Ciąża
Mdłości w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?
Panie w ciąży często podkreślają, że jest to jeden z najlepszych okresów w ich życiu. To właśnie wtedy, w brzuszku kobiety rozwija się nowe życie, które wkrótce znajdzie się w ramionach mamy. Niemniej jednak ciąża jest również stanem, w którym kobiecy organizm przechodzi przez wiele zmian. Panie nie tylko zauważają, że znacznie zmieniła się ich waga, ale także pojawiają się różne dolegliwości w mniej lub bardziej nasilonym stopniu. Najczęściej przyszłe mamy borykają się z porannymi mdłościami. Są one zwykle spowodowane hormonem- gonadotropiną kosmówkową, która wytwarzana jest kilka dni po zapłodnieniu. Jak więc sobie z nimi poradzić?
Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży i co się do tego przyczynia?
Mdłości w ciąży zwykle pojawiają się już na samym początku, podczas pierwszego trymestru. Właśnie wtedy w organizmie przyszłej mamy znacznie zwiększa się stężenie hormonu ciążowego. To właśnie on jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój płodu. Niemniej jednak przyczynia się on również do znacznego spowolnienia pracy układu trawiennego, a także zmienia poziom wyczulenia na zapachy u przyszłej mamy. Wskazuje się więc, że przyczyną porannych mdłości są głównie zmiany hormonalne, jednak mogą mieć one również podłoże psychosomatyczne. Często zmęczenie, emocje, a także trudności związane z okresem ciąży mogą mieć wpływ na kobiece samopoczucie.
Jak długo trwają mdłości w ciąży?
Wspomniane już zostało, kiedy mdłości w ciąży się rozpoczynają. Niemniej jednak jeśli przyszła mama poszukuje odpowiedzi na to, kiedy się one zakończą, wówczas bardzo ciężko wskazać jeden, konkretny moment. Zwykle hormon odpowiedzialny za ich odczuwanie osiąga najwyższe stężenie pomiędzy 4 a 7 tygodniem, zaś koło 14 tygodnia, jest stężenie powinno się sukcesywnie zmniejszać. W wielu przypadkach jest to równoznaczne z ustaniem porannych mdłości. Niemniej każdy organizm przyszłej mamy jest inny, a niektóre kobiety skarżą się na to, że w 22 tygodniu ciąży dalej odczuwają przykre dolegliwości. Warto jednak podkreślać, że w tym momencie ich przyczyną może być nie tyle sam hormon, co jednak stres związany ze zbliżającym się porodem, a także obawy odnośnie macierzyństwa. Wobec tego panie mogą odczuwać mdłości nawet w 9 miesiącu ciąży. Przyszłe mamy powinny jednak wiedzieć, że ciągłe i nieustające mdłości są powodem, dla którego powinny zgłosić się one do lekarza. Stan określany jako niepowściągliwe wymioty ciężarnych, często skutkuje zaburzeniami gospodarki elektrolitowej. Wówczas konieczne jest zastosowanie kroplówek nawadniających.
Jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży?
Przyszłe mamy z pewnością są przygotowane na to, że w momencie, kiedy czekają one na swojego maluszka, ich organizm będzie przechodził jednocześnie przez trudny okres, więc z pewnością spodziewają się porannych mdłości. Niemniej jednak dolegliwość ta jest niezwykle kłopotliwa chociażby z tego powodu, że panie nie do końca wiedzą, czy wszystkie preparaty na tę dolegliwość, które dostępne są w aptece, rzeczywiście są w czasie ciąży wskazane. Z uwagi na to, że dbają one o siebie i bezpieczeństwo swojego maluszka, każdy preparat wydaje im się niezbyt odpowiedni. Niemniej jednak panie w ciąży z pewnością nie mogą na własną rękę stosować leków przeciwwymiotnych, które dostępne są bez recepty, o ile nie zaleci im tego lekarz prowadzący. Tak więc jak przyszłe mamy mogą poradzić sobie z mdłościami w ciąży? Oto kilka wskazówek:
- przyszłe mamy powinny spożywać pokarm bezpośrednio przed wstaniem z łóżka
- dbanie o wypijanie dużej ilości płynów w ciągu dnia, co zapobiegnie odwodnieniu
- unikanie potraw głęboko smażonych i ostrych przypraw
- unikanie pokarmów, które działają drażniąco na przewód pokarmowy
- zastosowanie suplementacji witaminą B6
- odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej- często mycie zębów może zapobiegać mdłościom w ciąży, gdyż u niektórych mam odruch wymiotny spowodowany jest przez metaliczny posmak w ustach.
- zredukowanie stresu
- relaksacyjne masaże
- akupunktura
Wśród bezpieczniejszych sposobów na zminimalizowanie mdłości w ciąży, są również zioła. Z powodzenie przyszłe mamy mogą sięgnąć po imbir. Napar z niego, dodatkowo wzbogacony miodem może skutecznie zahamować odruch wymiotny. Co więcej w sklepach zielarskich dostępne są również imbirowe cukierki i herbatki do zaparzania. Warto również podkreślić, że duża ilość odpoczynku i snu również może pomóc uporać się z mdłościami w ciąży. Panie są niezwykle osłabione i często skarżą się na bóle głowy, co również może powodować odruch wymiotny. Zdrowy i spokojny sen, może więc przynieść im ulgę.
Ostatnia aktualizacja wpisu: 17 marca, 2022
-
Seks2 lata temu
Seks pod prysznicem – jak to robić, aby przeżyć coś niezapomnianego?
-
Seks2 lata temu
Strefy erogenne kobiety – gdzie się znajdują i jak je pieścić?
-
Kuchnia2 lata temu
Brokuły – jakie mają wartości odżywcze oraz dlaczego warto je jeść?
-
Parenting2 lata temu
Edukacja domowa – czym jest i jak powinna wyglądać nauka w domu?
-
Seks2 lata temu
Inteligencja seksualna – czym jest i na czym tak właściwie polega?
-
Parenting2 lata temu
Dziecko z nadwagą – jakie mogą być konsekwencje oraz jak z tym walczyć?
-
Ciąża2 lata temu
Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby?
-
Seks2 lata temu
Jak zachować pasję i ochotę na seks?