Connect with us

Lifestyle

Sprawdzone sposoby, jak nauczyć się kontrolować wydatki

Avatar photo

Opublikowano

-

sprawdzone sposoby jak nauczyc sie kontrolowac wydatki
Wyjazd na wakacje, zakup samochodu czy budowa domu to tylko niektóre z marzeń na jakie odkładamy pieniądze. Kontrola wydatków jest kluczowa, aby proces oszczędzania był efektywny. W jaki sposób analizować swój domowy budżet, oraz jak podejść do oszczędzania aby nie było ono dla nas uciążliwe w życiu codziennym?

Jak zacząć oszczędzać?

Nieocenionym narzędziem w procesie oszczędzania jest prowadzenie budżetu domowego. Na początek można go robić w kalendarzu lub na kartce papieru. Dobrym rozwiązaniem jest również arkusz kalkulacyjny lub aplikacja do pobrania na smartfona. Pozwalają one na zestawienie przychodów i wydatków w jednym miejscu. W dzisiejszych czasach arkusz można zapisać w chmurze i mieć zawsze do niego dostęp. Jeszcze wygodniejsze są aplikacje do kontroli wydatków. Niektóre z nich pozwalają na wykonanie zdjęcia paragonu. Dzięki temu nie tylko są one od razu przypisane do odpowiedniej kategorii, ale również zawsze mamy do nich dostęp w sytuacji gdy musimy reklamować jakiś produkt. Arkusz i aplikacje pozwalają zobaczyć w jakich kategoriach wydajemy zbyt dużo pieniędzy. Po kilku miesiącach zauważymy trendy w naszych wydatkach i dowiemy się gdzie możemy dokonać optymalizacji kosztów.

Zacznij od oszczędzania

Po każdym otrzymaniu wypłaty powinniśmy zacząć od oszczędzania. Wiele osób chce oszczędzać na koniec miesiąca „jak coś zostanie”. Zazwyczaj jednak mając świadomość, że na koncie znajdują się wolne środki podświadomie szukamy rzeczy, które chcemy kupić. Przelanie na początku miesiąca środków na rachunek oszczędnościowy pozwoli rozwiązać ten problem. W połączeniu z budżetem domowym jest to doskonały sposób na rozpoczęcie budowy poduszki finansowej.

Nieświadome oszczędzanie

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest odkładanie końcówek podczas zakupów. Można robić to zarówno płacąc kartą jak również tradycyjnie gotówką. Przy płatności elektronicznej końcówka kwoty do pełnej złotówki lub do pięciu złotych będzie zaokrąglana i przelewana na konto oszczędnościowe. Przy tradycyjnej płatności resztę możemy odłożyć do skarbonki by po pewnym czasie zamienić ją na gotówkę lub wpłacić na konto. W wielu przypadkach nie zauważymy, że odkładamy pieniądze, a po kilku miesiącach może się z tego uzbierać spora suma.

Porównanie kont osobistych

Jednym z kluczowych elementów oszczędzania jest wybór optymalnego banku. Pomóc może w tym ranking kont osobistych. Znajdziemy w nim porównanie ofert większości banków. Nie zawsze wybór darmowego konta jest najważniejszy. Może okazać się, że jest ono płatne, ale usługi za które bank pobiera opłaty są dla nas potrzebne i i tak byśmy je kupili w innym miejscu. Za przykład można tutaj podać np. ubezpieczenie na życie. W niektórych bankach może być ono doliczone do ceny prowadzenia konta. Podobnie sytuacja wygląda z tzw. kontami wielowalutowymi. Może to być płatna usługa, ale bank nie nalicza później spreadu za wymianę walut. Jeśli często dokonujemy zakupów w zagranicznych sklepach lub dużo podróżujemy może okazać się to bardziej opłacalne od wymiany pieniędzy w kantorach.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 26 sierpnia, 2021

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending