Connect with us

Zdrowie

Jak zapobiegać wszawicy? Poznaj najważniejsze zasady

Avatar photo

Opublikowano

-

1665843793 wp6683b9cbde1e88.23386257

Wszawica to nieprzyjemna choroba pasożytnicza, która błyskawicznie rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzkich. Najczęściej występuje u dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym, którym trudno jest utrzymać dystans społeczny. Maluchy pożyczają sobie osobiste przedmioty, dotykają się głowami, a to sprzyja przenoszeniu się wszy między żywicielami. Na szczęście chorobę można stosunkowo łatwo i szybko wyleczyć, natomiast zdecydowanie najlepiej jest jej zapobiegać. O podstawowych zasadach profilaktyki wszawicy przeczytasz w naszym artykule.

Upinanie włosów

Jeśli Twoje dziecko ma dłuższe włoski, to pamiętaj, aby upinać je przed każdym wyjściem do żłobka czy przedszkola. Poproś o to również panie opiekujące się dziećmi. Upinanie włosów może znacząco zmniejszyć ryzyko zarażenia wszawicą. Rodzice powinni codziennie związywać włosy w kitki, warkocze lub koki – takie fryzury są również wygodne i praktyczne, minimalizując przy tym ryzyko dotykania włosami powierzchni, na których mogą bytować wszy.

To warto wiedzieć:

Wesz głowowa może przeżyć poza organizmem żywiciela nawet do 48 godzin, dlatego pasożyty często przenoszą się między ludźmi za pośrednictwem różnych przedmiotów, np. wykładziny czy tapicerowanych mebli.

Unikanie pożyczania przyborów higienicznych i przedmiotów osobistych

Należy nauczyć dzieci, aby nie pożyczały ani nie używały cudzych grzebieni, szczotek, gumek do włosów, wsuwek czy opasek. Wyjaśnienie dziecku, że może to rodzić ryzyko zarażenia się wszawicą (oczywiście bez straszenia), może skutecznie zniechęcić pociechę do dzielenia się osobistymi przedmiotami z innymi.

Szczególnie ważne jest unikanie pożyczania nakryć głowy, czyli czapek. Poproś dziecko, aby zawsze pilnowało swojej czapki i dwa razy sprawdzało, czy przypadkiem nie wzięło czapki koleżanki czy kolegi z grupy.

Regularne sprawdzanie głowy dziecka

Codzienne sprawdzanie głowy dziecka na obecność wszy i gnid, szczególnie w okresie zwiększonego ryzyka wszawicy (jesień-zima), jest bardzo ważnym elementem profilaktyki tej choroby. Ponadto przeczesywanie włosów pozwala na wczesne zauważenie obecności gnid, czyli jaj wszy przyczepionych do podstawy kosmyków, co jest niezawodnym objawem wszawicy.

Używanie specjalistycznych preparatów chroniących przed wszawicą

Na rynku są już dostępne specjalne preparaty w sprayu, które tworzą na włosach barierę ochronną uniemożliwiającą zagnieżdżenie się wszy na głowie nowego nosiciela i złożenie jaj. Takie środki wydzielają przyjemny dla człowieka zapach, nie tłuszczą włosów i ubrań, stanowiąc prawdopodobnie najskuteczniejszą formę profilaktyki wszawicy.

Dbanie o higienę włosów

Bardzo ważne jest także regularne mycie głowy dziecka. Włosy powinny być myte przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej 2-3 razy, z użyciem szamponu odpowiedniego dla dzieci. Stosowanie odżywki ułatwia rozczesywanie i zapobiega tworzeniu się kołtunów, w których szczególnie chętnie bytują wszy.

Codziennym rytuałem powinno być także dokładne rozczesywanie pasm dziecka, co pozwoli rodzicowi wcześnie zauważyć obecność gnid i podjąć natychmiastową reakcję, czyli rozpocząć leczenie wszawicy przy użyciu specjalistycznego preparatu.

Zareagowanie na informację o pojawieniu się wszawicy w placówce

Gdy placówka, do której uczęszcza dziecko (żłobek, przedszkole) poinformuje o stwierdzeniu przypadku wszawicy, rodzice powinni natychmiast wzmóc czujność i podjąć działania profilaktyczne. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wspomnianego już preparatu odstraszającego wszy. Dodatkowo konieczne jest przeprowadzenie przeglądu głowy dziecka, ponieważ istnieje ryzyko, że pasożyty zdążyły już zagnieździć się we włosach pociechy.

Stosowanie się do tych prostych zasad może znacząco zmniejszyć ryzyko zarażenia wszawicą, oszczędzając przy tym nieprzyjemnych objawów choroby i ich konsekwencji (np. miejscowe łysienie czy zakażenie bakteryjne spowodowane uporczywym drapaniem skóry głowy).

Więcej o zasadach profilaktyki wszawicy przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://nitolic.pl/artykuly/jak-zapobiec-wszawicy-9-zlotych-zasad/.

Materiał promocyjny.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2 lipca, 2024

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending