Uroda
Zimowa pielęgnacja włosów
Zimowa aura nie sprzyja dobrej kondycji włosów. Są one na co dzień narażone działanie mroźnego powietrza i wiatru, a także na duże wahania temperatur i suche powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami. To wszystko może przyczyniać się do przesuszenia kosmyków, ich zmatowienia, łamania się, rozdwajania końcówek, a nawet wzmożonego wypadania włosów.
Zimą szczególnie ważne jest więc odpowiednie zabezpieczenie kosmyków przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Pomogą nam w tym naturalne oleje roślinne oraz gotowe maski i odżywki do włosów. Bardzo istotne jest również zaprzyjaźnienie się z nielubianym przez wiele z nas nakryciem głowy. Sprawdź, jak dbać o włosy zimą, aby nie zaszkodził im wiatr, śnieg i mróz.
Zobacz także: Łamanie się i rozdwajanie włosów – 3 najczęstsze przyczyny
Jak zabezpieczyć włosy przed niskimi temperaturami?
Dobrze nawilżone i odżywione włosy są bardziej elastyczne i wytrzymałe na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego w okresie jesienno- zimowym powinnyśmy zamienić nasze dotychczasowe szampony, odżywki i maski na takie o bardziej treściwej konsystencji.
Zabezpieczymy je przed zniszczeniem w dwóch prostych krokach:
Krok 1 Wybór odpowiedniego szamponu.
Zacznijmy od szamponu- zrezygnujmy ze stosowania mocno wysuszających kosmetyków z SLS i inne agresywne detergenty w składzie. Poszukajmy szamponu zawierającego naturalne łagodne substancje myjące takie jak wyciąg z mydlnicy lekarskiej czy glukozydy kokosowe. Są one łagodne dla skóry głowy, nie niszczą też struktury włosa, nie powodują nieestetycznego puszenia się i elektryzowania zanadto przesuszonych kosmyków.
Krok 2 Nawilżanie i odżywianie włosów.
Kolejnym ważnym krokiem jest odżywianie. Oczywiście powinnyśmy po każdym myciu włosów stosować odżywkę, a w przypadku suchych włosów nawet maskę odżywczo- regenerującą, jednak w okresie zimowym warto wzmocnić i zabezpieczyć dodatkowo nasze włosy naturalnymi olejami roślinnymi.
Olejowanie włosów to stosowana przez kobiety na całym świecie od tysięcy lat metoda, dzięki której możemy zabezpieczyć włosy przed szkodliwymi czynnikami, ale również zregenerować już powstałe uszkodzenia. Regularne olejowanie włosów- co najmniej 1-2 razy w tygodniu, sprawi, że będą one bardzo dobrze nawilżone, elastyczne, sprężyste, grubsze, miękkie i pełne blasku. Dodatkowo olej wmasowany w skórę głowy poprawi ukrwienie w okolicy cebulek włosowych i będzie stymulować wzrost nowych włosów.
Do olejowania włosów nadaje się praktycznie każdy zimno tłoczony olej. W zależności od rejonu świata kobiety tradycyjnie stosują na włosy:
– olej agranowy,
– oliwę z oliwek,
– olej sezamowy,
– olej kokosowy,
– olej ze słodkich migdałów,
-olej lniany,
– olej konopny,
– olej z czarnuszki.
Przy wyborze odpowiedniego oleju powinnyśmy kierować się przede wszystkim aktualnym stanem naszych włosów. Jeśli są one mocno przesuszone i zniszczone, lepiej wybrać cięższy olej na przykład oliwę z oliwek, olej arganowy, olej z awokado. Z kolei przy cienkich i delikatnych kosmykach idealnie sprawdzi się olej kokosowy czy lniany.
Jeśli borykamy się z takimi problemami, jak łupież, czy nadmierne wypadanie włosów, warto sięgnąć po olejek z czarnuszki, który leczy skórę głowy, stymuluje porost włosów, i odżywia je po same końce.
Olejowanie to bardzo prosty zabieg pielęgnacyjny. Wystarczy na pół godziny przed myciem włosów, nałożyć niewielką ilość wybranego oleju na skórę głowy delikatnie masując ją opuszkami palców, a następnie na całą długość włosów. Nie obawiajmy się, że olej przetłuści głowę- bez problemu zmyjemy go łagodnym szamponem do włosów.
Dlaczego noszenie czapki w zimie jest takie ważne?
Bardzo istotnym elementem zimowego dbania o stan naszej czupryny jest noszenie czapki lub chociaż nakrycia głowy w postaci kaptura od kurtki, lub płaszcza. Wiele z nas tego unika- uważamy, że czapki są nietwarzowe lub, że ich noszenie rujnuje fryzurę.
Tymczasem wystawianie głowy oraz włosów na bezpośrednie działanie zimnego powietrza, wiatru, deszczu i śniegu jest bardzo niekorzystne. Włosy narażone są na szarpanie i wysuszania, a poza tym zmarznięte cebulki włosowe są niedożywione. Obkurczają się bowiem doprowadzające do nich składniki odżywcze drobne naczynka krwionośne, co powoduje pogorszenie stanu włosów, a nawet ich wzmożone wypadanie i przerzedzanie się.
Wybierzmy więc ładną, ciepłą, ale nie bardzo ścisłą czapkę. Ochroni ona nasze włosy i głowę przed chłodem, jednocześnie nie niszcząc nawet najbardziej misternej fryzury.
Zimą nie bójmy się stosować nieco cięższych bogatszych w składniki odżywcze preparatów do pielęgnacji i stylizacji włosów. Zabezpieczą one kosmyki przed zniszczeniem i wysuszeniem i zapewnią naszym włosom piękny zdrowy wygląd, a nam świetne samopoczucie i zadowolenie ze swojej fryzury.
Ostatnia aktualizacja wpisu: 8 grudnia, 2022
-
Seks2 lata temu
Seks pod prysznicem – jak to robić, aby przeżyć coś niezapomnianego?
-
Seks2 lata temu
Strefy erogenne kobiety – gdzie się znajdują i jak je pieścić?
-
Kuchnia2 lata temu
Brokuły – jakie mają wartości odżywcze oraz dlaczego warto je jeść?
-
Parenting2 lata temu
Edukacja domowa – czym jest i jak powinna wyglądać nauka w domu?
-
Seks2 lata temu
Inteligencja seksualna – czym jest i na czym tak właściwie polega?
-
Parenting2 lata temu
Dziecko z nadwagą – jakie mogą być konsekwencje oraz jak z tym walczyć?
-
Ciąża2 lata temu
Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby?
-
Seks2 lata temu
Jak zachować pasję i ochotę na seks?