Connect with us

Kuchnia

Catering dietetyczny – dowiedz się wszystkiego o diecie pudełkowej oraz jej zalety

Avatar photo

Opublikowano

-

healthy food in boxes, diet concept.

Catering dietetyczny staje się coraz popularniejszy wraz ze zwiększającą się świadomością ludzi o zdrowym odżywianiu się. Dieta pudełkowa jest też bardzo konkretnym i praktycznym rozwiązaniem, gdyż nie musimy samodzielnie gotować sobie posiłków. Duża część osób dowiaduje się jednak dopiero o takim sposobie odżywiania się i zastanawia się, czym jest, jak działa i jakie ma zalety taka dieta. W tym tekście odpowiadamy na te i inne pytania oraz przedstawiamy wszystkie najnowsze informacje o diecie pudełkowej, podpowiadając czy i kiedy warto ją wybierać.

Zobacz także: Superżywność – czym jest superfood oraz jakie ma zalety?

Czym jest dieta pudełkowa?

Dieta pudełkowa to innymi słowy catering dietetyczny. Jest to usługa polegająca na przygotowaniu zdrowych i zbilansowanych w odpowiedni sposób posiłków dostarczanych codziennie przez firmy cateringowe. Poniekąd stąd też nazwa odnoszenia się do pudełek. Usługę tę na ryku świadczy bardzo duża ilość firm. Celem diety pudełkowej jest dostarczanie wygodnie posiłków, które będą zgodne ze wszystkim zasadami żywienia. Firmy cateringowe posiadają również różne wersje swojej diety. Są to zarówno diety standardowe dla osób niebędących na żadnej specjalistycznej diecie jak i również oferty dla osób odchudzających się. Różne pakiety mogą być zatem dostosowane do naszych preferencji np. pod kątem nietolerancji poszczególnych produktów, rodzaju produktów czy kaloryczności posiłków. Firmy cateringowe najczęściej zajmują się głównie przygotowywaniem takich posiłków i nie świadczą innych usług. Znajdziemy wśród firm tego typu zarówno ogólnopolskie siecówki działające we wszystkich dużych miastach jak i lokalne firmy działające na danym terenie. Posiłki tego typu dostępne są w abonamentach o różnej długości i cenie. Posiłki możemy też wybierać w różnych wersjach np. 2 daniowych lub kilkudniowych w zależności, od tego jakiej formy żywienia potrzebujemy. Catering dietetyczny jest przeznaczony zarówno dla osób żywiących się normalnie, ale też i osób odchudzających się, sportowców czy osób muszących odżywiać się w jakiś konkretny sposób.

Jak w praktyce wygląda catering dietetyczny?

Wiele osób zastanawia się, jak dieta pudełkowa wygląda w praktyce. Pierwszym krokiem jest znalezienie i wybranie danej firmy, która będzie przygotowywała dla nas poszczególne posiłki. Następnie wystarczy wybrać na stronie odpowiednie wersje lub pakiety i zamówić je. Możemy zrobić to zarówno telefonicznie jak i w pełni internetowo. Dostępne są też pakiety testowe na 1 lub 2 dni, które możemy zamówić niezobowiązująco.

W trakcie składania zamówienia możemy również konsultować się z dietetykiem lub pracownikiem firmy, z którym ustalamy wszystkie szczegóły oraz którego będziemy mogli się poradzić odnośnie wyboru diety. Po złożeniu zamówienia i ustaleniu szczegółów odnośnie diety, kaloryczności posiłków czy form dań, opłacamy miesięczny abonament lub wykupujemy inny satysfakcjonujący nas pakiet. Od tego momentu codziennie przez cały czas trwania umowy pracownicy firmy cateringowej będą dostarczali nam posiłki. Najczęściej odbywa się to wieczorem dnia poprzedniego kiedy pracownik przywozi nam kilka pudełek zapakowanych próżniowo z gotowymi już daniami. Są one gotowe do podgrzania i zjedzenia. Wszystkie posiłki są przygotowywane na bieżąco z jakościowych produktów i najbardziej przypominają posiłki które gotujemy samodzielnie w domu.

