Connect with us

Lifestyle

Spirala zadłużenia – czym jest, jak w nią nie wpaść i jak z niej wyjść?

Avatar photo

Opublikowano

-

make me sick if i think about money problems

Spirala zadłużenia to jeden z najniebezpieczniejszych mechanizmów finansowych, jaki może nas dotyczy. Wpadniecie w nią bardzo często kończy się bankructwem, a wyjście ze spirali jest niezwykle trudne. Wiele osób do końca niestety nie rozumie zasady funkcjonowania tego procesu, słysząc jedynie o nim od czasu do czasu np. w TV. W tym tekście podpowiadamy w prosty i przystępny sposób czym jest spirala zadłużenia, jak w nią nie wpaść, jak z niej wyjść i dlaczego za wszelką cenę należy jej unikać.

Czym jest spirala zadłużenia?

Spirala zadłużenia to potoczna nazwa sytuacji, w której bierzemy jeden kredyt na spłatę drugiego. Ściślej ujmując — bo może być to też pożyczka, zaciągamy kolejne nowe zobowiązanie, którym spłacamy poprzednie. Spirala zadłużenia, jest bardzo obrazową nazwą, gdyż biorąc kolejny kredyt, musimy spłacić również jego odsetki, przez co następny kredyt na poczet tego zaciągniętego będzie musiał być zwrócony w jeszcze większej sumie. Efektem spiral uzależnia, jest branie kolejnych zobowiązań, które stopniowo narastają, a do zapłaty mamy coraz więcej. Poprzez takie zachowanie w pewnym momencie dochodzi do utraty płynności finansowej, a my nie mamy już pieniędzy ani możliwości, aby spłacać nasze zobowiązania — które wygenerowały się samoistnie z małej sumy.

W spiralę zadłużenia może wpaść każda osoba niespełniająca tej zasady. Najczęściej są to osoby o niskim poziomie wiedzy finansowej, które nie zdają sobie do końca sprawy z konsekwencji swoich działań. Ze spirali zadłużenia jest wyjść coraz trudniej z biegiem brania kolejnych pożyczek i kredytów na spłatę poprzednich. Teoretycznie możemy wyjść ze spirali zadłużenia, choć w praktyce jest to trudnym zadaniem.

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Jeśli wiemy już czym, jest spirala zadłużenia, warto powiedzieć konkretnie co zrobić, aby w nią nie wpaść. Każda osoba, przestrzegając tych zasad, z pewnością uniknie zagrożenia, jakim jest spirala zadłużenia, a przestrzeganie ich nie jest niezwykle trudne czy skomplikowane.

Pierwszą i główną zasadą zarazem, jest nigdy niebranie nowych oprocentowanych zobowiązań na spłatę poprzednich. Nigdy nie powinniśmy wziąć nawet pierwszej nowej pożyczki czy kredytu, myśląc iż jest to jedynie jednorazowe rozwiązanie. Myślenie takie oraz konieczność spłacenia tej pierwszej dodatkowej pożyczki często skłania nas do wzięcia drugiej i kolejnej. W takim wypadku już jesteśmy w spirali zadłużenia i orientujemy się w sytuacji kiedy już bardzo trudno z niej wyjść.

Zawsze należy również rozwiązywać sprawy płatności aktualnie. Jeśli nie mamy środków na zapłacenie danego zobowiązania, należy sprawdzić możliwości jego rolowania czyli np. przesunięcia terminu spłaty, wakacji od spłaty, czy renegocjowania umowy i rozłożenia zadłużenia na mniejsze raty. Możemy też skorzystać z nieoprocentowanych sposobów pożyczania pieniędzy takich jak np. karta kredytowa i okres bezodsetkowy, bezodsetkowy okres limitu w koncie, czy pożyczenie środków od znajomych i rodziny. Ciekawym sposobem, jest też wykorzystanie pierwszej darmowej chwilówki dla nowych klientów. Obecnie wielu pożyczkodawców oferują taką promocję. Dzięki temu jako nowi klienci możemy pożyczyć pieniądze bez odsetek — zwracając taką samą sumę, jaką pożyczyliśmy. Te wszystkie próby regulowania ciążącego nam zobowiązania nie zepchną nas w spiralę zadłużenia a zyskamy czas.

Jednym z najlepszych sposobów na zobowiązania, które mogą skłaniać nas do takiego ryzykownego i niekorzystnego zachowania, jest wzięcie kredytu konsolidacyjnego. Choć kredyt ten jest oprocentowany, jest to dedykowany kredyt właśnie na spłatę pozostałych. Łączy on w sobie wszystkie inne zobowiązania w jeden nowy kredyt, który spłacamy dłużej z niższą miesięczną ratą. Dzięki temu bierzemy go naprawdę, tylko raz, a niższe raty miesięczne np. o połowę odciążają nas i pozwalają płacić raty bez nerwowego poszukiwania gotówki na spłatę.

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Jeśli już wpadliśmy w spiralę zadłużenia, nie powinniśmy rozpaczać a zacząć działać, gdyż wyjście nawet z tak trudnej sytuacji jest możliwe. Pierwszym krokiem do wyjścia ze spirali zadłużenia jest przerwanie spłacania zobowiązań. Jeśli to zrobimy, należy zadbać o uregulowanie najpilniejszych zobowiązań. Przeważnie będzie to możliwe jeśli zawiesimy część z nich i nie będziemy płacili za nie. Przeważnie też w ciągu kilku miesięcy sprawa nie zostanie skierowana do sądu i komornika, a w tym czasie będziemy mogli pozyskać więcej środków, a za zaoszczędzone środki uregulujemy część zobowiązań. Zdecydowanie, warto zmierzyć się mniejszym problem od razu aniżeli z bardzo wysokim zadłużeniem kiedy wygenerujemy gigantyczne odsetki i będziemy musieli finalnie zapłacić bardzo dużą sumę w przyszłości.

Warto również udać się po pomoc do doradcy finansowego. Na rynku działa wielu doradców dla osób prywatnych, którzy świadczą usługi doradcze zupełnie tak samo jak lekarze czy prawnicy. Pomogą oni nam wybrać odpowiednie rozwiązanie czy zadecydować na podstawie rozmowy z nami, które zobowiązania możemy przestać czasowo spłacać.

Dlaczego należy unikać spirali zadłużenia?

Unikanie spirali zadłużenia za wszelką cenę jest bardzo ważne i nie wolno pozwolić, aby utracić płynność finansową. Wrażenie odsuwania problemu w czasie jest złudne i rzeczywiście nie pomaga nam a wręcz szkodzi. Dużą sumę odsetek i zobowiązań, które zaciągamy na spłatę poprzednich, jest niezwykle trudno spłacić w przyszłości. Wpadnięcie w spiralę zadłużenia oraz utrata płynności finansowej, będzie wiązała się również z wieloma innymi konsekwencjami. Z pewnością będziemy musieli obniżyć poziom naszego życia na dużo długo, aniżeli przy spłacie pojedynczych zobowiązań. Nasz komfort psychiczny życia również ulegnie znacznemu pogorszeniu się gdy będziemy mieli do czyszczenia z dużym długiem, windykacją, czy poważnymi problemami. Duży wygenerowany dług to też dużo większe prawdopodobieństwo, iż nie poradzimy sobie z nim i zostaniemy wpisani na listę dłużników w BIKu czy innych bazach. Regulując pierwotne zobowiązania, mamy szansę tego uniknąć, a wyrok sądowy i egzekucja komornicza jest praktycznie równoznaczna z takimi wpisami. Poprzez to w przyszłości możemy nie otrzymać nowych kredytów. Samodzielne wygenerowanie dużego zadłużenia to też brak możliwości spełniania marzeń i planów w przyszłości przez bardzo długi okres.a

Ostatnia aktualizacja wpisu: 13 kwietnia, 2023

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending