Connect with us

Ciąża

Czy w ciąży można biegać?

Avatar photo

Opublikowano

-

active pregnant woman running outdoor, sport during pregnancy

Ciąża jest jednym z najpiękniejszych, a jednocześnie najcięższych okresów w życiu każdej kobiety. To właśnie wtedy organizm przechodzi przez wiele zmian i stara się zaadoptować do nowej sytuacji. Panie oczywiście cierpią na szereg objawów zarówno ze strony fizycznej jak i psychicznej, jednak są świadome tego, że już w krótce będą mogły wziąć w objęcia swoją pociechę. Nie da się ukryć, że wiele osób wskazuje na to, że aktywność fizyczna w ciąży może mieć zbawienne działanie zarówno na malucha jak i na przyszłą mamę. Zatem czy w ciąży można biegać?

Bieganie w ciąży- czy to dobry pomysł?

Czy w ciąży można biegać? To pytanie pewnie zadaje sobie wiele kobiet. Otóż wszystko zależy od tego, jaki tryb życia prowadzony był przez panie jeszcze przed okresem ciąży. Wiadomo, że jeśli przyszłe mamy raczej stroniły od aktywności fizycznej lub biegały sporadycznie mogą mieć pewne problemy związane z kondycją. Okazuje się jednak, że bieganie w przypadku ciężarnych jest dość bezpieczną aktywnością fizyczną, niemniej jednak panie będą musiały dostosować je do swoich potrzeb oraz możliwości. Jeśli więc to dopiero w ciąży kobiety zdecydowały się na rozpoczęcie przygody z tym sportem, wówczas muszą pamiętać, by postawić na lekki jogging lub nawet i szybki marsz. Z kolei panie, które aktywnie trenowały, mogą przynajmniej w początkowym okresie ciąży powrócić do tego rodzaju aktywności fizycznej. Niemniej jednak warto obserwować swój organizm po każdym tego typu treningu. Jeśli pojawią się niepokojące objawy lub dolegliwości, warto niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Panie w ciąży, których organizm przyzwyczajony jest do tego typu wysiłku, z pewnością będą wstanie prowadzić swoje trening co najmniej do 6-7 miesiąca ciąży. Jednak te z kobiet, które od takiej aktywności całkowicie stroniły, powinny wybrać się na krótkie treningi i sprawdzić, czy aby na pewno ich organizm jest wstanie sobie z takim obciążeniem poradzić.

Jak bieganie wpływa na ciąże?

Aktywność fizyczna w okresie ciąży jest rekomendowana. Okazuje się, że dla kobiet wytrenowanych bieganie może być prawdziwym dobrodziejstwem i zbawieniem. Pozwoli im ono bowiem poczuć się o wiele lepiej psychicznie. Wiele przyszłych mam bowiem w ciąży odczuwa, że traci swoją kondycję, a także zmuszonych jest do rezygnacji ze swoich życiowych przyjemności. Wówczas bieganie pomoże kontynuować treningi, a także sprawi, że panie poczują się po prostu lepiej. Co więcej kontynuacja aktywności fizycznej pozwoli szybciej wrócić do formy i kondycji już po samym porodzie. Warto jednak zauważyć, że panie w ciąży nie powinny- dla bezpieczeństwa swojego i swojego dziecka- angażować się w treningi zbyt intensywne i wymagające. Nawet jeśli biegają one od dawna, to jednak w ciąży warto nieco odpuścić. Z pewnością nie jest to idealny czas na bicie swoich rekordów i próbę wzniesienia swojej wydolności na kolejny poziom. Zbyt intensywne treningi mogą znacznie obciążyć mięśnie dna miednicy, a w efekcie doprowadzić do sytuacji przedwczesnego porodu.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 17 października, 2022

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending