Connect with us

Zdrowie

Zdrowe nawyki dla całej rodziny – 5 zasad wspierających zdrowie i samopoczucie

Opublikowano

-

Zdrowe nawyki dla całej rodziny - 5 zasad wspierających zdrowie i samopoczucie

Zdrowych nawyków uczymy się już jako dzieci, dlatego warto wprowadzić je jak najszybciej do rodzinnej codzienności, zmieniając również swoje własne przyzwyczajenia. Oto pięć zdrowych nawyków, które całej rodzinie pomogą żyć lepiej.

Aktywność fizyczna każdego dnia

Lista zdrowych nawyków powinna zaczynać się od codziennej aktywności fizycznej. Zasada ta dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wystarczy aktywnie spędzać czas 30 minut każdego dnia, aby zachować zdrowie i smukłą sylwetkę na długie lata. Nie chodzi przy tym o to, aby przeforsowywać organizm – nawet zwykły spacer to dobry sposób na ruch. Warto również znaleźć dyscyplinę sportową, w której będziemy się rozwijać – może być to pływanie, piłka nożna, bieganie czy siatkówka. Ważne, aby spędzać czas na świeżym powietrzu każdego dnia, nawet jesienią i zimą. Wystarczy tylko odpowiednie ubranie, aby chronić się przed zimnem i wilgocią, a jednocześnie hartować organizm.

5 zbilansowanych posiłków

Jak wprowadzić zdrowe nawyki? Zacznijmy jeść smacznie, bazując na pełnowartościowych produktach. Nasza dieta powinna obfitować w warzywa i owoce (świeże lub mrożone), produkty pełnoziarniste, chudy nabiał i wartościowe białko w postaci chudego mięsa, ryb, jajek lub warzyw strączkowych. Ważne, aby wykluczyć z menu tłuste, kaloryczne przekąski, zawierające niewielkie ilości witamin i składników mineralnych. Codzienna dieta powinna być urozmaicona, dzięki czemu zdrowe nawyki żywieniowe nigdy się nie znudzą. Pamiętajmy o spożywaniu śniadania, obiadu i kolacji oraz dwóch lekkich przekąsek w ciągu dnia. Nawyki zdrowego odżywiania warto budować na podstawie aktualnie obowiązującej piramidy żywieniowej, która dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Regularne picie wody

O konieczności picia wody przypominamy sobie zwykle dopiero wtedy, gdy doskwiera nam pragnienie. Tymczasem warto wprowadzić nawyk sięgania po butelkę z wodą przez cały dzień, regularnie nawadniając organizm. Zdrowe nawyki żywieniowe należy bowiem uzupełnić o płyny, najlepiej czystą wodę, lekkie herbatki ziołowe lub świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne. Unikajmy natomiast soków z kartonu, napojów gazowanych czy dosładzanych. Nawet wody smakowe nie będą dobrym wyborem, gdyż zawierają dodatek cukru. O wiele korzystniej dorzucić do czystej wody źródlanej kilka listków mięty i plasterków cytryny. Regularne picie wody pozwala oczyścić nerki, a także zapanować nad nadmiernym apetytem. Czasami, gdy wydaje nam się, że odczuwamy głód, w rzeczywistości chce nam się pić – zamiast jeść, wystarczy sięgnąć po wodę.

Wietrzenie pomieszczeń

Zdrowe poranne nawyki to nie tylko mycie zębów czy zjadanie śniadania – dzień warto rozpocząć od przewietrzenia sypialni. O ile bowiem pamiętamy o wietrzeniu wieczornym, o tyle w ciągu dnia rzadko otwieramy okno. Tymczasem wymiana powietrza jest niezwykle istotna. Pamiętajmy też o zachowaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach – nawet zimą nie powinna ona przekraczać 21 stopni. Lekki chłód jest zdrowy dla naszego organizmu, natomiast przegrzewanie go powoduje spadek odporności. Oczywiście dzieci nie mogą samodzielnie otwierać ani zamykać okien, jednak dobrze uczyć ich nawyku wietrzenia miejsca, w którym śpią.

Czas na relaks!

Zdrowe nawyki dla dzieci kojarzą się przede wszystkim z aktywnością fizyczną oraz prawidłowym odżywianiem. Rzeczywiście, są to niezwykle istotne kwestie, jednak nie możemy zapominać o odpoczynku. Ilość obowiązków, jakie mamy do wykonania każdego dnia, sprawia że trudno znaleźć czas dla siebie. Nawet dzieci uczęszczające do szkoły nie zawsze mają czas na relaks. Dlatego warto poświęcić 30 minut każdego dnia wyłącznie na odpoczynek. Możemy wtedy poczytać książkę, posłuchać muzyki czy pograć w grę planszową. Pozwólmy dzieciom zrelaksować się tak, jak lubią – dobrze, aby od najmłodszych lat szukały one sposobu na relaks, pamiętając, że każdy odpoczywa w inny sposób. Relaksacja pomaga zadbać o zdrowie psychiczne i równowagę emocjonalną. Jest dla nas ważna zwłaszcza w czasach, w których znajdujemy się w ciągłym biegu. Oczywiście, w weekendy czy święta na relaks możemy poświęcić znacznie więcej czasu.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 27 września, 2023

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending

Exit mobile version