Connect with us

Parenting

Jak pomóc dziecku w depresji?

Avatar photo

Opublikowano

-

jak pomoc dziecku w depresji

Depresja u dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym zdarza się coraz częściej. Niestety, bardzo często rodzice ignorują symptomy depresji uważając, że depresja u dziecka nie jest możliwa. Niestety, prawda jest bolesna. I dziecko i nastolatek może chorować na depresję i jeśli ma właściwe depresji objawy, to niestety trzeba stawić czoła smutnym faktom.

Objawy depresji u dziecka

Niektóre objawy depresji u dzieci i młodzieży mogą być takie same jak w przypadku osób dorosłych. Inne znacznie różnią się od typowych objawów u dorosłych. Dziecko doświadcza wahań nastroju, może mieć zarówno obniżony nastrój, jak i stawać się bardzo drażliwe. Często przejawia zachowania autoagresywne, czyli dokonuje samookaleczeń. Zmaga się z zaburzeniami pamięci i koncentracji. Jest płaczliwe i zobojętniałe. To, co wcześniej sprawiało mu radość, teraz wywołuje niechęć. Nie zależy mu na kontaktach społecznych. Tak samo jak dorosły, dziecko odczuwa problemy ze snem i zmiany apetytu.

Jak rodzic może pomóc swojemu dziecku w depresji?

Aby w jakimś stopniu pomóc dziecku, rodzic musi przede wszystkim zaakceptować jego chorobę i uwierzyć w jej leczenie. W pierwszej chwili nie jest to łatwe zadanie, ale ono warunkuje powodzenie w dalszym przebiegu terapii. Trzeba dawać dziecku jak największe wsparcie i przekonywać go, że zostanie całkowicie wyleczony. Rolą rodzica jest budowa zaufania. Powinien on dawać mu przestrzeń do rozmowy, nie tylko ze sobą, ale też jego przyjaciółmi lub innymi bliskimi. Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia depresji u dzieci i nastolatków jest wyłapywanie momentów w których zaczynają czuć smutek, bezradność i niepokój. Nastolatek oswajając te uczucia zaczyna coraz słabiej odczuwać symptomy depresji. Oczywiście podstawowym krokiem, jaki musi dokonać rodzic w procesie leczenia pociechy jest udanie się do specjalisty psychologa i ustalenie przebiegu terapii.

Pomoc psychoterapeutyczna

Psychoterapia jest najczęstszą formą pomocy udzielanej dzieciom i młodzieży z objawami depresji. Może być podejmowana jako psychoterapia indywidualna, grupowa lub rodzinna. Terapia poznawczo-behawioralna opiera się na założeniu, że emocje i zachowania danej osoby w dużym stopniu zależne są od jej myśli. Jest ona pomocna dzieciom powyżej dziewiątego roku życia oraz starszej młodzieży. Badania wykazują, że najlepsze efekty odnosi u młodzieży u której współwystępują zaburzenia lękowe, prowadząc do znaczącego zmniejszenia poziomu odczuwanego lęku. Psychoedukacja jest kolejną formą pomocy niefarmakologicznej dla chorujących na depresję młodych osób i ich rodzin. Polega ona przekazaniu niezbędnej wiedzy na temat choroby, przyczyn jej powstawania, metod leczenia oraz psychoprofilaktyki zapobiegającej nawrotowi choroby.

Leczenie farmakologiczne

Farmakoterapię u młodych pacjentów wprowadza się w sytuacji, kiedy występujące objawy w znaczący sposób utrudniają codzienne funkcjonowanie, a dotychczasowe formy psychoterapii nie przynoszą odpowiednich efektów. Farmakoterapia jest zazwyczaj uzupełnieniem pomocy psychoterapeutycznej. Wśród dzieci i młodzieży najczęściej stosuje się leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Są to leki zazwyczaj dobrze tolerowane, z łagodnymi i przemijającymi w ciągu dwóch tygodni działaniami niepożądanymi. Przeprowadzone badania wykazują, że wprowadzenie leków zawierających fluoksetynę, escitalopram i paraksotynę w połączeniu z psychoterapią jest skuteczną formą pomocy wśród dzieci i młodzieży z objawami umiarkowanej i ciężkiej depresji.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 28 marca, 2022

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending