Oba rozmieszczone na 3 wyspach robią wrażenie.

Springfield – stolica Illinois. Historia tego miasta to przede wszystkim Abraham Lincoln- szesnasty Prezydent Stanów Zjednoczonych. Tu żył, pracował. Tu znajduje się jego grób. Wiele budynków w Springfield upamiętnia jego osobę. Warto zwiedzić Bibliotekę Prezydencką, w której jest wiele rękopisów, materiałów, gazet i zbiorów, z okresu wojny secesyjnej. W Muzeum Abrahama Lincolna godna uwagi jest ekspozycja zwana Teatrem Forda, która przedstawia ważne wydarzenia z życia prezydenta. W mieście można też zwiedzić ogród botaniczny Washington Park, w którym zachwyca ogromna kolekcja egzotycznych roślin.

Indianie, białe wiewiórki, parki i ogrody.

Rezerwat w Olney. Samo miasteczko, położone na granicy Kentucky i Indiany nie jest wielką atrakcją turystyczną, ale znajduje się tu rezerwat białych wiewiórek, które są prawdziwą rzadkością. Nie są to wiewiórki-albinosy, ale prawdziwe umaszczenie, które odziedziczyły dzięki zmutowanemu genowi.

Collinsville to małe miasteczko, które posiada jedną wieżę ciśnień, ale za to jaką. Ma kształt butelki keczupu.

Cahokia Mounds State Historic Site. To największa osada prehistorycznych ziemnych kopców, uformowanych przez Indian. Usytuowana na północ od miasta Mexico, jest parkiem, w którym znajduje się ponad 120 pagórków, włącznie z najwyższym- Monks Moud. Ten 30- metrowy kopiec służył jako dom wodza. Występują tu liczne grobowce Indian. The Interpretive Centre to placówka edukująca o historii ludzi, którzy zbudowali to miejsce, poprzez wystawy, komputerowe prezentacje, panoramę. Obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Starved Rock State Park. Park stanowy, rozpościerający się na ponad 1000 ha położony jest nad rzeką Illinois, w północnej części stanu. Jego nazwa wzięła się od dużej skały zwanej Starved Rock, co w języku indiańskim oznacza: „skała zagłodzonych”. Legenda Indian głosi, że w roku 1760 jeden z wodzów Ottawów – Pontiac został zamordowany i całe plemię, by się zemścić, pojmało sprawców tej zbrodni na jednej ze skał parku. Trzymano ich w oblężeniu tak długo, aż wymarli z głodu. Park oferuje wiele atrakcji, od pieszych szlaków, po łowiectwo, wędkarstwo, wodne sporty, aż do narciarstwa w zimie na niektórych stokach.

Anderson Japanese Gardens. Japońskie ogrody w Rockford, to 10 akrów przestrzeni pełnej wodospadów, stawów, strumieni i skalnych ukształtowań. To miejsce pełen ciszy i kontemplacji, z wieloma, wydzielonymi strefami do medytacji. Na terenie ogrodu znajduje się przepiękna restauracja podająca typowo japońską potrawę „sukiya” oraz pokój herbaciany.

street sign on historic route 66 in california

Amerykańska prowincja i lokalne ciekawostki.

Six Flags Great America (Gurnee). Tematyczny Park Sześciu Flag, udostępniony dla gości w roku 1976. Chodzi tu o sześć flag, jakie stan Teksas posiadał w swojej historii. Park bowiem powstał najpierw w Teksasie, a obecnie ma swoje placówki w kilku stanach. Ten w Gurnee oferuje wszelkiego rodzaju zjazdy i przejażdżki dla każdej grupy wiekowej. Przejazd z dreszczykiem jest gwarantowany na Goliacie (Goliath), gdzie zjazd w dół to aż 78 m, na podwójnym torze do ślizgania się. Miejsce licznych restauracji, pubów i sklepów z pamiątkami.

Superman. W miejscowości Metropolis znajduje się słynne Muzeum Supermana – Super Museum. Otwarte w roku 1993 ma w swoich zbiorach głównie pamiątki związane z tym bohaterem. Sklepik w środku licznie odwiedzają fani tego filmowego idola. Nad wejściem do Muzeum znajduje się ogromna figura Supermana.

Trasa Route 66. Zaczyna się w Chicago i ciągnie przez prawie 4 tys. km. Przecina trzy strefy czasowe oraz terytoria ośmiu stanów USA. To trasa z historią. Sama w sobie nie jest miejscem typowo turystycznym, ale wpisuje się w atmosferę i ducha Stanów Zjednoczonych. Łączy wszak Wschód z Zachodem i stanowi temat wielu przebojów takich grup jak: Depeche Mode czy The Rolling Stones.

Jeśli Amerykański sen miałby się spełnić, to tylko w Illinois. Tego miejsca nie da nie lubić. Ma tak wiele do zaoferowania, że wpisuje się w potrzeby każdego wybrednego turysty.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 3 sierpnia, 2021

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending