Parenting
Jąkanie u dzieci – jakie są przyczyny oraz jak pomóc dziecku?
Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, a więc oczywistym jest, że problemy logopedyczne, takie jak niemożność wypowiedzenia danego słowa czy głoski, gubienie liter, a także jąkanie, są powodem niepokoju. Jąkanie u dzieci jest spotykane dość często, jednak dobra wiadomość jest taka, że nie jest poważnym schorzeniem. Jak sobie z nim radzić i co zrobić, aby się go pozbyć?
Zobacz także: Edukacja domowa – czym jest i jak powinna wyglądać nauka w domu?
Jak wygląda jąkanie u dzieci?
Jąkanie się u dzieci wygląda tak samo jak u dorosłych. Objawia się „zacinaniem” podczas mówienia i brakiem możliwości dokończenia zdania. Osoby, które się jąkają powtarzają sylaby, słowa, a nawet części zdań. Inaczej można powiedzieć, że jąkanie to niepłynność mówienia. Ważne jest, aby nie krzyczeć na dziecko, nie poprawiać go, ani nie nakazywać mu wolniejszego mówienia. Wielu rodziców wręcz każe dziecku nie jąkać się. Jednak jest to polecenie niemożliwe do zrealizowania, ponieważ kiedy dziecko zaczyna się jąkać, nie ma na to wpływu. Ważne, aby do problemu podchodzić ze spokojem.
Jakie są rodzaje jąkania u dzieci?
Warto wiedzieć, że jąkanie u dzieci ma określone rodzaje. Są to:
- jąkanie łagodne – zakłóconych jest tylko około 2-5% słów, przerwy są krótkie- około 1 sekundy,
- jąkanie umiarkowane – zakłóconych jest około 5-8% słów, dziecko robi pauzy około 1 sekundy, ale dołączają do nich tiki i grymasy,
- jąkanie znaczne – zakłóconych jest około 12-25% słów, dziecko robi pauzy trwające 4-5 sekund, a mowa stanowi dla niego ogromny problem,
- jąkanie głębokie, czyli najbardziej poważne stadium- zakłóconych jest więcej niż 25% słów, dziecko robi pauzy trwające więcej niż 5 sekund, dołączają do nich grymasy i tiki, a sposób mowy uniemożliwia zrozumienie czegokolwiek słuchaczowi.
Jakie są przyczyny jąkania u dzieci?
Nie jest tak łatwo określić, skąd bierze się jąkanie. Przyczyny mogą być różne- jedną z nich może być genetyka, czyli odziedziczenie jąkania po członku rodziny. Inną teorią jest to, że jest to wyuczona reakcja dziecka, które obserwowało osobę jąkającą się. Kolejną przyczyną mogą być problemy psychologiczne, w tym nerwica, lub po prostu duży stres, jaki powoduje u dziecka wypowiadanie zdań. Przyczyną może być także fakt, że dzieci często jąkają się w okresie kształtowania narządów mowy, a to dlatego, że ich myśli są szybsze niż zdolność wypowiadania słów. Jednak w tym przypadku nie ma powodu do niepokoju- taka przypadłość mija z czasem.
W jaki sposób wygląda leczenie jąkania u dzieci?
Przede wszystkim, leczenie jąkania u dzieci musi opierać się na spokojnym i opanowanym podejściu. Bardzo ważne jest, aby stwarzać sytuacje, w których dziecko może mówić powoli i bez nadmiernej obserwacji. Kolejny ważny punkt to to, żeby nie przerywać dziecku, nie zgadywać co ma na myśli i nie pospieszać- przyniesie to odwrotny skutek. Leczenie u logopedy obejmuje pokazanie rodzicom i rodzinie dziecka jak powinni reagować na konkretne sytuacje, aby zminimalizować jąkanie u dzieci. Ćwiczenia, jakie wykonuje się na takiej terapii, zwykle sprowadzają się do nauki technik płynności mówienia.
Jakie domowe ćwiczenia na jąkanie u dzieci?
Opisywany problem to przypadłość, która spotyka osoby w każdym wieku, dlatego powszechnym zjawiskiem jest jąkanie dzieci w wieku szkolnym, a nawet przedszkolnym. Aby pozbyć się problemu, można stosować specjalne ćwiczenia w domu. Pomocne są ćwiczenia oddechowe, na przykład dmuchanie na różne przedmioty podczas leżenia. Poprawia to oddech brzuszno-przeponowy. Bardzo rozwijające jest także czytanie tekstów oraz układanie do niego pytań, a następnie odpowiadanie na nie, opisywanie ilustracji czy śpiewanie piosenek.
Ostatnia aktualizacja wpisu: 17 października, 2022
-
Seks2 lata temu
Seks pod prysznicem – jak to robić, aby przeżyć coś niezapomnianego?
-
Seks2 lata temu
Strefy erogenne kobiety – gdzie się znajdują i jak je pieścić?
-
Kuchnia2 lata temu
Brokuły – jakie mają wartości odżywcze oraz dlaczego warto je jeść?
-
Parenting2 lata temu
Edukacja domowa – czym jest i jak powinna wyglądać nauka w domu?
-
Seks2 lata temu
Inteligencja seksualna – czym jest i na czym tak właściwie polega?
-
Parenting2 lata temu
Dziecko z nadwagą – jakie mogą być konsekwencje oraz jak z tym walczyć?
-
Ciąża2 lata temu
Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby?
-
Seks2 lata temu
Jak zachować pasję i ochotę na seks?