Connect with us

Uncategorized

Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

Avatar photo

Opublikowano

-

happy young woman with pregnancy test at home

Ciąża jest wyjątkowym czasem dla każdej pary, która starała się o dziecko. W niektórych przypadkach może być też zaskoczeniem dla kobiety. Z tego względu każda osoba aktywna seksualnie powinna wiedzieć, jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży. Czy można je z czymś pomylić? Niektóre z pierwszych objawów ciąży mogą być nieprzyjemne i podobne do objawów niektórych schorzeń, dlatego warto wiedzieć, jak odróżnić potencjalną chorobę właśnie od rozwijającej się ciąży.

Pierwsze objawy ciąży

Wśród objawów ciąży, które można zaobserwować w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, możemy wymienić między innymi bóle różnych części ciała, a także senność i ogólne zmęczenie. Najczęściej kobiety narzekają na bóle piersi i brzucha. Częstym objawem ciąży w pierwszych tygodniach są również zawroty głowy, a nawet omdlenia. To w pełni naturalne, ponieważ zawroty głowy to efekt zmian naczyniowych zachodzących w organizmie ciężarnej kobiety. Do najpopularniejszych pierwszych objawów ciąży należą również problemy gastryczne, takie jak biegunki, wzdęcia lub zaparcia. Często pojawiają się również zmiany apetytu, które są związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w pierwszych tygodniach ciąży. Co więcej, w czasie ciąży ze względu na zmianę poziomu hormonów gust kulinarny kobiet może się zmienić, niekiedy pojawia się też zwiększona wrażliwość na zapachy. Ulubione perfumy czy dym papierosowy mogą nagle stać się nie do zniesienia.

Jakie jeszcze objawy mogą zwiastować ciążę?

Często do pierwszych objawów ciąży należy również rozpulchnienie szyjki macicy oraz pojawienie się gęstego śluzu. Pojawiają się też zmiany psychiczne, takie jak spadek samopoczucia i rozdrażnienie. Wszystkie te objawy są powiązane bezpośrednio ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele ciężarnej kobiety w pierwszych tygodniach od zapłodnienia.

Klasycznym wczesnym objawem ciąży jest oczywiście brak menstruacji, jednak nie zawsze brak krwawienia może być jednym z pierwszych objawów ciąży. Niektóre kobiety doświadczają plamienia niedługo po zapłodnieniu, co związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Tego typu plamienia można pomylić z miesiączką, dlatego wiele kobiet nie zauważa braku menstruacji w pierwszym miesiącu.

Kiedy występują pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się niekiedy już kilkanaście dni po zapłodnieniu. Warto pamiętać, że w każdym przypadku zmiany fizjologiczne, przede wszystkim związane z poziomem hormonów w organizmie ciężarnej, przebiegają już od samego początku ciąży. Jednak w zależności od organizmu danej osoby wyraźne objawy ciąży mogą pojawić się zarówno w pierwszych dwóch-trzech tygodniach, jak i dopiero w kolejnym miesiącu ciąży. Nie wszystkie z pierwszych objawów ciąży dotyczą wszystkich kobiet, niektóre panie nie doświadczają w pierwszych tygodniach niemal żadnych sygnałów organizmu. Z tego względu warto obserwować swoje ciało – w rozpoznawaniu wczesnych objawów ciąży pomaga znajomość swojego organizmu oraz świadomość tego, jakie zmiany mogą sugerować ciążę.

Z czym można pomylić pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży często są mylone przez kobiety między innymi z przemęczeniem, przeziębieniem lub zatruciem pokarmowym. Występujące w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu objawy faktycznie niekiedy są podobne. Jednak w niektórych sytuacjach można pomylić się również w drugą stronę i uznać swoje objawy, związane na przykład z chorobami pęcherza lub utrudnioną pracą układu pokarmowego, właśnie za pierwsze objawy ciąży.

Jak upewnić się, że to ciąża?

Aby potwierdzić to, że pierwsze objawy ciąży są prawdziwe, należy wykonać test ciążowy. Tego typu testy najlepiej kupić w aptece. Obecnie dostępne są testy płytkowe, paskowe i strumieniowe. Niezależnie od tego, czy wynik testu jest pozytywny, czy negatywny, przy pierwszych objawach ciąży należy wykonać też badanie krwi, które określi poziom hormonu beta-hCG. Tego typu badanie jest niezwykle wiarygodne. Po potwierdzeniu ciąży trzeba zgłosić się na badanie ginekologiczne, konieczne przed dziesiątym tygodniem ciąży.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 30 września, 2021

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending