Zdrowie
Ćwiczenia logopedyczne – rotacyzm
Jak pokazuje wiele badań, rotacyzm jest jedną z najczęstszych wad wymowy – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Nie oznacza to jednak, że nie da się jej wyleczyć. Potrzebna będzie jednak wizyta u logopedy wraz z odpowiednimi ćwiczeniami. Jakie ćwiczenia logopedyczne mogą pomóc w tym przypadku?
Ćwiczenia usprawniające język i wargi
Wśród przyczyn rotacyzmu upatruje się m.in. niesprawny czubek języka, dlatego warto na początek zająć się poprawą jego sprawności. W jaki sposób?
- W tym ćwiczeniu potrzebne nam będą produkty spożywcze, które łatwo przyklejają się do podniebienia. Może to być opłatek, chrupki kukurydziane, czekolada czy miód. Ćwiczenie możemy wykonywać na dwa sposoby – odklejać czubkiem języka przyklejone chrupki czy opłatek albo zlizywać z podniebienia czekoladę czy miód.
- Masaż języka. Istnieje kilka świetnych sposobów, które mogą nam w tym pomóc. Możemy np. masować czubek języka przednimi zębami czy przeciskać język przez zaciśnięte zęby. Warto też spróbować żuć język jak gumę, tzn. położyć boki języka na dolne zęby i lekko przygryźć język górnymi zębami, a następnie spróbować go żuć.
- Ćwiczenia poprawiające ruchomość języka.
- Przesuwamy językiem po podniebieniu górnym i dolnym w przód i w tył, nie dotykając przy tym zębów.
- Kląskamy, czyli uderzamy językiem o podniebienie, wydając przy tym charakterystyczny dźwięk. Zaczynamy wolno i przyspieszamy.
- Pukamy czubkiem języka w wałek dziąsłowy za górnymi zębami, a także dotykamy na zmianę czubkiem języka dziąsła za górnymi i dolnymi zębami. Starajmy się to robić szybko, ale precyzyjnie.
Ćwiczenia przygotowujące do wywołania „r”
Jeśli nasz język jest już sprawny, czas popracować nad wywołaniem głoski „r”. O dziwo, może pomóc wymowa innych głosek, np. „d”. Spróbujmy wymawiać szybko „d”, ale postarajmy się układać język w połowie podniebienia, za wałkiem dziąsłowym. Możemy też wymawiać „ż”, próbując obniżyć żuchwę przy jednoczesnej próbie utrzymania języka na górze.
Inny sposób to próba wywołania wibracji języka. Na początek kładziemy język między wibrującymi wargami przy parskaniu. Następnie przytrzymujemy wargi palcami, a drgający czubek języka cofamy aż na dziąsła.
Materiał promocyjny.
Ostatnia aktualizacja wpisu: 14 października, 2024
-
Seks2 lata temu
Seks pod prysznicem – jak to robić, aby przeżyć coś niezapomnianego?
-
Seks2 lata temu
Strefy erogenne kobiety – gdzie się znajdują i jak je pieścić?
-
Kuchnia2 lata temu
Brokuły – jakie mają wartości odżywcze oraz dlaczego warto je jeść?
-
Parenting2 lata temu
Edukacja domowa – czym jest i jak powinna wyglądać nauka w domu?
-
Seks2 lata temu
Inteligencja seksualna – czym jest i na czym tak właściwie polega?
-
Parenting2 lata temu
Dziecko z nadwagą – jakie mogą być konsekwencje oraz jak z tym walczyć?
-
Ciąża2 lata temu
Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby?
-
Seks2 lata temu
Jak zachować pasję i ochotę na seks?