Connect with us

Lifestyle

Jak odciągnąć uwagę małego dziecka od tabletu?

Avatar photo

Opublikowano

-

jak odciagnac uwage malego dziecka od tabletu
Urządzenia elektroniczne typu tablet, laptop czy smartfon są nieodłącznym elementem naszego życia. Wykorzystujemy je do pracy i rozrywki, a często również do zupełnie bezmyślnego przeglądania nieistotnych informacji. Jednak my dorośli umiemy jeszcze nad tym zapanować. Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa z małymi dziećmi – im trzeba w tym pomóc.

Prosta droga do uzależnienia

Okazuje się, że coraz większa liczba dzieci wykazuje oznaki uzależnienia od tabletów i smartfonów. Niesie to ze sobą bardzo wiele groźnych skutków, dlatego to rodzic przede wszystkim powinien zrobić wszystko, aby swoje dziecko przed tym uchronić. Podawanie kilkuletniemu dziecku tableta za każdym razem, gdy go o nas poprosi, a nawet podsuwanie mu go, aby je zająć i uspokoić, może się bardzo źle skończyć. To po prostu najprostsza droga do uzależnienia. Jak w takim razie odciągnąć jego uwagę od tego urządzenia?

Tablet – urządzenie służące konkretnym celom

W pierwszej kolejności pokażmy dziecku na własnym przykładzie, że tabletu używa się tylko i wyłącznie w konkretnym celu. Na przykład do rozmowy z babcią, pracy, posłuchaniu ulubionej piosenki lub wyszukaniu ciekawych informacji, które możemy wykorzystać do wspólnej zabawy. Na przykład wybierzmy ulubione malowanki, które będziemy mogli przenieść na papier za pomocą takiego urządzenia, jak drukarka mini, a następnie wspólnie je pomalować.

Możemy także obejrzeć krótki filmik instruktażowy do innych ciekawych prac ręcznych, które dziecko może wykonać z pomocą rodzica, inspirujących zabaw, a drukarka mini pomoże nam również stworzyć ciekawą grę planszową, która w sobotnie popołudnie zaangażuje całą rodzinę. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że komputer, tablet i drukarka mini to urządzenia, których używa się w konkretnym celu, a nie w każdej wolnej chwili, a używane przez jakiś czas muszą odpocząć, aby naładować baterie.

Wyłączmy powiadomienia i wyczyśćmy historię

Taki sposób może być bardzo skuteczny w przypadku najmniejszych dzieci, które zaglądają do tabletu, ponieważ przyciągają je tam kolorowe filmiki, znane postacie i bohaterowie. Kiedy spojrzą na ekran i zobaczą zwiastun ulubionej serii, to z pewnością będą ją chciały obejrzeć. Brak powiadomień sprawia, że małe dziecko nie znajdzie tam dla siebie nic ciekawego i znudzone szybko odłoży tablet.

Czarno-biały wyświetlacz

Wirtualny świat w czerni, bieli i szarości jest zdecydowanie mniej interesujący dla malucha. Jest bardzo duża szansa, że nie będzie chciał w ten sposób oglądać swojej ulubionej bajki, a już na pewno dużo szybciej się nią znudzi.

Kategorycznym zakazom mówimy nie

Przeprowadzone badania dowodzą, że kategoryczne zakazy, kary i straszenie zabraniem tabletu nie są zbyt skuteczne. Dziecko odczuwa to wtedy jako ogromną krzywdę i niesprawiedliwość, a gdy dostanie z powrotem tablet do ręki, traktuje go jak nagrodę.

Wynajdźmy ciekawsze alternatywy

Zaangażowanie dziecka w inne zajęcia, dokładny plan zajęć w ciągu dnia oraz zaproszenie go do pomocy w codziennych domowych pracach sprawi, że będzie miało mniej czasu na nudę i tym samym tablet.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 23 sierpnia, 2021

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending