Connect with us

Parenting

Żłobek prywatny czy państwowy? Który wybrać?

Avatar photo

Opublikowano

-

Żłobek prywatny czy państwowy?

Żłobek to najlepsze rozwiązania dla rodziców, którzy muszą wrócić do pracy, a nie mogą liczyć na pomoc rodziny w opiece nad dzieckiem. Wybór żłobka nie należy do łatwych decyzji, zwłaszcza w przypadku osób mieszkających w dużych miastach, gdzie ilość miejsc w państwowych placówkach jest ograniczona. Czy warto zdecydować się na żłobek prywatny?

Różnice między żłobkiem państwowym, a prywatnym

Żłobek prywatny i państwowy to placówki zapewniające całodzienną opiekę nad najmłodszymi dziećmi.  Różnią się jednak pod wieloma względami. Przede wszystkim sposobem finansowania i zasadami rekrutacji. Żłobki prywatne, np. Żłobek Słoneczko w Warszawie, są w całości finansowane z pieniędzy właścicieli placówki oraz opłatami uiszczanymi przez rodziców. Z kolei żłobki państwowe finansowane są z budżetu gminy. Różnice w sposobie finansowania obu placówek znacząco wpływają na wysokość opłat. Wybierając żłobek prywatny, należy pamiętać, że miesięczny pobyt dziecka będzie kosztować więcej niż w przypadku państwowej placówki. Opłaty za prywatny żłobek mogą być sporym obciążeniem dla domowego budżetu, dlatego w wielu miastach można skorzystać z możliwości dofinansowania. Jednym z przykładów jest Warszawa. W stolicy rodzice dzieci uczęszczających do niepublicznej placówki mogą starać się o Warszawski Bon Żłobkowy, czyli dopłatę w wysokości 400 złotych miesięcznie do czesnego w wybranej placówce. 

Warto jednak podkreślić, że w niepublicznych żłobkach proces rekrutacji jest znacznie krótszy i mniej skomplikowany. Zazwyczaj wystarczy wysłać formularz drogą mailową lub złożyć w wybranym żłobku i w przypadku wolnych miejsc w danej grupie wiekowej, dziecko zostaje przyjęte. Istotną różnicą jest również możliwość zapisania malucha przez cały rok kalendarzowy. Jest to bardzo ważne w przypadku rodziców, którzy nagle zostali zmuszeni do znalezienia żłobka. 

Czy warto zapisać dziecko do prywatnego żłobka?

Prywatny żłobek ma wiele zalet. Dla wielu rodziców bardzo istotne jest indywidualne podejście do każdego dziecka. Jest to związane z faktem, że w niepublicznych placówkach zajęcia odbywają się w znacznie mniejszych grupach niż w przypadku żłobków państwowych. Niewielkie grupy wpływają również na szybszy proces adaptacji, co jest niezwykle ważne dla rozwoju malucha. W prywatnych placówkach oferta zajęć dydaktyczno-edukacyjnych jest bardziej rozbudowana i dopasowana do potrzeb dzieci. Nie bez znaczenia są także posiłki, przyrządzane bardzo często pod okiem dietetyka. Własna kuchnia umożliwia dopasowanie posiłków do potrzeb maluchów, w tym również dla dzieci z alergiami pokarmowymi.

Prywatne żłobki zazwyczaj zlokalizowane są w spokojnej części miasta, dobrze skomunikowane z pozostałymi dzielnicami. Takie rozwiązanie umożliwia bezstresowy dojazd do pracy lub placówki w godzinach szczytu. Niepubliczne placówki  najczęściej posiadają własne miejsca parkingowe, co również pozwala zaoszczędzić czas zapracowanym rodzicom. Wiele prywatnych żłobków mieści się domach jednorodzinnych z ogrodem i specjalnie urządzonym placem zabaw. Dodatkowo niepubliczne żłobki są zwykle lepiej wyposażone, dzięki czemu maluchy spędzają czas w przyjaznym otoczeniu. 

Prywatne żłobki wyróżniają się wysokim poziomem zajęć, dlatego opiekunowie zatrudnieni w placówce muszą posiadać odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. W niepublicznych placówkach dużą wagę przykłada się do bezpieczeństwa podopiecznych, co sprawia, że wiele prywatnych żłobków, zwłaszcza w dużych miastach posiada całodobowy monitoring.

Wybór żłobka uzależniony jest od wielu czynników. W przypadku braku miejsc w państwowej placówce prywatny żłobek będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Artykuł sponsorowany.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 6 grudnia, 2023

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending