Connect with us

Ciąża

Pierwsze objawy ciąży, czyli jak rozpoznać pierwsze oznaki ciąży?

Opublikowano

-

Każda kobieta starająca się o dziecko z niecierpliwością czeka na pierwsze objawy ciąży. Te jednak często są mylone z zatruciem pokarmowym, przeziębieniem czy zwykłym przemęczeniem. Chociaż to czy doszło do zapłodnienia najpewniej potwierdzić może ginekolog, przed udaniem się do lekarza i zrobieniem testu ciążowego warto obserwować swoje ciało, które zazwyczaj wysyła nam najwcześniejsze objawy ciąży już podczas jej pierwszych dni!

Zobacz także: Biegunka w ciąży – jakie mogą być przyczyny i jak sobie z nią poradzić?

Kiedy występują pierwsze oznaki ciąży?

Wczesne oznaki świadczące o ciąży mogą pojawić się już kilka dni po zapłodnieniu. Są jednak raczej subiektywne – każdy organizm jest inny, a co za tym idzie, inaczej znosi ciążę, więc u niektórych kobiet objawy te mogą być w ogóle niewidoczne. Duże znaczenie ma to, jak dobrze znamy swój organizm. Kobiety, które mają regularne miesiączki i wiedzą, jak ich ciało reaguje na poszczególne fazy cyklu miesiączkowego, mają szanse zaobserwować pierwsze dni ciąży. Jednak większość pań zauważa symptomy ciąży dopiero po 4-6 tygodniach od zapłodnienia. Występuje wtedy krwawienie implantacyjne, często mylone z okresem. Oznacza ono zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Objawy ciąży bywają najbardziej uciążliwe pod koniec pierwszego trymestru, czyli w 9-12 tygodniu. Zdarza się, że kobiety mające problem z nieregularnymi miesiączkami mogą dowiedzieć się, że spodziewają się dziecka nawet dopiero po kilku miesiącach od zapłodnienia.

Jakie są najpopularniejsze pierwsze objawy ciąży?

Najwcześniejsze objawy ciąży to m.in. huśtawki nastrojów i poddenerwowanie. Napady złości i rozdrażnienie mogą świadczyć także o zbliżającej się miesiączce lub po prostu oznaczają przemęczenie, dlatego, jeśli staramy się o dziecko, warto zwrócić uwagę na inne zmiany zachodzące w naszym organizmie.

Wiele kobiet w pierwszym trymestrze ciąży odczuwa ciągłe zmęczenie i uczucie rozbicia. Występują także stany podgorączkowe i towarzyszące im bóle mięśni, dreszcze, zawroty głowy, a nawet omdlenia. Drzemki w ciągu dnia mogą okazać się konieczne. Warto o tym czasie dać sobie czas na odpoczynek i szczególnie zadbać o swój organizm. W drugim trymestrze samopoczucie powinno być już znacznie lepsze.

Piersi stają się bardziej czułe na dotyk, są nabrzmiałe, tkliwe. Stają się również cięższe i większe. Skóra wokół sutków może przybrać ciemniejszą barwę. Naczynia krwionośne rozszerzają się, biust staje się lepiej ukrwiony. Organizm przygotowuje się do produkowania pokarmu. Większość kobiet zauważa podobne dolegliwości przed okresem, jednak warto wiedzieć, że w przypadku ciąży objawy te są znacznie silniejsze.

Kolejnym częstym symptomem jest brak apetyt lub przeciwnie – zwiększone łaknienie. Często mówi się o szczególnych zachciankach pokarmowych. Kobiety w ciąży mogą zagryzać ogórki kiszone lodami owocowymi lub mieć ochotę na produkty, których wcześniej nie lubiły.

Brak miesiączki to najbardziej znany objaw świadczący o ciąży. Może być on jednak niezauważony przez kobiety, które mają nieregularny cykl miesiączkowy lub mylony z krwawieniem implantacyjnym. Należy jednak pamiętać, że na zaburzenie cyklu może wpływać wiele innych czynników, a ciążę potwierdzić może jedynie lekarz ginekolog.

Innym równie znanym objawem są „poranne mdłości” (chociaż mogą występować o każdej porze dnia) oraz częste oddawanie moczu. Pojawiają się zazwyczaj w okolicach 4. tygodnia ciąży. Częściej pojawiają się u mam spodziewających się dziewczynki. Aby złagodzić te objawy, można dodawać imbir do napojów lub potraw. Należy jednak uważać, ponieważ ma właściwości rozgrzewające.

Kiedy warto wykonać test ciążowy?

Test ciążowy najlepiej jest wykonać w dniu, w którym powinna pojawić się miesiączka. Nie należy robić go wcześniej niż 10 dni po możliwym zapłodnieniu, ponieważ wynik może być niemiarodajny. Prawidłowo przeprowadzony test ciążowy daje nam niemal stuprocentową pewność co do wiarygodności wyniku, dlatego warto kierować się zaleceniami producenta. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku ciążę potwierdza lekarz ginekolog poprzez badanie USG. Na pierwszą wizytę należy umówić się w 2-4 tygodniu po spodziewanej miesiączce.

Każda kobieta doświadcza innych objawów ciąży występujących w różnym stopniu nasilenia. Umiejętność słuchania swojego organizmu jest niezwykle ważna dla przyszłych mam, które dzięki temu mogą wcześnie zorientować się o możliwej ciąży i wprowadzić zmiany w dotychczasowym trybie życia, które są istotne nie tylko dla ciężarnej kobiety, ale i zdrowia malucha. Niektóre panie, które szczególnie nie mogą doczekać się dziecka, mają jednak skłonności do nadinterpretowania zmian w organizmie i mylić ciąże ze zwykłym przeziębieniem czy grypą. Warto pamiętać, że jedyną pewność co do tego, czy spodziewamy się dziecka, czy nie może dać nam ginekolog.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 17 grudnia, 2022

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending

Exit mobile version