Zdrowie
Skoki ciśnienia – jakie mogą być główne przyczyny?
Jakie są najczęstsze przyczyny skoków ciśnienia?
Skoki ciśnienia to nie tylko niebezpieczny objaw, ale dotykający coraz większej liczby osób. Dotyczą one nas wszystkich, a wystarczy znaleźć się w stresującej sytuacji, aby nasze ciśnienie gwałtownie wzrosło. Po wysiłku fizycznym nawet tym codziennym jak wejście po schodach, dochodzi do skoku ciśnienia tętniczego. Jednak są przyczyny, które mogą być dużo groźniejsze. Do zaburzeń, którego objawami są skoki ciśnienia to:
- Problemy endokrynologiczne, z których najczęściej występuje nadczynność tarczycy
- Zespół Cushinga, czyli nadczynność przedniego płata przesadki sercowej, który prowadzi do rozrostu kory nadnerczy, a z tym zbyt dużej produkcji kortyzolu w organizmie.
- Choroby nerek
- Zwężenie cieśni aorty
- Guz nadnerczy
Oprócz tego skoki ciśnienia mogą być objawem innych rzeczy. Skoki ciśnienia przy nerwicy lękowej są powszechne, a w dzisiejszych czasach zaburzenia lękowe są coraz bardziej powszechne. Skoki ciśnienia przy nerwicy są szczególnie obecnie wśród młodzieży szkolnej, która statystycznie żyje w największym stresie. Podobnie jest z innym zaburzeniem, depresja, a skoki ciśnienia, są bardzo częstym zestawieniem. Skoki ciśnienia mogą występować także przy ciąży. U kobiet często występują skoki ciśnienia przed okresem, a także przy menopauzie.
Jakie są główne objawy skoków ciśnienia?
Nagłe skoki ciśnienia, nawet bez znanej nam przyczyny, mogą mieć inny niepokojące objawy. Jeśli nie chorujemy na nadciśnienie, a poza podwyższonym ciśnieniem występują u nas objawy takie jak:
- Ból w klatce piersiowej
- Drżenie rąk
- Bezsenność
- Nagły ból oczu
- Nadmierna potliwość
- Problemy ze złapaniem tchu
- Zaczerwienienie twarzy
To niezwłocznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć odpowiednie kroki do wyeliminowania problemu. Należy też pamiętać, że wiele z tych objawów, to także objawy zawału. Tym bardziej nie należy ich lekceważyć. Skoki ciśnienia przy nerwicy mogą być często cięższe do powiązania. Dlatego, jeżeli niepokoi nas nasz stan, czujemy, że żyjemy w stresie, warto skonsultować to z psychologiem lub psychiatrą. Wszystkie te objawy mogą występować także z innymi chorobami, więc przy pogorszeniu naszego samopoczucia, warto zmierzyć ciśnienie.
Jak leczone są skoki ciśnienia?
Kluczem do leczenia skoków ciśnienia tętniczego jest ustalenie ich przyczyny. Dlatego ważne jest regularne badanie swojego stanu zdrowia, aby móc jak najszybciej wykluczyć to, co nie jest powodem problemów z ciśnieniem. Od tego właśnie zależy jak będzie, wyglądać proces leczenia. Najważniejsze jednak, aby nie bagatelizować tego problemu, by nie doprowadzić swojego organizmu do poważnych chorób, jakimi są niewydolność serca, udar krwotoczny mózgu czy uszkodzenie siatkówki oka. Lekarz poinformuje nas jak leczyć skoki ciśnienia. Zazwyczaj będzie to związane z regularnym jego mierzeniem i zażywaniem leków. Ważne jest też, by wprowadzić kilka zmian do swojego życia, które pozwolą nam unormować nasze ciśnienie, zalicza się do nich:
- Aktywność fizyczna
- Ograniczenie soli, cukru i tłuszczów
- Dbanie o nawodnienie
- Unikanie pozycji, w której bardzo długo stoimy
Czy da się obniżyć nagły skok ciśnienia?
Najlepiej od razu z lekarzem ustalić co robić przy skokach ciśnienia. Zazwyczaj będzie to polegać na zażyciu tabletki na receptę zawierającej kaptopryl zazwyczaj w dawkach 12,5mg lub 25 mg, który doraźnie działa obniżając nasze ciśnienie. Zazwyczaj możemy je zażyć, wkładając pod język, lub rozgryzając i połykając, wtedy zadziała szybciej. Jeżeli mimo upływu pół godziny, nasze ciśnienie się nie obniży, należy zażyć kolejną porcję, ale pamiętać, aby nie przekroczyć 50 mg, natomiast jeżeli to nie pomoże, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, lub szpitalem czy pogotowiem. Lek powinniśmy nosić zawsze przy sobie. Jednocześnie powinniśmy ustalić z lekarzem, który lek zażyć w mniejszej dawce, lub w ogóle ją pominąć, a o którym leku nie wolno nam zapominać i zażywać bez względu na wszystko.
Ostatnia aktualizacja wpisu: 29 grudnia, 2021
-
Seks2 lata temu
Seks pod prysznicem – jak to robić, aby przeżyć coś niezapomnianego?
-
Seks2 lata temu
Strefy erogenne kobiety – gdzie się znajdują i jak je pieścić?
-
Kuchnia2 lata temu
Brokuły – jakie mają wartości odżywcze oraz dlaczego warto je jeść?
-
Parenting2 lata temu
Edukacja domowa – czym jest i jak powinna wyglądać nauka w domu?
-
Seks2 lata temu
Inteligencja seksualna – czym jest i na czym tak właściwie polega?
-
Parenting2 lata temu
Dziecko z nadwagą – jakie mogą być konsekwencje oraz jak z tym walczyć?
-
Ciąża2 lata temu
Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby?
-
Seks2 lata temu
Jak zachować pasję i ochotę na seks?