Connect with us

Lifestyle

Jak dbać o bawełniane ubranka, aby służyły jak najdłużej?

Avatar photo

Opublikowano

-

pexels sarah chai 7282802

Kupując ubranka dla naszych dzieci często mamy nadzieję, że będą mogły one posłużyć jeszcze młodszemu rodzeństwu lub rodzinie. Jak dbać o ubranka dziecięce wykonane z bawełny, aby mogły służyć możliwie jak najdłużej?

Bawełna wciąż jest najpopularniejszą i najczęściej wybieraną przez rodziców tkaniną. Posiada wiele zalet – od zapewniania dobrej cyrkulacji powietrza, poprzez komfort użytkowania, kończąc na dużej wytrzymałości na rozciąganie i mechacenie. Oczywiście mowa o ubrankach wykonanych w 100% z bawełny, najlepiej organicznej. Co można zrobić, aby posłużyły dziecku przez długi czas i nie straciły przy tym swoich właściwości?

Zwłaszcza kiedy kupujemy ekologiczne ubranka, i wydajemy na nie sporo pieniędzy, oczekujemy od nich lepszej jakości i trwałości. Z naszej strony musimy jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ nawet najlepsze ubrania zużyją się szybciej, jeżeli będziemy popełniali podstawowe błędy.

Jak prać bawełnę?

Choć bawełna charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na czynniki mechaniczne, dbając o swoją garderobę należy prać ją zgodnie z zaleceniami producenta. Znajdziemy je na wewnętrznej metce każdego ubrania – osoby, które bezpośrednio po zakupie odcinają metki, powinny przechowywać je w bezpiecznym miejscu, aby w dowolnej chwili móc do nich zajrzeć.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na kolor odzieży (nigdy nie pierzemy jednocześnie ciemnych i jasnych ubrań) i rodzaj bawełny (wyróżniamy m.in. organiczną, azjatycką czy egipską). Na ogół ubranka wykonane z wysokiej jakości, naturalnej bawełny z powodzeniem można prać nawet w 90 stopniach Celsjusza, co często jest jednak zbędne. Równie dobre efekty uzyskamy przy 60 stopniach Celsjusza. Temperatury tej nie należy przekraczać również w przypadku kolorowej bawełny, chcąc jak najdłużej zachować jej barwę.

Środki do prania są ważne!

Równie istotne są użyte środki do prania – odpowiednie proszki i płyny nadadzą odzieży przyjemnego zapachu i pomogą zachować kolor na dłużej. Najlepiej jest dobierać środki piorące w zależności od kolorystyki naszego prania. Do odzieży białej warto dodać preparat wybielający – w pralce nie mogą jednak znajdować się wówczas ubrania w żadnym innym kolorze. Pamiętajmy, że dziecięca skóra jest wyjątkowo delikatna – wszystkie preparaty powinny być dostosowane do tej grupy wiekowej.

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie nadużywać płynów do płukania. Zawsze dostosowujemy się do zaleceń producenta, nie zwiększając zalecanej ilości. Nadmierna ilość płynów może spowodować świąd skóry, zaczerwienienie i wysypkę u dziecka. Przy praniu ręcznym najlepiej całkiem zrezygnować z ich stosowania, ponieważ nie jesteśmy w stanie wypłukać resztek płynu tak skutecznie, jak pralka automatyczna wykorzystująca kilka zmian wody.

Suszenie ubranek w suszarce bębnowej

Ekologiczne ubranka można suszyć w suszarce bębnowej, jednak należy pamiętać o zachowaniu stosunkowo niskich temperatur. Znacznie lepiej jest bezpośrednio po zakończeniu prania wyjąć ubrania, każde dobrze strzepać i powiesić na suszarce wolnostojącej, aby zapewnić materiałom odpowiednią cyrkulację powietrza. Sprawi to, że odzież zachowa swój wygląd i kształt, dodatkowo nie będąc nadmiernie pomiętą. W wielu przypadkach unikniemy tym samym prasowania.

Prasowanie bawełnianych ubranek

Choć może się okazać, że prasowanie nie zawsze będzie konieczne, wiele rodzajów ubrań wręcz wymaga zastosowania żelazka. Są to przede wszystkim koszule i odzież wyjściowa. Rekomenduje się również co jakiś czas przeprasować całą garderobę dziecięcą, aby pozbyć się ewentualnych patogenów.

Prasując bawełnę należy pamiętać, aby każde ubranie odwrócić na lewą stronę. Wystarczy już 160 stopni Celsjusza, aby pozbyć się nieestetycznych zagnieceń. W razie obaw zawsze można prasować przez inną tkaninę. Wystarczy na odzieży położyć cienką ścierkę, np. kuchenną, aby zabezpieczyć właściwą tkaninę przed bezpośrednim kontaktem z wysoką temperaturą. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest kupno prasowaczy parowych – zwłaszcza w przypadku osób, które dużo prasują lub mają sporą garderobę.

Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem prasowania odzież powinna być lekko wilgotna. Znacznie ułatwi to całą czynność, tym bardziej, że bawełna nie jest szczególnie podatnym materiałem. Można użyć żelazka z parą.

Szybkie usuwanie plam i zabrudzeń

Z pewnością nikomu nie trzeba przypominać, że dzieci szybko się brudzą – czy to podczas zabaw, czy jedzenia posiłku. Wówczas pierwszym odruchem wielu rodziców jest namoczenie takiego ubranka. I słusznie. Włożenie go do miski z ciepłą wodą i łagodnym środkiem piorącym na około godzinę sprawi, że brud nie zwiąże się w tkaniną, a więc znacznie łatwiej pozbędziemy się go podczas tradycyjnego prania. Zwłaszcza w przypadku cięższych zabrudzeń, np. sokiem z jagód czy barwiącymi owocami.

Czy przechowywanie ubranek bawełnianych jest ważne?

Nie ma specjalnych wytycznych odnośnie przechowywania ubrań z bawełny, nawet tej wysokiej jakości. Można je złożyć w kostkę i umieścić w półkach lub zawiesić na wieszaku w szafie. Druga opcja rekomendowana jest głównie z tego względu, że niektóre rodzaje bawełny mają tendencję do zagnieceń. W przypadku dzieci wystarczy posegregowanie odzieży w półkach czy szufladach.

Dbanie o ubranka bawełniane w skrócie

Aby odzież z bawełny posłużyła nam jak najdłużej, dbanie o nią można przedstawić w pigułce:

  • podobne kolory zawsze pierzemy razem, do białego prania nigdy nie dodajemy odzieży kolorowej
  • optymalna temperatura prania wynosi 60 stopni Celsjusza
  • unikamy wirowania
  • nie ładujemy pralki do pełna, zawsze zostawiamy odrobinę miejsca, aby woda z proszkiem mogła dotrzeć we wszystkie zakamarki prania
  • pierzemy ubrania na lewej stronie
  • wybieramy wyłącznie środki piorące bezpieczne dla dzieci
  • prasujemy ubranka na lewej stronie, najlepiej, gdy są lekko wilgotne
  • po nagłym zabrudzeniu odzieży umieszczamy ją w misce z ciepłą wodą i proszkiem do prania na godzinę, po czym przekładamy do pralki automatycznej i pierzemy

Przestrzeganie tych zaleceń jest banalnie proste i nie sprawia kłopotu. Decydując się na zakup odzieży bawełnianej, warto o nią dbać.

Ostatnia aktualizacja wpisu: 22 grudnia, 2021

Kliknij, aby zobaczyć komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trending