Zalety cateringu dietetycznego

Catering dietetyczny ma bardzo z wiele różnego rodzaju plusów. Pierwszym z nich jest jakość posiłków. Są one przygotowane przez profesjonalistów, z dobrych jakościowo produktów. Firmy tego typu kładą bardzo duży nacisk na używanie zdrowych, nieprzetworzonych i sprowadzanych składników, dzięki czemu całe dania są bardzo dobrej jakości. Nad procesem układania diety przygotowania posiłków czuwają specjaliści — zarówno dietetycy jak i kucharze czy cała obsługa. Gwarantuje to ogólnie wysoki poziom pożywienia oraz urozmaicenie dań, co jest ważne przy przebywaniu na diecie w dłuższym okresie czasu.

Dieta pudełkowa to też spora wygoda i komfort dla osób korzystających z niej. W takiej opcji nie musimy codziennie przygotowywać samodzielnie dań oraz poświęcać dużej ilości czasu na te czynności. Sumarycznie dziennie możemy stracić na przygotowanie śniadania, obiadu i kolacji lub pięciodniowej wersji tych posiłków nawet kilka godzin. Wszystko to wpływa na komfort jedzenia. Znacznie przyjemniej i wygodniej jest wykorzystać gotowe dania jedynie do podgrzania. Często też po ugotowaniu danego posiłku nie mamy już ochoty na jedzenie i jesteśmy zmęczeni, a czego nie doświadczymy w diecie pudełkowej.

Dieta pudełkowa jest również dużo prostszym rozwiązaniem jeśli chorujemy na pewne dolegliwości, a przygotowywanie dań jest wymagającym zadaniem. Nie musimy też zdobywać mozolnie rzadkich produktów czy uważać na komponowanie posiłków, aby te nie zawierały niepodzielnych elementów pozywania. Daje to spory komfort psychiczny i upraszcza proces odżywiania się.

Ile kosztuje catering dietetyczny?

Koszt cateringu dietetycznego jest różny i może oscylować w bardzo szerokich widełkach. Cena jednodniowego wyżywienia zależy od wielu elementów. Z pewnością jest to opcja i rodzaj diety jaką wybraliśmy. Im bardziej wykwintna dieta tym cena będzie wyższa. Zależy ona też od kaloryczności i objętości jedzenia oraz czasami od indywidualnych preferencji np. nietolerancji, gdzie firma cateringowa musi przygotować posiłki w nieco inny bardziej zaawansowany sposób. Cena zależy również od miasta oraz oferty poszczególnych firm cateringowych. Już tylko z powodu tych dwóch czynników cena może różnić się znacząco. Przeważnie najtańsze dzienne wyżywienie zaczyna się w granicach ok. 20–30 złotych. Przeciętnie jest to suma ok. 40–50 złotych a maksymalnie może wahać się nawet w granicach kilkudziesięciu lub stu złotych.

Czy warto wybrać catering dietetyczny?

Odpowiedź na to pytanie powinna paść po przeanalizowaniu konkretnej sytuacji danej osoby. Ogólnie dieta pudełkowa jest korzystna pod wieloma względami i ogólnie warto z niej korzystać. W ten sposób możemy zaoszczędzić czas oraz zdrowo się odżywiać. Możemy również stosować ją zarówno domu jak i w pracy. Do wyboru mamy też wiele opcji i wersji takiego żywienia się. Korzystanie z tego rozwiązania może powodować koszty, które nie ukrywajmy, są wyższe niż samodzielne przygotowywanie posiłków. Biorąc jednak pod uwagę czas, którego nie musimy przeznaczać na gotowanie oraz komfort, cena ta nie jest już taka wygórowana. Ten typ odżywiania nie przypadnie do gustu również osobom, które nie lubią wielu potraw czy składników, co może być problematyczne. Zastanawiając się nad tym pytaniem, warto również porozmawiać z dietetykiem lub pracownikiem danej firmy oraz uzyskać kompleksowe informacje na temat takiej diety, dzięki czemu będziemy mogli podjąć decyzję łatwiej, bardzo świadomie i trafnie.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 27 lipca, 2021

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending