Connect with us

Seks

Załupek – jak wygląda i jakie są przyczyny? Czy da się wyleczyć w domu załupka?

Avatar photo

Opublikowano

-

man holding his groin, isolated on white background. men's healt

Załupek to nic innego jak inne określenie na termin medyczny określający obrzęk żołędzi oraz napletka. Z tego typu przypadłością mogą się zetknąć zarówno dzieci jak i dorośli. Na w jakim stanie jest załupek ma wpływ szereg czynników takich jak: stulejka, nadmierna masturbacja lub jakiekolwiek urazy w okolicach żołędzi, a pozbyć się jego możemy tylko chirurgicznie. Jednym ze skutków, które powoduje zarówno u dzieci jak i dorosłych załupek  jest martwica żołędzi. Schorzenie powinno zostać poddane szybkiemu leczeniu. W tym celu musimy udać się do urologa, a zabieg operacyjny powinien być przeprowadzony w znieczuleniu. Możemy jednak zapobiec powstawaniu załupka kontrolując napletek, czy po kąpieli, odbytym stosunku, czy wizyty w toalecie jest on na swoim miejscu. 

Co to jest i jak wygląda załupek?

Załupek jest to rodzaj nabytego schorzenia, które ma miejsce tylko i wyłączenie u mężczyzn i pojawia się rzadziej niż stulejka. Cechą charakterystyczną dla załupka jest brak możliwości odprowadzenia napletka na żołądź prącia. Co prowadzi do niedokrwienia powodując obrzęk oraz ból, a także może być odczuwalne nieprzyjemne pieczenie w okolicy prącia, a jego skóra wtedy jest zaczerwieniona, zasiniona. Dodatkowo mężczyźni mają problem z przepływem krwi, gdyż napletek jest zbyt ciasny, aby można go było odprowadzić na swoje miejsce. Zwlekanie z wykonaniem zabiegu przyczynia się do długotrwałego niedokrwienia co prowadzi do powstania stanów zapalnych okolicznych tkanek, a w najgorszym wypadku nawet do martwicy prącia. 

Jakie są objawy załupka? 

Na powstanie załupka wpływa wiele czynników jednak różnią się one w zależności od wieku. Załupek u dziecka może powstać już w wieku niemowlęcym w momencie zbyt wczesnego odciągania napletka, co może się przyczynić do powstania stulejki. Jego obecność czasem jest bezobjawowa. Jednak przyczyny powstawania załupka u mężczyzn są zupełnie inne. Po pierwsze najważniejsza w tym przypadku jest higiena miejsc intymnych, gdyż źle przeprowadzana lub jej brak może mieć wpływ na powstanie załupka, ale także do jego powstania mogą się przyczynić częsty seks lub nagminna masturbacja. Objawami, jakie najczęściej powoduje załupek są pieczenie i ból penisa, które pojawiają się wyłącznie u dorosłych. Skóra wokół penisa jest wtedy zaczerwieniona, zasiniona oraz tworzy się stan zapalny i obrzęk. U niektórych mężczyzn może też występować ucisk na cewkę moczową co może objawiać się z problemami z oddawaniem moczu i krwawieniem w trakcie mikcji 

Jak postępować z załupkiem?

Leczenie domowe w przypadku załupka u mężczyzn jest bezsensowne, ponieważ jedyna i sprawdzona metoda na jego pozbycie się to zabieg operacyjny. Napletek możemy odprowadzić także ręcznie, ale tylko w sytuacji, gdy mamy do czynienia z początkowym stanem załupka. Jednak odprowadzić ręcznie napletek może jedynie doświadczony urolog. Zabieg na załupek polega na nacięciu pierścienia skórnego co pozwala na zwolnienie zacisku, a tym samym przywraca krążenie we krwi. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym podczas pobytu na oddziale urologicznym. Po jego wykonaniu zalecany jest zabieg obrzezania, który polega na usunięciu napletka i pierścienia zwężającego. W przypadku nasilających się bólów przed operacją może stosować krem na załupek, który przyczyni się do jego zmniejszenia. 

Jakie są metody na leczenie załupka?

Jeśli dojdzie do pojawienia się załupka to należy szybko zgłosić się do lekarza, gdyż ten problem jest bolesny, a brak reakcji przyczyni się do kolejnych powikłań. Jedyną i sprawdzoną w przypadku załupka metodą jest zabieg, a o jego przebiegu wspomniane zostało już w tym artykule. Warto natomiast jeszcze dodać, że w pierwszej kolejności powinniśmy uwolnić napletek z rowka zażołędnego co właśnie może się odbyć w sposób manualny lub chirurgiczny. Wspomagająco w przypadku metody manualnej stosuje się hialuronidazę lub mannitol. Jeśli takie postępowanie nie przynosi żadnych skutków to wykonuje się wtedy nacięcie napletka.  

Jak uniknąć powstania załupka?

Powinniśmy unikać czynników, które sprzyjają takim dolegliwością takich jak np. kolczyki w miejscach intymnych. Załupek pojawia się też najczęściej, gdy ktoś cierpi na stany zapalne. Należy także używać tego samego płynu, którym myjemy całe ciało, oraz sprawdzać uch skład, żeby jakiekolwiek składniki nie podrażniały skóry w miejscach intymnych u chłopców oraz mężczyzn.  

Jak postępować po leczeniu załupka?

Najczęściej po tego typu zabiegach może pozostać stulejka, którą należy usunąć, może także dochodzić do krwawienia, a także możemy mieć do czynienia z pooperacyjnymi bliznami. Lekarz, do którego chodzimy na kontrolę powinien dać nam kartkę z zaleceniami po zabiegowimy, które należy przestrzegać. Dodatkowo jeszcze możemy dostać receptę na zakup odpowiednich maści ewentualnie leków w przypadku gorszego stanu operowanego miejsca po operacji. Jeśli jednak dojdzie do tego, że nasze prącie zacznie puchnąć to pod nim najlepiej ułożyć gazę i owinąć nasze krocze bandażem by penis w momencie snu leżał na podwyższeniu. 

Załupek u dzieci 

Załupek u chłopca także może występować i tak jak u dorosłego mężczyzny jeśli dziecko ma powyżej 3 roku życia może powodować dyskomfort oraz silny ból. W przypadku niemowląt jest to naturalne schorzenie, które najczęściej pojawia się około 3 roku życia. Jednak do wystąpienia załupku u niektórych chłopców może dojść dopiero w okresie dojrzewania. Schorzenie to objawia się w postaci przyklejonego napletka do żołędzi jednak po jakimś czasie w naturalny sposób odchodzi. Nie wolno w żadnym wypadku odklejać go na siłę, gdyż może się to przyczynić do pogłębienia załupka.  

Stulejka, a załupek, jaka jest różnica?

Między stulejką a załupkiem istnieje pewna różnica, gdyż stulejka mówi się tylko wtedy, kiedy napletka nie da się zdjąć z żołędzi penisa, nie jest możliwe całkowite jego zsunięcie z żołędzia lub, gdy napletek podczas erekcji powoduje ból. Jednak często zdarza się, że oba schorzenia potrafią być ze sobą powiązane. W niektórych przypadkach to właśnie załupek jest powikłaniem po stulejce. Napletek może utknąć w rowku zażołędnym, kiedy na siłę próbujemy go ściągnąć z żołędzi lub podczas próby stosunku. Zarówno załupek jak i stulejka mogą powstawać z powodu nadmiernego napletka. Jednak najważniejszym tutaj czynnikiem w przypadku załupka jak i stulejki jest zwężenie.

Powikłania nieleczonej stulejki 

Nieleczona stulejka może nieś za sobą poważne konsekwencje, a tej najgorsze mogą wynikać z zakażeń bakteryjnych, które gromadzą się pod napletkiem, pod którym gromadzić się mogą resztki moczu, złuszczony napletek oraz resztki nasienia, dlatego jest to idealne środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii. Mogą one przyczynić się do zakażenia drug moczowych, a w skrajnych prowadzić nawet do uszkodzenia nerek. Innym także strasznym powikłaniem nieleczenia stulejki może być bezpłodność, ponieważ infekcja nasienia może przyczyniać się do licznych nawrotów stanów zapalnych, a te przyczyniają się do bezpłodności. Nie leczenie stulejki doprowadza także do powstania załupka. 

Ostatnia aktualizacja wpisu: 11 października, 2021

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending