Connect with us

Parenting

Jak wybrać odpowiedni prezent dla 2-3 latka?

Avatar photo

Opublikowano

-

group of small nursery school children with man teacher sitting on floor indoors in classroom, playing.

Człowiek na każdym etapie rozwoju ma inne potrzeby i pragnienia. Niemowlęta od pierwszych miesięcy życia wykazują ciekawość świata poprzez obserwację, dotyk, węch czy smak. Dziecko już w wieku przedszkolnym przeżywa intensywny rozwój psychiczny, kształtując zainteresowania i pasje. Warto mu w tym pomóc, pokazując świat poprzez zabawę od najmłodszych lat. W ostatnim czasie coraz więcej młodych rodziców stawia na zabawki rozwijające kreatywność, umiejętności interpersonalne i  stymulujące układ zmysłów. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze funkcjonalnego prezentu dla malucha.

Rozwój sensoryczny

Sensoryka to słowo coraz częściej pojawiające się wśród oferowanych usług i towarów dla dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Według ekspertów do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju młodego człowieka konieczne jest dostarczenie do mózgu odpowiedniej ilości bodźców zmysłowych. Stymulacja sensoryczna wcale nie jest tak skomplikowana, jaka się wydaje. Im młodszy człowiek, tym łatwiej go „przebodźcować”. Na przykład dwuletnie dziecko, które cały dzień spędziło w hałasie, obserwowało wielu ludzi, co chwilę zmieniało obiekt zainteresowań i pomieszczenie, w którym się znajduje, będzie czuło się źle, przytłoczone i zmęczone. Taka ilość bodźców dla zmysłów może spowodować trudności ze snem i rozdrażnienie. Należy więc pamiętać, by stymulacja sensoryczna była zrównoważona. Warto wprowadzać przedmioty rozwijające zmysły w trakcie zabawy i codziennych czynności. Z pomocą przychodzą zabawki sensoryczne.

Prezent dla dwulatka

Te produkty w ostatnich latach należą do najczęściej kupowanych prezentów dla dzieci. Rodzice już w trakcie kompletowania wyprawki zaopatrują się w zabawki stymulujące układ zmysłów, by zapewnić maluszkom najlepszy rozwój we wczesnych etapach życia. Najlepszy okres na rozwój mózgu to pierwsze lata w życiu małego człowieka. Jeżeli szukasz więc funkcjonalnego prezentu, odkryj zabawki sensoryczne dla 2 latka!

Zabawki sensoryczne przyciągają oczy pięknymi kolorami i ciekawą fakturą. Do najpopularniejszych należą m.in.:

  • piłki – czyli zdecydowany must have wśród rodziców! Posłużą przez kilka lat do różnych form aktywności. Młodsze dziecko będzie je z zaciekawieniem obserwować i dotykać, starsze wykorzysta do samodzielnych zabaw pobudzających wyobraźnię i umiejętności motoryczne;
  • książeczki – oferowane obecnie na rynku książki sensoryczne sprawdzą się jako doskonały prezent dla dwulatka, który wciąż poznaje świat przez dotyk, a każda strona zaoferuje nowe doznania sensoryczne dla jego mózgu;
  • stoliki edukacyjne – często w formie 2w1 razem z pchaczem, który ułatwi maluchowi stawiać samodzielnie pierwsze kroki.

Dużym zainteresowaniem z kategorii prezent dla 2 latka cieszą się również zabawki, które poprzez zabawę uczą najmłodszych codziennych czynności oraz prezentują rzeczy, które są używane na co dzień przez dorosłych. Wspaniałą pozycją na prezent dla dwuletniego chłopca może być tablica manipulacyjna. Z pewnością odkryje w sobie małego majsterkowicza! Natomiast na prezent dla dwuletniej dziewczynki z pomocą przychodzi wózek, w którym będzie mogła wozić swoją ukochaną lalkę.

Prezent dla trzylatka

Okres przedszkolny to najlepszy czas na rozwijanie umiejętności motorycznych i wyobraźni. Dziecko zazwyczaj potrafi odgrywać różne role, wcielać się w ulubione postaci. W tym wieku warto pokazywać mu różne ścieżki rozwoju. Przy pomocy odpowiednich zabawek może stać się lekarzem, budowniczym, kucharzem czy kierowcą samochodu.

Jeżeli Twoje dziecko lubi ruch, świetny prezent dla 3 latka to rowerek biegowy. Maluch wykazujący zdolności twórcze będzie zadowolony z kreatywnych klocków do układania.

Dzieci w wieku przedszkolnym często biorą przykład ze swoich kolegów i koleżanek. Od wielu lat ogromną popularnością cieszą się dinozaury czy samochody jako prezent dla 3 letniego chłopca. Gdy dziecko wykazuje zainteresowanie klockami, dodatek w postaci figurki dinozaura LEGO będzie strzałem w dziesiątkę!

Poszukując prezentu dla 3 letniej dziewczynki, zwróć uwagę na zestawy z masą plastyczną, które sprawią, że mała artystka rozwinie swoje zdolności manualne. Duże zainteresowanie jest również skierowane w stronę popularnej serii książek Kicia Kocia, która niewątpliwie jest idolką wielu dziewczynek w wieku przedszkolnym, a jej przygody inspirują wszystkie dzieci.

Prezenty uniwersalne

Pamiętaj, że takie prezenty jak książki, klocki i artykuły plastyczne nigdy nie wychodzą z mody. Jeżeli stawiasz na uniwersalność, koniecznie rozważ te pozycje, a dziecko będzie korzystać z nich nawet za kilka lat, gdy zmieni swoje zainteresowania.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 17 października, 2022

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending