Connect with us

Ciąża

Biegunka w ciąży – jakie mogą być przyczyny i jak sobie z nią poradzić?

Avatar photo

Opublikowano

-

Biegunka w ciąży
123

Rozwolnienie nie jest niczym przyjemnym. Zwykle trwa przez dłuższy czas i potrafi sprawić ból. Biegunka w ciąży wywołuje największy niepokój, ponieważ wiąże się z obawą o negatywny wpływ na rozwijające się dziecko. Warto więc zdawać sobie sprawę z jej przyczyn oraz sposobów, które pozwalają zażegnać wstydliwą przypadłość.

Zobacz także: Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby?

Czy wiadomo jakie są przyczyny biegunki w ciąży?

Rozwolnienie pojawia się zwykle niedługo po zapłodnieniu oraz tuż przed porodem. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy biegunka może być objawem ciąży. Odpowiedź brzmi: tak. Przeważnie występuje razem z mdłościami oraz bólem brzucha. Jest wynikiem zmian hormonalnych, jakie właśnie zaczynają zachodzić. Z kolei biegunka przed porodem to sposób, w jaki organizm oczyszcza się i przygotowuje do tego ogromnego wysiłku. W innych przypadkach wynika po prostu z nieprawidłowej diety. Mowa tu między innymi o spożywaniu ciężkostrawnych posiłków, nieświeżego jedzenia oraz potraw, na jakie ma się uczulenie. Czasem biegunka w ciąży stanowi efekt zatrucia pokarmowego lub stresu, jakiego często przyszła mama ma dosyć sporo.

Jak leczyć biegunkę w ciąży?

W kwestii leczenia najlepiej skontaktować się z lekarzem. Zanim jednak to nastąpi, trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie, a co za tym idzie, pić dużo wody. Przeważnie zaleca się wykorzystywanie domowych sposobów, bowiem rozwolnienie w ciąży jest o tyle problematyczne, iż nie można przyjmować większości leków. Kiedy powoduje je zjedzenie czegoś ciężkostrawnego, to nie ma się zbytnio czym przejmować. Sprawa komplikuje się wtedy, gdy występuje zatrucie pokarmowe w ciąży, wiążące się między innymi z podwyższoną temperaturą ciała.

Jakie są domowe sposoby na biegunkę w ciąży?

Przede wszystkim nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Następnie warto zastosować dietę lekkostrawną, z małą ilością błonnika. Większość osób decyduje się na picie naparów z rumianku oraz mięty, aczkolwiek nie można przesadzić z ilością. Węgiel w ciąży jest dozwolony, zwłaszcza w przypadku bardzo uciążliwych rozwolnień. Wszystkie te metody, kiedy zastosuje się je razem, powinny skutecznie pomóc.

Czy biegunki podczas ciąży mogą być zagrożeniem dla płodu?

Większość brzemiennych kobiet obawia się w trakcie rozwolnienia o zdrowie dziecka. Krótkie biegunki nie stanowią absolutnie żadnego zagrożenia dla rozwoju płodu. Biegunka a ciąża to nie jest najlepsze połączenie wtedy, gdy objawy są bardzo intensywne i utrzymują się przez długi okres czasu. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem. Na co trzeba uważać? Przede wszystkim na podwyższoną temperaturę ciała oraz obecność krwi, ropy lub śluzu w stolcu. Nie wolno również lekceważyć towarzyszącego biegunce w ciąży krwawienia z pochwy oraz bólu brzucha. Jeżeli w pierwszym trymestrze rozwolnienie łączy się z silnym, intensywnym bólem w podbrzuszu, może być to objaw poronienia.

Co jeść, aby nie mieć problemów z biegunką podczas ciąży?

Rozwolnienie nie jest niczym przyjemnym, warto wobec tego zadbać o odpowiednią dietę w tym wyjątkowym czasie. Jeżeli ma się skłonności do tego typu problemów, warto ograniczyć jedzenie, jakie zawiera dużą ilość błonnika. Mowa tu między innymi o pieczywie pełnoziarnistym, płatkach żytnich, ziarnach słonecznika, pestkach dyni, czy tez suszonych morelach. Należy wybierać produkty o działaniu zapierającym, takie jak banany, ryż, galaretki. Większość kobiet, obawiających się biegunki w ciąży, rezygnuje z kawy oraz mocnej herbaty, gdyż napoje te zawierają kofeinę, przyśpieszającą metabolizm. Trzeba również wybierać świeże jedzenie, aby nie nabawić się zatrucia pokarmowego. Jeżeli przestrzega się wszystkich tych zaleceń, nie powinno się mieć problemu z rozwolnieniami.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 25 października, 2022

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending