Connect with us

Zdrowie

Objawy ząbkowania u niemowląt

Avatar photo

Opublikowano

-

pexels william fortunato 6392861

Na czym polega ząbkowanie i jakie są jego najczęstsze objawy? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co musisz wiedzieć o ząbkowaniu niemowlaka.

Bolesne ząbkowanie

Ząbkowanie to proces, przez który przechodzi każde dziecko. Fachowo ząbkowanie opisuje się jako proces, w którym u niemowlęcia wyrzynają się zęby lub przebijają dziąsła. Często ząbkowanie wiąże się ze sporym stresem dla rodziców, gdyż dość częste i charakterystyczne są różnego rodzaju objawy, o których jednak za chwilę. Warto dodać, że ząbkowania samego w sobie nie powinno się bać – nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak dane dziecko zareaguje na swój pierwszy ząb. Ponadto im więcej wiemy o ząbkowaniu, tym lepiej możemy pomóc maluszkowi w tym trudnym czasie.

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy zaczyna się ząbkowanie. Nie ma tu konkretnej daty czy wieku maluszka, ząbkowanie jest bardzo indywidualnie przebiegającym procesem. U niektórych dzieci zaczyna się już w 3. miesiącu życia, u innych natomiast dopiero w okolicy 6. lub 9. miesiąca. Trzeba też zauważyć, że ząbkowanie przebiega stopniowo, rzadko dochodzi do sytuacji, w której niemowlakowi wyrzynają się wszystkie zęby w tym samym czasie. Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, od rozpoczęcia ząbkowania co cztery miesiące pojawią się cztery zęby. Zazwyczaj dzieci do ukończenia 30 miesiąca życia mają już 20 mlecznych zębów. Za niepokojącą uważa się natomiast sytuację, w której do 12. miesiąca życia nie rozpocznie się ząbkowanie.

Jak rozpoznać ząbkowanie? Objawy ząbkowania

Jak wspomnieliśmy, choć ząbkowanie kojarzone jest raczej z trudnym czasem dla dziecka, warto pamiętać, że niektóre maluszki z ząbkowaniem nie mają żadnego lub prawie żadnego problemu. I choć objawy ząbkowania nie są do końca specyficzne, raczej trudno je ominąć. Najprościej jest po prostu obserwować dziąsła niemowlaczka. Tuż przed ząbkowaniem dziąsła wyglądają na nieco opuchnięte i mają bardziej czerwony kolor. Oczywiście najczęstszym objawem przy ząbkowaniu są dolegliwości bólowe. Nierzadko pojawia się też gorączka przy ząbkowaniu u niemowlaka. Z nią na szczęście możesz poradzić sobie dzięki środkom na bazie paracetamolu, takim jak Pedicetamol. Pozostałe objawy towarzyszące ząbkowaniu to:

  • podwyższone ślinienie,
  • wystawianie języka,
  • senność i niepokój,
  • brak apetytu lub częste ulewanie się pokarmu,
  • wkładanie rąk do ust,
  • delikatna wysypka w okolicy ust,
  • pocieranie policzka przez dziecko,
  • łapanie za uszy z bólu.

Czasem wskazuje się również na inne, znacznie mniej specyficzne objawy. Bardzo rzadko dochodzi nawet do krwawienia z dziąseł. Jednocześnie należy pamiętać, że nadmierne ślinienie się czy wkładanie przedmiotów (np. zabawek) do ust pojawia się na różnych etapach rozwoju każdego dziecka (np. w wieku około 3 miesięcy). Ponadto proces ząbkowania może przebiegać u niemowlęcia wysoce indywidualnie. Nie można też pominąć, że wyrzynanie się zębów zazwyczaj ma nieco gorszy przebieg u niemowląt niż u starszych dzieci. U maluszków czasem pojawia się nawet biegunka czy ospałość. Pamiętaj, aby monitorować swojego niemowlaczka, aby nie pominąć ząbkowania i pomóc maluszkowi w tym trudnym okresie.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 19 września, 2021

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending