Connect with us

Lifestyle

Jakie umiejętności językowe powinno posiadać dziecko przed rozpoczęciem nauki w klasie dwujęzycznej?

Avatar photo

Opublikowano

-

Dwujęzyczna szkoła językowa

Zastanawiasz się, czy Twój 6- lub 7-latek jest gotowy, aby rozpocząć naukę w klasie dwujęzycznej? To jeszcze małe dziecko, które całą edukacyjną drogę ma dopiero przed sobą. Trudno oczekiwać od niego wysokich kompetencji. Klasa dwujęzyczna to wspaniała możliwość, by zdobywać wiedzę i robić to jednocześnie w dwóch językach. Pozwala na dogłębne poznawanie kultury, literatury i sposobu myślenia charakterystycznego dla danych krajów. Jak pomóc pierwszoklasiście na starcie?

Spieszymy uspokoić – ideą większości szkół podstawowych dwujęzycznych jest kształcenie dzieci od podstaw. Dlatego też nie wymaga się od nich posiadania umiejętności językowych na wysokim poziomie. Są jednak placówki, które mogą wymagać potwierdzenia wiedzy lingwistycznej u kandydata i robią to w formie rozmowy czy testu. Jeśli obawiasz się, że będzie to dla dziecka stresujące, chcesz uniknąć egzaminu wstępnego, wybierz szkołę, która tego nie praktykuje. Pamiętaj, że z kryteriami przyjęcia zawsze możesz zapoznać się na stronie placówki, w regulaminie oraz bezpośrednio w sekretariacie.

Jednak nawet, jeśli w danym miejscu nie obowiązują skomplikowane procedury czy wygórowane oczekiwania rekrutacyjne, warto poświęcić nieco czasu na przygotowanie dziecka do rozpoczęcia nauki w dwujęzycznej szkole podstawowej.

Zrozumienie podstawowego słownictwa

Chociaż nie oczekuje się, że dziecko będzie płynnie mówić w drugim języku przed rozpoczęciem nauki, to jednak powinno znać podstawowe słownictwo. Dotyczy to takich słów jak kolory, liczby, podstawowe zwroty grzecznościowe oraz nazwy najczęściej używanych przedmiotów. Pomoże mu to poczuć się pewniej i ułatwi start w nowym środowisku.

Umiejętność rozumienia prostych poleceń

Zrozumienie poleceń typu „usiądź”, „powiedz”, „pokaż” jest kluczowe w kontekście funkcjonowania w klasie, gdzie nauczyciel będzie często korzystał z drugiego języka. Dotyczy to grup prowadzonych przez native speakera, gdzie zajęcia odbywają się w całości w języku obcym.

Podstawowe zdolności komunikacyjne

Komunikacja jest kluczem w każdym procesie edukacyjnym. Dziecko powinno być w stanie wyrażać proste myśli, uczucia oraz potrzeby w drugim języku, nawet jeśli czyni to przy pomocy prostych zdań lub fraz. Czasem na tym etapie wystarcza po prostu gestykulacja.

Zainteresowanie drugim językiem

Chęć poznawania nowego języka i kultury jest równie ważna co same umiejętności językowe. Dziecko, które jest ciekawe świata, szybciej i skuteczniej przyswoi nowy materiał.

Zdolność koncentracji

Nauka w klasie dwujęzycznej wymaga często przełączania się między językami, co może być wymagające dla uczniów. Dlatego umiejętność koncentracji jest tak ważna, by dziecko mogło skupić się na treściach przekazywanych w obu językach.

Na pewno większe wymagania stawia się przed nastolatkami, którzy aplikują do dwujęzycznej szkoły średniej czy chcą dostać się na studia, gdzie wykłady odbywają się w języku obcym. Aby uniknąć niespodzianek, trzeba odpowiednio wcześniej zapoznać się z oczekiwaniami danej placówki względem swoich kandydatów.

Artykuł partnerski.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 28 sierpnia, 2023

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending