Uroda
Helix, tragus i inne rodzaje kolczyków w uchu
Przekłucie ucha można wykonać w wielu jego obszarach, a nie wyłącznie na miękkim płatku. Zwykle w tym właśnie miejscu decydujemy się zrobić przebicie, jednak w innym miejscu kolczyki mogą prezentować się równie efektownie. Oto rodzaje kolczyków w uchu, które warto znać, zanim udamy się do piercera.
Rodzaje kolczyków w uchu – nazwy
W profesjonalnym salonie piercingu klientce zostaną przedstawione różne możliwości przekłucia ucha. Najczęściej pierwsze przekłucie wykonujemy na miękkim płatku – jest to w pełni bezpieczne miejsce (oczywiście przy założeniu, że w czasie zabiegu przestrzegamy wszelkich zasad higieny), a dodatkowo sama procedura nie jest bolesna. Niemniej jednak przekłucie można wykonać także w innych obszarach, przy czym każde miejsce posiada swoją unikatową nazwę. Warto się z nimi zapoznać, zanim udamy się do salonu piercingu.
Jakie są rodzaje piercingu ucha? Nazwy brzmią następująco:
- earlobe – jest to przebicie ucha w klasycznym miejscu, czyli płatku,
- industrial – przekłucie ucha w górnej części małżowiny,
- tragus – przekłucie w chrząstce ucha położonej najbliżej twarzy,
- vertical tragus – przekłucie podobne do klasycznego tragusa, jednak w tym przypadku wykonuje się pionowo dwie dziurki,
- anti-tragus – przebicie małej chrząstki położonej tuż nad płatkiem ucha,
- helix – przekłucie górnej części chrząstki małżowiny usznej,
- forward helix – przebicie górnej części chrząstki małżowiny, znajdującej się od strony twarzy,
- daith – przekłucie odnogi chrząstki położonej w środkowej części ucha,
- rook – przebicie małej odnogi chrząstki ucha położonej nieco nad środkową częścią ucha,
- outer conch – przebicie środkowej części ucha,
- inner conch – przebicie środkowej, tylnej części małżowiny usznej,
- orbital – dwa przekłucia w małżowinie usznej połączone jednym, okrągłym kolczykiem.
Znamy już nazwy kolczyków w uchu, jednak warto wspomnieć o jeszcze jednym, a mianowicie o tunelu. W tym przypadku wykonujemy standardowe przebicie, najczęściej w miękkim płatku, a następnie poszerzamy je, nosząc coraz grubsze kolczyki. Tunel nie jest więc standardowym przekłuciem, a pożądanego efektu nie można uzyskać po jednej wizycie w salonie.
Piercing uszu – na co warto się zdecydować?
Nazwy kolczyków pokazują, w jak wielu miejscach można wykonać przekłucie. Niemniej jednak ostateczny wybór, gdzie będziemy nosić kolczyk, zależy od dwóch podstawowych czynników.
Pierwszy z nich to rodzaje kolczyków w uchu, jakie lubimy nosić. O ile bowiem w płatku możemy nosić niemal wszystkie kolczyki, począwszy od wkrętek, na długich, efektownych ozdobach kończąc, o tyle mając przebicie w chrząstce ucha, wybór będzie ograniczony.
Drugim czynnikiem decydującym jest akceptowany przez nas próg bólu. Przebicie płatka ucha jest praktycznie bezbolesne, zwłaszcza że obecnie mamy do wyboru coraz bardziej innowacyjne metody, w tym przekłuwanie obu uszu jednocześnie czy zastosowanie znieczulenia miejscowego. Tymczasem bez względu na to, jaki rodzaj kolczyka w chrząstce ucha wybierzemy, musimy przygotować się na znacznie większe odczucia bólowe. Oczywiście, zabieg trwa dosłownie chwilę, a doświadczony piercer wykona go, tak aby ból był mało intensywny, jednak w rzeczywistości jest on nieunikniony.
Jeśli pomimo tego zdecydujemy się na kolczyk w uchu w innym miejscu niż płatek, zastanówmy się, jaka biżuteria będzie idealnym wyborem. Otóż w przypadku przekłuć typu helix, forward helix czy daith dobrze prezentują się przede wszystkim małe kółeczka wykonane ze srebra bądź złota. Tymczasem przekłucie orbital idzie w parze z kolczykiem w kształcie kółka bądź podkówki.
Początkowo jednak będziemy musieli nosić wyłącznie specjalistyczną biżuterię, dopóki rana się nie zagoi. Specjalista podpowie również, jak o nią dbać, aby nie wdało się zakażenie. Z pewnością na jakiś czas konieczna będzie rezygnacja z kąpieli w basenie czy słonej wodzie morskiej oraz dokładne osuszanie rany. Pomimo początkowych niedogodności kolczyki w innych częściach ucha niż płatek z pewnością będą prezentować się niezwykle efektownie.
Ostatnia aktualizacja wpisu: 4 sierpnia, 2023
-
Seks2 lata temu
Seks pod prysznicem – jak to robić, aby przeżyć coś niezapomnianego?
-
Seks2 lata temu
Strefy erogenne kobiety – gdzie się znajdują i jak je pieścić?
-
Kuchnia2 lata temu
Brokuły – jakie mają wartości odżywcze oraz dlaczego warto je jeść?
-
Parenting2 lata temu
Edukacja domowa – czym jest i jak powinna wyglądać nauka w domu?
-
Seks2 lata temu
Inteligencja seksualna – czym jest i na czym tak właściwie polega?
-
Parenting2 lata temu
Dziecko z nadwagą – jakie mogą być konsekwencje oraz jak z tym walczyć?
-
Ciąża2 lata temu
Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby?
-
Seks2 lata temu
Jak zachować pasję i ochotę na seks?