Connect with us

Uroda

Helix, tragus i inne rodzaje kolczyków w uchu

Opublikowano

-

Helix, tragus i inne rodzaje kolczyków w uchu

Przekłucie ucha można wykonać w wielu jego obszarach, a nie wyłącznie na miękkim płatku. Zwykle w tym właśnie miejscu decydujemy się zrobić przebicie, jednak w innym miejscu kolczyki mogą prezentować się równie efektownie. Oto rodzaje kolczyków w uchu, które warto znać, zanim udamy się do piercera.

Rodzaje kolczyków w uchu – nazwy

W profesjonalnym salonie piercingu klientce zostaną przedstawione różne możliwości przekłucia ucha. Najczęściej pierwsze przekłucie wykonujemy na miękkim płatku – jest to w pełni bezpieczne miejsce (oczywiście przy założeniu, że w czasie zabiegu przestrzegamy wszelkich zasad higieny), a dodatkowo sama procedura nie jest bolesna. Niemniej jednak przekłucie można wykonać także w innych obszarach, przy czym każde miejsce posiada swoją unikatową nazwę. Warto się z nimi zapoznać, zanim udamy się do salonu piercingu.

Jakie są rodzaje piercingu ucha? Nazwy brzmią następująco:

 • earlobe – jest to przebicie ucha w klasycznym miejscu, czyli płatku,
 • industrial – przekłucie ucha w górnej części małżowiny,
 • tragus – przekłucie w chrząstce ucha położonej najbliżej twarzy,
 • vertical tragus – przekłucie podobne do klasycznego tragusa, jednak w tym przypadku wykonuje się pionowo dwie dziurki,
 • anti-tragus – przebicie małej chrząstki położonej tuż nad płatkiem ucha,
 • helix – przekłucie górnej części chrząstki małżowiny usznej,
 • forward helix – przebicie górnej części chrząstki małżowiny, znajdującej się od strony twarzy,
 • daith – przekłucie odnogi chrząstki położonej w środkowej części ucha,
 • rook – przebicie małej odnogi chrząstki ucha położonej nieco nad środkową częścią ucha,
 • outer conch – przebicie środkowej części ucha,
 • inner conch – przebicie środkowej, tylnej części małżowiny usznej,
 • orbital – dwa przekłucia w małżowinie usznej połączone jednym, okrągłym kolczykiem.

Znamy już nazwy kolczyków w uchu, jednak warto wspomnieć o jeszcze jednym, a mianowicie o tunelu. W tym przypadku wykonujemy standardowe przebicie, najczęściej w miękkim płatku, a następnie poszerzamy je, nosząc coraz grubsze kolczyki. Tunel nie jest więc standardowym przekłuciem, a pożądanego efektu nie można uzyskać po jednej wizycie w salonie.

Piercing uszu – na co warto się zdecydować?

Nazwy kolczyków pokazują, w jak wielu miejscach można wykonać przekłucie. Niemniej jednak ostateczny wybór, gdzie będziemy nosić kolczyk, zależy od dwóch podstawowych czynników.

Pierwszy z nich to rodzaje kolczyków w uchu, jakie lubimy nosić. O ile bowiem w płatku możemy nosić niemal wszystkie kolczyki, począwszy od wkrętek, na długich, efektownych ozdobach kończąc, o tyle mając przebicie w chrząstce ucha, wybór będzie ograniczony. 

Drugim czynnikiem decydującym jest akceptowany przez nas próg bólu. Przebicie płatka ucha jest praktycznie bezbolesne, zwłaszcza że obecnie mamy do wyboru coraz bardziej innowacyjne metody, w tym przekłuwanie obu uszu jednocześnie czy zastosowanie znieczulenia miejscowego. Tymczasem bez względu na to, jaki rodzaj kolczyka w chrząstce ucha wybierzemy, musimy przygotować się na znacznie większe odczucia bólowe. Oczywiście, zabieg trwa dosłownie chwilę, a doświadczony piercer wykona go, tak aby ból był mało intensywny, jednak w rzeczywistości jest on nieunikniony.

Jeśli pomimo tego zdecydujemy się na kolczyk w uchu w innym miejscu niż płatek, zastanówmy się, jaka biżuteria będzie idealnym wyborem. Otóż w przypadku przekłuć typu helix, forward helix czy daith dobrze prezentują się przede wszystkim małe kółeczka wykonane ze srebra bądź złota. Tymczasem przekłucie orbital idzie w parze z kolczykiem w kształcie kółka bądź podkówki.

Początkowo jednak będziemy musieli nosić wyłącznie specjalistyczną biżuterię, dopóki rana się nie zagoi. Specjalista podpowie również, jak o nią dbać, aby nie wdało się zakażenie. Z pewnością na jakiś czas konieczna będzie rezygnacja z kąpieli w basenie czy słonej wodzie morskiej oraz dokładne osuszanie rany. Pomimo początkowych niedogodności kolczyki w innych częściach ucha niż płatek z pewnością będą prezentować się niezwykle efektownie.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 4 sierpnia, 2023

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending