Connect with us

Uroda

Łamanie się i rozdwajanie włosów – 3 najczęstsze przyczyny

Avatar photo

Opublikowano

-

Zauważyłaś, że na szczotce zostaje znacznie więcej włosów niż zwykle, a końcówki są nieestetycznie rozdwojone? Słabe, łamliwe i wypadające włosy spędzają sen z powiek niejednej kobiecie. Ich przyczyny bywaj różne- od nieodpowiedniej pielęgnacji po niezdrowy tryb życia. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zmieniając codzienne nawyki, możesz znacznie poprawić kondycję swoich włosów.

Piękne, lśniące i mocne włosy to Twoje marzenie? Sprawdź, jakie są przyczyny łamania się, rozdwajania i wypadania włosów i co zrobić, by szybko poprawić ich stan. Wystarczy zaledwie kilka tygodni zdrowych nawyków, aby czupryna się wzmocniła, włosy nabrały objętości i blasku.

Zobacz także: Zimowa pielęgnacja włosów

Do najczęstszych przyczyn kłopotów z włosami należą:

1. Nieodpowiednia pielęgnacja.

To właśnie z powodu używania nieodpowiednich kosmetyków często dochodzi do łamania się i rozdwajania włosów. Głównym grzechem, który popełniamy, jest używanie nieodpowiednich środków do pielęgnacji włosów.

Wiele z nas myje włosy codziennie, stosując bardzo wysuszające szampony na bazie laurosiarczanu sodu. Przy dłuższym częstym myciu głowy takimi środkami, włosy stają się mocno odwodnione, wysuszone, ich powierzchnia robi się chropowata, zaczynają się łamać i nieładnie puszyć. Szampony zawierające w swym składzie SLS wpływają też negatywnie na skórę głowy- powodują takie dolegliwości jak:
– przesuszenie włosów i skóry głowy,
– nadmierne łuszczenie się naskórka,
– łupież,
– osłabienie cebulek i wypadanie włosów.

Chcąc zniwelować elektryzowanie się kosmyków i poprawić ich kondycję, sięgamy po różnego rodzaju odżywki oraz maski. Nakładamy je na skórę głowy i włosy niekiedy w zbyt dużych ilościach. Obciąża to zarówno cebulki włosowe, jak i same włosy. Stają się wtedy ciężkie, przyklapnięte, po umyciu bardzo szybko robią się nieświeże. Co prawda rozdwojone końcówki, stają się mniej widoczne, jednak wzmaga się wypadanie włosów.

Kolejny grzech to nadużywanie środków do stylizacji takich jak lakier, pianka czy żel do włosów. Zdarza nam się zapominać, że powinniśmy je stosować tylko okazjonalnie i w umiarkowanych ilościach, do oblepiają włókno włosa, sprawiając, że staje się ciężki, pozbawiony życia. Nadmiar produktów do stylizacji, w dodatku nakładanych bezpośrednio u nasady włosów, zatyka również pory skórne, powoduje podrażnienia oraz negatywnie wpływa na funkcjonowanie mieszków włosowych.

2. Agresywne zabiegi chemiczne.

Twoim problemem są suche „sianowate” łamiące się włosy z rozdwojonymi końcówkami? Przyczyna może tkwić w zbyt często powtarzanych agresywnych zabiegach fryzjerskich takich jak:
– dekoloryzacja,
– trwała ondulacja,
– częste farbowanie na jasne odcienie blondu, które wymagają użycia silnego środka utleniającego.

Wszystkie te zabiegi bardzo wysuszają włosy i niszczą ich delikatną strukturę. Każdy z nich powoduje silne rozchylenie łusek włosa, czy to w celu wypłukania naturalnego barwnika i wprowadzenia innego koloru, czy aby uzyskać loki lub fale.
Kosmyki tracą naturalną wilgoć, uszkodzeniu ulegają także włókna keratynowe włosa, co skutkuje nasilonym łamaniem się, rozdwajaniem końcówek i nieładnym wyglądem włosów.

Co zrobić, aby temu zapobiec? Nie musisz wcale rezygnować całkowicie z marzeń o pięknych lokach, czy zmianie koloru włosów. Po prostu idź na bezpieczny kompromis- zamiast trwałej ondulacji, kręć włosy na termolokach lub lokówce, tylko na specjalne okazje.
Warto też pomyśleć o zamianie chemicznej farby do włosów na naturalną na bazie indyjskich ziół takich jak henna czy kassia. Nie tylko nie zniszczą one włosów, ale jeszcze poprawią ich kondycję, ponieważ pozytywnie wpływają na skórę głowy i mieszki włosowe. Naturalne farby do włosów nie powodują też rozchylenia łusek w celu wniknięcia barwnika, ponieważ osadza się on na powierzchni włosa. Dzięki temu nawet słabe i matowe włosy stają się coraz mocniejsze i nabierają intensywnego zdrowego blasku.

3. Niezdrowy tryb życia.

Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, zarywanie nocy, niezdrowe odżywianie- to wszystko znacząco wpływa na zdrowie i wygląd naszych włosów. Nie ma ani odrobiny przesady w stwierdzeniu, że jesteśmy tym, co jemy. Organizm przetwarza wszystko, co spożywamy na komórki naszego ciała- również włosy. Jeśli nie dostarczamy mu na co dzień odpowiedniej ilości witamin, minerałów, aminokwasów pochodzących z białka i zbóż oraz zdrowych tłuszczy, to nie spodziewajmy się, że kondycja naszych włosów, paznokci i skóry będzie dobra.
Pora więc przyjrzeć się bliżej temu, co jemy i wprowadzić do codziennego jadłospisu dobre zmiany. Odrzuć produkty przetworzone, gotowe dania, alkohol i zredukuj ilość spożywanego cukru. Częściej sięgaj po:
– warzywa,
– owoce,
– pełnoziarniste bogate w witaminy i minerały produkty zbożowe,
– zdrowe tłuszcze z olejów roślinnych i orzechów.

Poprawa kondycji mocno zniszczonych włosów wymaga cierpliwości. Jednak już w miesiąc po wdrożeniu delikatniejszej naturalnej pielęgnacji oraz zmianie trybu życia na zdrowszy, zauważymy, że nasze włosy wyglądają znacznie lepiej. Mocno zniszczone i rozdwojone końcówki warto również na bieżąco podcinać- raz na 6 tygodni. Z kolei, jeśli włosy łamią się na długości, wcierajmy w nie przed myciem odrobinę naturalnego oleju, może to być oliwa z oliwek, olej lniany, arganowy, rycynowy lub z czarnuszki.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 7 stycznia, 2023

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending