Connect with us

Lifestyle

Ile trwa zauroczenie i jak rozpoznać, że zmieniło się w miłość?

Opublikowano

-

Ile trwa zauroczenie i jak rozpoznać, że zmieniło się w miłość?

Miłość to potężne uczucie, które poprzedzone jest szeregiem emocji i romantycznych uniesień. Dużym problemem jest jednak określenie dokładnej definicji tego zjawiska, czego powodem jest jego złożony mechanizm. Ile trwa zauroczenie a ile zakochanie? Jak je od siebie odróżnić? Ile trwa zauroczenie u mężczyzn, a ile u kobiet?

Początki miłości – ile trwa zauroczenie?

Pierwszy etap poznania interesującej osoby jest przepełniony fascynacją. To w tym momencie każdy aspekt osobowości przyszłego partnera wydaje się być niemalże idealny, a obraz tej osoby kształtuje się wyłącznie w pozytywnym świetle. Warto jednak pamiętać, że pierwsze kilka tygodni zalicza się do zauroczenia – nie mają one nic wspólnego z prawdziwym zakochaniem.

„Zachłyśnięcie” się nową osobą w bliskim otoczeniu to pozytywne zjawisko, jednak w trakcie jego trwania trudno o racjonalne podejście. Nie jest możliwe jednoznaczne określenie tego, ile trwa zauroczenie. Psychologia jako nauka podchodzi do tego tematu w sposób szerszy, nadając tej emocji charakter często niezwiązany z uczuciem zakochania. Z tego powodu może się okazać, że początkowa fascynacja była jedynie wstępem do bliskiej przyjaźni lub zwykłej znajomości, a prawdziwe zakochanie i pożądanie nie pojawi się.

Ile trwa zauroczenie u faceta, a ile u kobiety – różnice

Zmienność ta opiera się również o aspekty, nad którymi niemożliwe jest przejęcie pełnej kontroli. Dotyczy to również płci, która w bezpośredni sposób wpływa na długość czasu trwania zauroczenia. Z reguły kobiety obdarzone są większą dozą zdystansowania, dlatego uczucie zauroczenia pojawia się u nich później. Zatem ile trwa zauroczenie u chłopaka? Płeć męska szybciej mu ulega, ale też z tego powodu emocja ta stosunkowo wcześniej ustępuje miejsca innym: zakochaniu lub przyjaźni. W populacji kobiet zauroczenie może bowiem trwać nawet do kilku miesięcy, natomiast w przypadku przedstawicieli „płci brzydkiej” częściej dotyczy to kilkudziesięciu dni.

Oczywiście wartości te mają charakter orientacyjny, dlatego nie ma prostej odpowiedzi na to, ile trwa zauroczenie u dziewczyny, a ile u mężczyzny. Decydują o tym również kwestie personalne, do których zalicza się charakter, usposobienie i dotychczasowe doświadczenie w sferze miłosnej.

Jak odróżnić zauroczenie od miłości?

W rozpoznawaniu obu emocji szczególne znaczenie ma liczba związków, w których dana osoba uczestniczyła. W przypadku nastoletniej miłości oba rodzaje uczuć są bardzo często ze sobą mylone, a przyczyn tego można upatrywać właśnie w braku doświadczenia, napięciu seksualnym lub rozwijającym się syndromie „daddy issues”. Zauroczenie starszymi od siebie mężczyznami w przypadku znaczącego odsetka kobiet zanika po kilku spotkaniach, natomiast zaledwie u części z nich ma ono charakter trwały.

Z reguły miłość pojawia się dopiero wtedy, kiedy znika pierwsze podekscytowanie i dominująca do tej pory euforia. Zauroczenie charakteryzuje się dużą potrzebą wchodzenia w bliski kontakt, chęcią spędzania ze sobą każdej chwili oraz bezgranicznym uwielbieniu każdego aspektu życia danej osoby. Miłość ma natomiast bardziej stonowany, lecz jednocześnie trwalszy charakter. Obserwując swoje podejście do partnera, można zatem w łatwy sposób wywnioskować o nacechowaniu takiej relacji.

Czy zauroczenie pojawia się tylko raz w życiu?

Problematyczną kwestią jest również fakt, że w dorosłym życiu zauroczenie pojawia się znacznie częściej niż raz. Dotyczy to także osób, które są w szczęśliwych związkach i mają założone rodziny. Wiele osób obawia się, że taka sytuacja może w krótkim czasie doprowadzić do wejścia w romans. Zatem ile trwa zauroczenie kochanką? Czy jest się czego obawiać?

Fascynacja i zainteresowanie drugą osobą nie jest niczym złym i wynika z natury człowieka. Z tego powodu takie zjawiska mogą się pojawiać raz na jakiś czas, jednak najczęściej trwają one do kilkunastu dni. Z problemem mamy do czynienia jednak wtedy, gdy taki rodzaj zainteresowania szybko przekształci się w relację nacechowaną seksualnie. Wówczas cały związek staje na krawędzi rozpadu, a kryzys może w szybkim tempie dotknąć wszystkich członków rodziny.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 13 września, 2023

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending