Parenting
Ból gardła u dziecka – co robić?

Twoje dziecko dopadł ból gardła i zastanawiasz się jak mu pomóc? Przede wszystkim działaj szybko. Pamiętaj, by sięgać po sposoby dostosowane do wieku Twojej pociechy. Inne metody sprawdzą się u niemowląt, a inne u starszych dzieci. Musisz być przygotowany na taką ewentualność zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy o infekcję niezwykle łatwo. Co robić w pierwszej kolejności? Najpierw skorzystaj z domowych sposobów. Jeśli nie pomogą, koniecznie skonsultuj się z pediatrą.
Doceń to, co daje nam natura
Może jeszcze nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale w domu masz prawdziwą apteczkę naturalnych leków. Znajdziesz je w kuchni. Przy problemach z górnymi drogami oddechowymi u dzieci warto sięgnąć po porost islandzki, korzeń prawoślazu, szałwię, aronię czy korę dębu. Pamiętaj, by dziecko piło dużo wody mineralnej. Dzięki temu nawilży śluzówkę gardła.
Starszym dzieciom, które potrafią już wypluwać można zaproponować płukanki. Pomocne mogą się okazać szałwia, rumianek i lipa. Warto też przygotować sok z buraka z dodatkiem octu jabłkowego lub roztwór soli kuchennej i wody, również wykorzystywany jest do płukania gardła.
Wśród domowych sposobów nie zapominaj o miodzie, który ma właściwości antybakteryjne i uśmierzające ból. Może być podawany dzieciom powyżej pierwszego roku życia. Może być podany bezpośrednio do zjedzenia lub do wypicia wraz z mlekiem. Można przygotować domowy syrop z cebuli, imbiru, cytryny, goździków i czosnku. Również można go podawać powyżej dwunastego miesiąca życia.
Zadbaj o nawilżenie powietrza w domu
Zbyt suche powietrze dodatkowo podrażnia gardło, powodując jego suchość. To nasila ból gardła oraz potęguje chrypkę. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim zainwestować w dobry nawilżacz powietrza. Przyda się on przede wszystkim w sezonie jesienno-zimowym, kiedy musimy ogrzewać nasze domu. Wtedy powietrze w nich jest jeszcze bardziej suche. Jeśli nie masz nawilżacza zastosuj stary sposób naszych babć, rozwieś w domu wilgotne pranie. Pamiętaj, by przed snem wywietrzyć dobrze dom.
Apteczne specyfiki dla starszych dzieci
W przypadku dzieci powyżej trzeciego roku życia można zapytać w aptece o dobre preparaty na ból gardła. Znajdziesz tam m.in. lizaki, spraye, ale również syropy na ból gardła. Dzieci około 6-7 roku życia mogą też brać tabletki do ssania na ból gardła. Mniejsze mogłyby się nimi zakrztusić. Większość tych specyfików zawiera substancje, które znieczulają miejscowo gardło przynosząc ulgę. To m.in. lidokaina i mentol. Przeciwbólowo i przeciwzapalnie zadziałają z kolei syropy z ibuprofenem. Zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom można pomóc poprzez inhalacje roztworem soli fizjologicznej lub solanki. Niezbędne jest jednak zaopatrzenie się w inhalator. Warto zainwestować w urządzenie, które ma regulowany zakres działania tak, by pomagało inhalacjami na gardło, oskrzela oraz na płuca.
Możesz też zaopatrzyć się w olejki eteryczne do inhalacji. Sięgnij m.in. po eukaliptusowy, tymiankowy, sosnowy, z drzewa herbacianego i miętowy. Wykorzystaj też do aromaterapii dyfuzor. Dzięki niemu lecznicze olejki będą się unosiły w powietrzu. Olejki możesz również połączyć z kremem i nałożyć na skórę dziecka, tak by mogło je wdychać.
Kontroluj czy nie rozwija się infekcja
Nie lekceważ bólu gardła u dziecka. Zachowaj czujność i jeśli po dwóch dniach dziecko nadal narzeka na ból gardła, dodatkowo nie chce jeść i pić oraz ma podwyższoną temperaturę ciała, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Infekcja postępuje i domowe sposoby mogą się okazać niewystarczające. Lekarz musi obejrzeć gardło, bo być może Twoje dziecko ma anginę. Lepiej to sprawdzić, bo powikłania po niedoleczonej anginie mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka. Tutaj bez leków na receptę może się nie udać pokonać choroby.
Brak apetytu przy bólu gardła
Bardzo często dziecko, które ma ból gardła nie chce jeść i pić, dlatego musisz go do tego zachęcać. Na kilka dni dostosuj posiłki do możliwości dziecka. Niech będą bardziej płynne. Zrezygnuj z ostrych przypraw, by nie podrażniać błony śluzowej gardła. Na ten czas pomocne mogą się okazać delikatne zupy krem, jogurty do picia, kisiel, budyń czy gotowane jajka. Zalecana jest też duża ilość wody do picia.
Podsumowując, metodę walki z bólem gardła u dziecka przede wszystkim należy dostosować do jego wieku. U mniejszych dzieci sprawdzą się inhalacje wziewne, u tych starszych możliwości jest już więcej. Można podać domowe specyfiki lub te kupione w aptece. Jeśli w ciągu dwóch-trzech dni sytuacja się nie poprawia zasięgnij porady lekarza. Fachowa pomoc jest potrzebna od razu, jeśli bólowi gardła towarzyszy gorączka. To może oznaczać, że infekcja nie ma charaktery wirusowego, a bakteryjny. Kluczowa jest zatem obserwacja zwłaszcza młodszych dzieci, bo u nich infekcja może rozwijać się niezwykle szybko, dosłownie z godziny na godzinę. Mając małe dzieci w domu warto mieć apteczkę zaopatrzoną w stosowne medykamenty. Infekcja może pojawić się o każdej porze, również w środku nocy. Lepiej być przygotowanym na taką ewentualność. Pod ręką warto mieć na pewno syrop przeciwgorączkowy i przeciwzapalny.
Ostatnia aktualizacja wpisu: 6 marca, 2023
-
Seks1 rok temu
Seks pod prysznicem – jak to robić, aby przeżyć coś niezapomnianego?
-
Seks12 miesięcy temu
Strefy erogenne kobiety – gdzie się znajdują i jak je pieścić?
-
Kuchnia11 miesięcy temu
Brokuły – jakie mają wartości odżywcze oraz dlaczego warto je jeść?
-
Parenting1 rok temu
Edukacja domowa – czym jest i jak powinna wyglądać nauka w domu?
-
Seks11 miesięcy temu
Inteligencja seksualna – czym jest i na czym tak właściwie polega?
-
Parenting1 rok temu
Dziecko z nadwagą – jakie mogą być konsekwencje oraz jak z tym walczyć?
-
Ciąża11 miesięcy temu
Zaparcia w ciąży – jakie są ich przyczyny oraz sprawdzone sposoby?
-
Seks12 miesięcy temu
Jak zachować pasję i ochotę na seks?