Parenting
Czy zajęcia sztuki walki dla dzieci to dobry pomysł?
Aktywność ruchowa jest niezbędna do prawidłowego rozwoju fizycznego, ale też emocjonalnego dziecka. Wybór jest naprawdę szeroki – dzieci chętnie trenują lekkoatletykę, sporty zespołowe, pływanie i wiele innych dyscyplin. Co jednak, jeśli dziecko chce trenować sztuki walki? Czy taka aktywność jest dla najmłodszych wskazana?
Z tekstu dowiesz się:
- jakie sztuki walki dla dzieci może trenować maluch,
- jakie korzyści fizyczne niosą za sobą sporty walki dla dzieci,
- jak zajęcia sztuk walki dla dzieci wpływają na rozwój emocjonalny młodych sportowców.
Sztuki walki to różnego rodzaju sposoby walki wręcz, czasem także z użyciem broni białej, których celem jest nauka samoobrony, umiejętności kontrolowania własnych wybuchów agresji, redukcja poziomu strachu, ale również poprawa kondycji fizycznej i wydolności organizmu.
Ogólnie można stwierdzić, że sztuki walki stawiają nacisk na rozwój duchowo-osobowościowy, a sporty walki mają w sobie jeszcze element sportowej rywalizacji, czyli chęć okazania się lepszym od przeciwnika.
Jaki sport dla dziecka?
Na początek warto zastanowić się, jakie sztuki walki dla dzieci mogą trenować młodzi sportowcy. Otóż najogólniej sztuki walki dla dzieci dzieli się na:
- chwytane – takie jak aikido, judo lub jiu-jitsu, które bazują na rzutach i chwytach,
- uderzane – takie jak taekwondo i karate, bazujące na kopnięciach oraz ciosach.
W przypadku sztuk walki dla dzieci wszystkie zajęcia i treningi prowadzone są w systemie light-contact (lekko kontaktowym), co oznacza, że zawodnicy noszą ochraniacze, wykluczone jest zadawanie brutalnych ciosów i kopnięć, a zajęcia są ukierunkowane na bezpieczeństwo uczestników.
Zajęcia sztuki walki dla dzieci – jakie korzyści za sobą niosą?
Wielu rodzicom w pierwszej chwili wydaje się, że sztuki walki to uczenie dziecka bicia się, pobudzanie w nim agresji oraz poczucia wyższości nad rówieśnikami. Nic bardziej mylnego! Zajęcia sztuki walki dla dzieci prowadzone są w szczególny sposób, tak aby pozytywnie rozwijać młodych adeptów danego sportu.
I tak nie ma żadnych wątpliwości, że sporty walki dla dzieci – tak jak każda inna aktywność ruchowa – poprawiają siłę, wytrzymałość i koordynację dziecka, mają korzystny wpływ na jego szybkość czy czas reakcji. Dziecko poznaje konkretne ćwiczenia fizyczne, zasady rozgrzewki i regeneracji potreningowej, rozwija się lepiej i zdrowiej.
Sporty walki dla dzieci a rozwój emocjonalny
Zajęcia sztuki walki dla dzieci mają też bardzo pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny młodych sportowców. Uczą one panowania nad emocjami, pokory i samodyscypliny, radzenia sobie ze strachem, systematyczności i konsekwencji, odpowiedzialności za siebie i drugą osobę. Budują pewność siebie, a zarazem uczą szacunku – do trenera czy kolegów z grupy.
Ważne jest jednak, by sporty walki faktycznie interesowały dziecko, a zajęcia dawały mu radość i satysfakcję. Nie może być ono zmuszane do treningów, bo przyniesie to odwrotny skutek od oczekiwanego.
Pamiętaj o badaniach!
Dla rodziców ważne jest to, aby dziecko przystąpiło do zajęć sztuk walki odpowiednio przygotowane. Wskazana jest konsultacja z pediatrą, ortopedą albo lekarzem medycyny sportowej, który przeprowadzi badania i dokona kwalifikacji dziecka do treningów.
Dla własnego spokoju warto też oczywiście dokładnie sprawdzić ośrodek, w którym dziecko ma rozpocząć zajęcia – poznać kadrę trenerską, obejrzeć salę treningową, zapoznać się z opiniami na temat poziomu prowadzonych treningów. Wówczas będziemy mieli pewność, że sporty walki będą dla dziecka bezpieczne i rozwijające.
Ostatnia aktualizacja wpisu: 27 października, 2021
-
Seks2 lata temu
Seks pod prysznicem – jak to robić, aby przeżyć coś niezapomnianego?
-
Seks2 lata temu
Strefy erogenne kobiety – gdzie się znajdują i jak je pieścić?
-
Kuchnia2 lata temu
Brokuły – jakie mają wartości odżywcze oraz dlaczego warto je jeść?
-
Parenting2 lata temu
Edukacja domowa – czym jest i jak powinna wyglądać nauka w domu?
-
Seks2 lata temu
Inteligencja seksualna – czym jest i na czym tak właściwie polega?
-
Parenting2 lata temu
Dziecko z nadwagą – jakie mogą być konsekwencje oraz jak z tym walczyć?
-
Ciąża2 lata temu
Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby?
-
Seks2 lata temu
Jak zachować pasję i ochotę na seks?