Ciąża
Jak przyśpieszyć poród? – sposoby domowe i farmakologiczne
Gdy data wydania na świat dziecka już nadeszła, a mimo to poród się nie rozpoczyna, wiele kobiet zaczyna martwić się i szukać sposobu na przyspieszenie tego procesu. Często kuszą nas informacje w internecie, a w rzeczywistości nie wszystkie z rad na forach są bezpieczne. Co powinna zrobić przyszła mama, jeżeli termin porodu już nadszedł, a dziecko nie spieszy się z narodzinami? Jak przyśpieszyć poród? Z pomocą nadchodzą domowe sposoby, a przede wszystkim konsultacja z lekarzem prowadzącym oraz położną.
Zobacz także: Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby?
Jakie są domowe sposoby na przyśpieszenie porodu?
Zastanawiasz się jak szybciej przyśpieszyć poród? Możesz to zrobić bezpiecznie zwiększając swoją aktywność fizyczną. Oczywiście, nie mówimy tu o sprzątaniu albo przeciążaniu się, bo takie czynności są niebezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Najlepszym wyborem będzie spacer, który przy okazji sprzyja wydzielaniu endorfin odpowiedzialnych za Twoje dobre samopoczucie. Ruch miednicy wykonywany podczas chodzenia pozwala dziecku wpasować się w kanał rodny, a nacisk na brzuch ciężarnej się zwiększa, co pozwala szybciej wywołać poród.
Również ćwiczenia fizyczne wykonywane z rozsądkiem takie jak chodzenie po schodach i skakanie na piłce gimnastycznej są często polecane, ponieważ wykorzystują siłę grawitacji. Pamiętaj jednak o zasadzie stosowanie niewielkiego wysiłku, bo zbyt forsowny stanowi duże niebezpieczeństwo. Doprowadza on do dynamicznego wzrostu ciśnienia tętniczego i wyczerpuje organizm, który potrzebuje bardzo dużo energii do zbliżającego się porodu.
Bardzo częstym zjawiskiem jest ciąża po terminie – jak przyśpieszyć ten proces? Możesz to zrobić jedząc posiłki z dodatkiem ostrych przypraw, które wywołują skurcze. Innymi znanymi, domowymi produktami są między innymi zmiękczający szyjkę macicy olejek rycynowy, który stosować powinnaś tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Pij herbatki z liści malin, jedz ananasa, a także rozważ wykonanie lewatywy pod okiem położnej, ponieważ jest to jedna z lepszych metod wywoływania porodu.
Świetnym pomysłem jest także uprawianie seksu, dzięki któremu dochodzi do wyrzutu oksytocyny oraz do pojawienia się kluczowych w tej sytuacji intensywnych skurczów. Podczas stosunku seksualnego zapewniasz sobie także naturalny masaż, a sperma posiada w sobie hormony odpowiedzialne za dojrzewanie szyjki macicy – prostaglandyny. Jest to najpopularniejszy sposób na to, jak skutecznie przyśpieszyć poród. Dodatkowa stymulacja brodawek sutkowych zintensyfikuje te doznania i sprawi, że Twoje starania będą skuteczniejsze.
Jakie farmakologiczne środki przyśpieszą poród?
Co może przyśpieszyć poród kiedy inne techniki zawodzą? Po konsultacji lekarz może zdecydować się także na indukcję, która wywoła pożądane skurcze. W tym celu stosuje się prostaglandyny drogą dopochwową w postaci żelu. Również oksytocyna okazuje się bardzo przydatna, a przyszłej mamie podaje się ją zwykle drogą dożylną. Innym popularnym sposobem jest założenie cewnika Foleya – to balonik wypełniony solą fizjologiczną, który za zadanie ma rozwarcie szyjki macicy tak, aby przyśpieszyć poród.
Kiedy trzeba przyśpieszyć poród?
Istnieje kilka powodów, dla których może być konieczne wywołanie narodzin maluszka. Typowe przyczyny indukcji porodu obejmują sytuację, kiedy po dwóch tygodniach od terminu skurcze macicy wciąż się nie pojawiają. Dzieje się tak również, jeśli istnieje ryzyko, że stan ten zagraża dziecku albo matce. Ważny jest przy tym przebieg ciąży i indywidualny stan zdrowia przyszłej rodzącej. Lekarz podejmuje wtedy decyzję odpowiednią dla Waszego dobra. Zwykle trafia się na specjalny oddział patologii ciąży, gdzie wykonywana jest medyczna indukcja porodu, a wcześniej dokonywana wnikliwa obserwacja w placówce.
Ostatnia aktualizacja wpisu: 27 grudnia, 2022
-
Seks2 lata temu
Seks pod prysznicem – jak to robić, aby przeżyć coś niezapomnianego?
-
Seks2 lata temu
Strefy erogenne kobiety – gdzie się znajdują i jak je pieścić?
-
Kuchnia2 lata temu
Brokuły – jakie mają wartości odżywcze oraz dlaczego warto je jeść?
-
Parenting2 lata temu
Edukacja domowa – czym jest i jak powinna wyglądać nauka w domu?
-
Seks2 lata temu
Inteligencja seksualna – czym jest i na czym tak właściwie polega?
-
Parenting2 lata temu
Dziecko z nadwagą – jakie mogą być konsekwencje oraz jak z tym walczyć?
-
Ciąża2 lata temu
Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby?
-
Seks2 lata temu
Jak zachować pasję i ochotę na seks?