Connect with us

Lifestyle

Jak rozbudzić dziecięcą ciekawość?

Avatar photo

Opublikowano

-

jak rozbudzic dziecieca ciekawosc

Freese Hans-Ludwig napisał „dzieci są najlepszymi filozofami”, co jest z pewnością prawdą. To właśnie one zadają pytania, które niekiedy potrafią nas przerosnąć. Są to odkrywcy ciekawi najmniejszej części tego, co nas otacza, a co my – dorośli przestaliśmy już zauważać, gdyż stało się to dla nas normalne i „bo tak po prostu jest”. Dzieci nie mają tego hamulca zwanego przez dorosłych „normalnością rzeczywistości”, dzieci nieustannie szukają odpowiedzi i są ciekawe wszystkiego. Co jednak zrobić, jeśli dziecko nie przejawia zainteresowania?

Jak rozbudzić w dziecku ukrytego odkrywcę?

Jeśli dziecko nie jest ciekawe otaczającego go świata, to wina zawsze stoi po stronie rodziców, rodzeństwa lub innych osób, które zniechęciły dziecko do tego, by było ciekawe. Karanie za zainteresowanie lub wyśmiewanie, mogą zniechęcić dziecko do tego stopnia, że będzie unikało pytań odnośnie świata. Najlepiej jest więc pokazać dziecku, że to nic złego interesować się tym, co mamy dookoła. Opowiadanie dziecku o rzeczach przyziemnych, które dla nas – dorosłych – są niczym nowym, językiem tajemniczości i zagadki z pewnością zachęci dziecko do tego, by zadawało pytania, badało na własną rękę i szukało odpowiedzi, gdzie się tylko da.

Język tajemnic, czyli stymulacja ciekawości

Mówienie do dziecka językiem tajemnicy jest bardzo owocne, zarówno w zabawach, jak i wtedy, gdy chcemy, by dziecko się na czymś skupiło. Dla dziecka jest to zapalnik do tego, by skupić się na tym najmocniej, jak to tylko możliwe, by nic nie ominąć. Ciekawość u dziecka jest bardzo ważna, gdyż pozwala na to, by poznawało świat, dowiadywało się tego, jak funkcjonuje jego otoczenie, oraz by przekazać wszelkie wartości, jakich chcemy dziecko nauczyć. Spędzanie z nim czasu jest niezbędne do tego, by prawidłowo się rozwijało, brak ciekawości dziecka może być spowodowane brakiem zainteresowania ze strony rodzica.

Krainie Odkrywcy stawiamy na to, by dziecko poznawało świat poprzez zabawę i nieposkromioną ciekawość, dlatego też gwarantujemy, że dziecko będzie mogło zadawać wszelkie pytania, a po każdym dniu spędzonym w przedszkolu będzie bogate o nową wiedzę.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2 października, 2021

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending