Connect with us

Ciąża

Nadciśnienie w ciąży – co musisz wiedzieć i kiedy może być groźne?

Avatar photo

Opublikowano

-

Zobacz także: Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby

Jakie jest odpowiednie ciśnienie tętnicze podczas ciąży?

U kobiety podczas ciąży w jej organizmie zachodzą liczne zmiany, które objawiają się różnymi zachowaniami oraz konsekwencjami zdrowotnymi. Zmienia się też jej ciśnienie, które ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu organizmu oraz rozwoju dziecka.

Norma ciśnienia w ciąży

Zmienia się wraz z kolejnymi miesiącami. W pierwszych miesiącach trwania ciąży ciśnienie minimalnie spada. Nie ma to jednak wpływu na funkcjonowanie organizmu kobiety dlatego może ona nawet tego nie zauważyć. Pomiędzy 12, a 26  miesiącem ciąży będzie ono prawdopodobnie niższe o 5 do 10 mm Hg. Wynika to z powiększającego się łożyska w macicy dziecka i zwiększonego zapotrzebowania na krew potrzebną do odżywiania. Ciśnienie po około 7 miesiącach się normuje.

Jak zmienia się ciśnienie krwi w ciąży? 

Każdy organizm reaguje na pewne zmiany podczas ciąży inaczej dlatego trudno jest wprost określić w jaki sposób zmienia się ciśnienie krwi w ciąży. Mimo iż najczęściej w pierwszych miesiącach ciąży ciśnienie się obniża to u niektórych kobiet może ono nieco wzrosnąć. Jeśli zdarzy się sytuacja gdzie ciśnienie jest powyżej normy 140/90 mmHg, to mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym.

Mierzenie ciśnienia w ciąży

Gdy już wiemy, jakie powinny być nasze wyniki. Powinniśmy regularnie mierzyć ciśnienie, aby sprawdzać, czy mieści się ono w ustalonych normach. Ciśnienie musi zostać zmierzone podczas każdej wizyty kontrolnej, a więc co ok. 4,5 tygodnia każdego miesiąca. Jednak kobieta może także kontrolować ciśnienie we krwi samodzielnie w domu.

Nadciśnienie w ciąży – podział

Nadciśnienie tętnicze w ciąży występuje u około 5 do 10% kobiet w ciąży. Może być to niebezpieczne i przyczynić się do śmierci matki i płodu. Nadciśnienie tętnicze występuje przy wartościach 140 lub 90 mm Hg.

Wyróżniamy następujące postacie nadciśnienia w ciąży:

Przewlekłe – występujące przed ciążą lub przed 20 tygodniem jej trwania i utrzymujące się dłużej niż 42 dni po porodzie.

Wywołanie ciążą, które objawia się po 20 tygodniach jej trwania:

Bez białkomoczu.

Ze współistniejącym białkomoczem – stan przedrzucawkowy charakteryzujący się białkomoczem powyżej 3g na dobę występuje w przebiegu nadciśnienia przewlekłego lub wywołanego przez ciążę po 20 tygodniu jej trwania obrzęki obecne u 60% kobiet nie stanowią obecnie kryterium rozpoznania stanu przedrzucawkowego.

Nieokreślone nadciśnienie tętnicze rozpoznane po 20 tygodniu ciąży wymaga ponownej oceny po co najmniej 42 dniach od jego wyleczenia. Jeśli ciśnienie po jakimś czasie wraca do normalnego to jest to ciśnienie wywołane ciążą. Natomiast jeśli jednak nadal się ono utrzymuje jest to wtedy ciśnienie przewlekłe.

Jakie są objawy wysokiego ciśnienia w ciąży?

Wysokie ciśnienie w ciąży oprócz bólów, zawrotów głowy oraz zaburzenia widzenia może powodować  obrzęki, które nagle pojawiają się na twarzy czy górnej połowie ciała.

Jak obniżyć ciśnienie w ciąży?

Cel leczenia nadciśnienia to utrzymanie go w prawidłowych wartościach, które nie są niebezpieczne dla organizmu człowieka do momentu gdy samo się ono nie unormuje.

Najczęściej lekarze zalecają leczenie farmakologiczne jednak nie oznacza to że leczenie za pomocą metod niefarmakologicznych nie pomaga. Dlatego tej nie powinniśmy zapominać o:

Zdrowej zbilansowanej diecie z ograniczeniem sodu np. wyeliminowanie przetworzonej żywności.

Wyeliminowaniu używek – alkohol, papierosy.

Ograniczeniu spożycia napojów zawierających kofeinę.

Dopegyt w ciąży 

Jest to lek wyłącznie dostępny na receptę hipotensyjny o działąniu odśrodkowym. Główna substancja leku to metylodopa, która powoduje obniżenie ciśnienia we krwi. Dopegyt w ciąży jest pierwszym lekiem zalecanym w przypadku walki z nadciśnieniem.

Jak poradzić sobie z nadciśnieniem w ciąży?

Podwyższone ciśnienie w ciąży można zredukować naturalnymi sposobami takimi jak:

Picie od 2 do 2,5 l wody dziennie.

Jedzenie odpowiedniej ilości dobrego jakościowo białka, ale nie powinniśmy zapominać także o soli, ponieważ jej niedobór może także przyczyniać się do wzrostu ryzyka stanu przedrzucawkowego.

Jedzenie melonów, ogórków, cebuli, czosnku oraz gorzkiej czekolady min 70% zawartości kakao.

Piciu herbaty z liści pokrzyw, ponieważ rozszerza ona naczynia krwionośne i reguluje pracę serca.

Dbanie o dietę bogatą w witaminę C, która zwiększa w organizmie wydzielanie tlenu, azotu, który poprawia elastyczność tętnicy.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 11 stycznia, 2023

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending